Steven Berghuis

  • Imię i nazwisko: Steven Berghuis
  • Narodowość: Holandia
  • Data urodzenia: 19.12.1991
  • Numer: 23
  • Pozycja: Skrzydłowy
  • Wzrost: 182 cm
  • Waga: 69 kg

Steven Berghuis – urodzony 19 grudnia 1991 roku w Apeldoorn. Były piłkarz i kapitan Feyenoordu Rotterdam, od lata 2021 roku piłkarz Ajaksu.

Berghuis swoje pierwsze kroki stawiał w drużynie WSV Apeldoorn, ale szybko trafił do FC Twente, gdzie przeszedł przez cały system szkolenia. W lecie 2010 roku podpisał pierwszy kontrakt z klubem, a w styczniu 2011 roku został powołany na obóz szkoleniowy klubu. Dziwięć dni później Steven po raz pierwszy zagrał w Eredivisie, a Twente pokonało Heraclesa Almelo 5:0. W barwach Twente udało mu się rozegrać zaledwie kilka spotkań, a okres gry w tym klubie został przedzielony wypożyczeniem do VVV Venlo, gdzie zagrał w 16 spotkaniach.

W 2012 roku piłkarz trafił do AZ Alkmaar, co niewątpliwie nadało jego karierze szybkości. Skrzydłowy szybko stał się ważną postacią klubu z Alkmaar i w ciągu trzech sezonów rozegrał ponad 70 spotkań z 20 golami na koncie. Dobra postawa sprawiła, iż w lecie 2015 roku zgłosił się angielski Watford i za kwotę około 5 milionów euro Berghuis trafił do Premier League, bowiem klub dopiero co wywalczył awans. Niestety przygoda w Anglii nie była sukcesem, na co złożyły się również kontuzje. Berghuis był chwalony za determinację i ciężko pracę, ale rozegrał ledwie 13 spotkań we wszystkich rozgrywkach, a w kolejnym sezonie po przyjściu nowego menadżera, został zepchnięty na jeszcze dalszy plan.

Słabą sytuację Holendra wykorzystał Feyenoord, który sprowadził go na roczne wypożyczenie. Kampania 2016-17 okazała się wielkim sukcesem, bowiem Feyenoord sięgnął po pierwsze mistrzostwo kraju od roku 1999. Skrzydłowy wyraził chęć pozostania w klubie na dłużej, co ostatecznie doszło do skutku. Berghuis stał się absolutnym liderem Feyenoordu i kapitanem klubu. Steven zagrał dla Portowców blisko 150 spotkań, w których zdobył 70 bramek.

16 lipca 2021 roku Holandia został oficjalnie zaszokowana informacją, iż Berghuis podpisał 5-letni kontrakt z Ajaksem, stając się bohaterem jednego z najbardziej kontrowersyjnych transferów w historii Holandii.

Share: