Ajax U19 pokonał Benfikę U19 3:0 w spotkaniu trzeciej kolejki fazy grupowej UEFA Youth League. Bardzo ważne zwycięstwo z mocnym przeciwnikiem daje w tym momencie Ajaksowi pozycję lidera.

Już na początku spotkania mogliśmy dostrzec to, czego mogliśmy się spodziewać. Obie drużyny wyszły na boisko z nastawieniem ofensywnym. Najpierw niezłą okazję miał Brobbey, ale nie mógł zaskoczyć golkipera z ostrego kąta. Kilka chwil później groźny strzał oddał Botman po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Defensor pomylił się nieznacznie. Niedługo później technicznie próbował Gravenberch, również niecelnie. Benfica nie pozostawała jednak bierna i także próbowała zaskoczyć defensywę gospodarzy. Należy przyznać uczciwie, że ekipa z Lizbony prezentowała się bardzo dobrze i operowała futbolówką z imponującą lekkością.

Ajax uparł się na ataki lewą stroną boiska. Tam najbardziej aktywni byli Bakker, Jensen oraz Gravenberch, który chętnie schodził tam ze środkowej strefy. W 26. minucie Benfica miała pierwszą stuprocentową okazję. Santosa zatrzymał El Maach. Sześć minut później golkiper Ajaksu popisał się kolejną świetną interwencją. Kontra Benfiki, sam na sam wyszedł Jota, ale jego uderzenie powstrzymał właśnie El Maach. Amsterdamczycy obudzili się na dobre tuż przed przerwą. Najpierw w poprzeczkę trafił Brobbey, chwilę później przed szansą stanął Jensen, a w 44. minucie Ajax na prowadzenie wyprowadził Gravenberch po małym zamieszaniu w polu karnym.

Pierwsze 20 minut drugiej połowy to prawdziwy koncert ekipy Johna Heitingi. Agresja, wysoki pressing i całkowita dominacja na boisku. Benfica kompletnie nie radziła sobie z doskakującymi piłkarzami Ajaksu. To oczywiście przerodziło się na okazje strzeleckie. W 53. minucie groźnie strzelał Quinten Timber. Trzy minuty później dość niespodziewanie odpowiedzieli przyjezdni, ale uderzenie Embalo pewnie złapał El Maach. Kilka chwil później fantastyczną okazję zmarnował Ekkelenkamp. Pomocnik mógł zrobić wręcz wszystko, a trafił w golkipera. Drugiej bramki doczekaliśmy się w 60. minucie. Dośrodkowanie Bakboorda wykorzystał w końcu Jensen.

Ajax prowadził, ale to nie był koniec emocji w tym spotkaniu. W końcu obudziła się Benfica, która ruszyła do ataków, które raz po raz dręczyły defensorów Ajaksu. Stuprocentową okazję po raz drugi w tym starciu zmarnował Jota. Goście przejęli inicjatywę, ale narażali się na kontry. Po jednej z takich akcji znakomitą szansę miał Brobbey. Nie trafił. Benfica kontynuowała szturm na bramkę Joden, ale w końcu doczekaliśmy się zamknięcia rywalizacji. Skrzydłem ruszył Nicolas Kuhn, minął rywala i dość szczęśliwie pokonał bramkarza. 3-0. Po bardzo ciekawym i otwartym meczu Ajax efektownie pokonał faworyzowaną Benfikę i jest liderem grupy po trzech kolejkach.

Ajax Amsterdam U19 3:0 SL Benfica U19

44. Gravenberch, 60. Jensen, 86. Kühn

Ajax U19: El Maach; Bakboord, J. Timber, Botman, Bakker (90+2. Salah-Eddine); Gravenberch, Ekkelenkamp, Taylor (46. Q. Timber); Kühn, Brobbey (90+1. Hansen), Jensen (68. Dest).