Zakaria Labyad

  • Imię i nazwisko: Zakaria Labyad
  • Narodowość: Maroko
  • Data urodzenia: 9-3-1993
  • Numer: 19
  • Pozycja: Napastnik
  • Wzrost: 175 cm
  • Waga: 67

Zakaria Labyad – urodzony 9 marca 1993 roku w Utrechcie. Marokański piłkarz, były gracz PSV, Utrechtu, Fulham i Sportingu Lizbona. Od 2018 gracz Ajaksu.

Zakaria Labyad mimo stosunkowo młodego wieku to już mały piłkarski obieżyświat. Piłkarz zdołał już grać w Holandii, Portugalii oraz Anglii.

Swoją karierę piłkarz rozpoczął w PSV Eindhoven, gdzie w 2009 roku podpisał kontrakt, a 25 lutego 2010 roku zaliczył debiut w pierwszej drużynie klubu. Trzy dni później Labyad rozegrał też swoje pierwsze spotkanie ligowe w barwach PSV. Zakaria był uznawany za duży talent, który może osiągnąć naprawdę wiele. Piłkarz miał jednak trudny charakter i szybko znudziła mu się kariera w PSV.

3 kwietnia 2012 roku ujawniono, że zawodnik na zasadzie wolnego transferu przejdzie do Sportingu Lizbona. Nie okazało się to jednak informacją w 100% słuszną, bo PSV postanowiło się odegrać i bez wiedzy Labyada przedłużyło jego kontrakt o kolejny sezon mając do tego prawo. Marokańczyk dołączył do Sportingu dopiero 2 lipca, ale w Portugalii zaliczył zaledwie dwadzieścia meczów. W 2014 roku zadecydowano o jego wypożyczeniu do Vitesse. W Eredivisie szło już znacznie lepiej i Labyad rozegrał ponad 50 meczów strzelając 12 spotkań.

Po powrocie do Portugalii, pomocnik grał tylko dla drużyny B i ponownie szybko opuścił klub, tym razem odchodząc na wypożyczenie do FC Fulham. Anglii również nie udało się podbić i piłkarz zagrał tylko dwa spotkania. Dalsza przygoda ze Sportingiem nie miała już sensu i w 2017 roku Labyad trafił do Utrechtu. Holandia ponownie okazała się miejscem, w którym Zakaria odżył. Ponad 40 spotkań i 15 bramek sprawiły, że o graczu znowu zrobiło się głośno.

Kiedy zimą 2017 roku do Ajaksu dołączył menadżer Erik ten Hag, od razu zaczęto spekulować, że Labyad pójdzie jego śladami. Spekulacje okazały się słuszne i 14 maja 2018 roku, Zakaria podpisał kontrakt z Ajaksem do 2022 roku. Ruch ten był bardzo krytykowany, a większość osób uznała, iż Ten Hag ściąga do Amsterdamu zawodnika, z którym będzie mu się dobrze współpracować, bowiem reszta kadry nie żywi do niego wielkich uczuć. Plotki te były raczej wyssane z palca i były tylko medialną nagonką na menadżera. Nie zmieniło to jednak faktu, że Labyad nie prezentował poziomu, który pozwalałby mu na grę w Amsterdamie. Ten Hag nie korzystał ze swojego ulubieńca i Labyad większość czasu spędzał na ławce i trybunach. Ajax grał niesamowity sezon 18/19, ale Marokańczyk nie odgrywał w tym wielkiej roli.

W kolejnym sezonie piłkarz dość szybko doznał poważnego urazu, który wykluczył go z gry na kilka miesięcy. Labyad wrócił w okresie przygotowawczym do sezonu 20/21 i ten był dla niego niesamowicie udany. Labyad strzelał jak na zawołanie, będąc najlepszym strzelcem drużyny. Dzięki temu Ten Hag dał mu szansę startu w 1 kolejce ligowej. Zakaria rozegrał jednak tylko 30 minut, bowiem po czerwonej kartce dla Tagliafico trzeba było dokonać roszad taktycznych. W dalszej części sezonu Labyad ponownie trafił na ławkę i był bardzo ale to bardzo głębokim rezerwowym. Ten Hag dawał mu grać tylko w ostateczności i to raczej w mniej istotnych spotkaniach. Mimo kolejnego rozczarowującego sezonu, Zakaria oświadczył w lecie iż chce pozostać w Amsterdamie.

Share: