Ryan Gravenberch

  • Imię i nazwisko: Ryan Gravenberch
  • Narodowość: Holandia
  • Data urodzenia: 15-6-2002
  • Numer: 8
  • Pozycja: Pomocnik
  • Wzrost: 190 cm
  • Waga: 68

Ryan Gravenberch – urodzony 16 maja 2002 roku w Amsterdamie. Młodzieżowy reprezentant Holandii i wychowanek Ajaksu.

Gravenberch swoje pierwsze kroki stawiał w drużynie Zeeburgia, ale szybko trafił do klubowych akademii, gdzie był jedną z wyróżniających się postaci. Pomocnik swój profesjonalny debiut w dorosłej piłce zaliczył w sezonie 2018/19 w Eerste Divisie. Michael Reiziger dał piłkarzowi szansę gry od pierwszej minuty w meczu z Dordrechtem. W ekipie Jong Ajax Ryan zdołał zagrać blisko 40 spotkań.

23 września 2018 roku pomocnik przeszedł do historii i w wieku 16 lat i 130 dni został najmłodszym debiutantem w historii Ajaksu. Gravenberch i Ajax tego momentu nie będą jednak wspominać dobrze, bo Joden dotkliwie przegrali z PSV Eindhoven 0:3. Trzy dni po tym wydarzeniu zawodnik zagrał w meczu KNVB Beker z HVV Te Werve, gdzie zdołał nawet zdobyć gola i stać się najmłodszym strzelcem bramki w historii klubu. Od tego momentu nie było mu już jednak dane zagrać kolejny raz w pierwszej drużynie.

Na początku sezonu 19/20 zawodnik oficjalnie został przeniesiony do pierwszej drużyny, ale dalej grywał również dla Jong Ajax. 22 grudnia po raz pierwszy wyszedł w pierwszym składzie na mecz Eredivisie, kiedy Ajax pokonał 6:1 ADO, a Ryan zdobył bramkę. W czerwcu 2020 roku zawodnik przedłużył umowę z klubem do 2023 roku, a w przygotowaniach do kampanii 20/21 zdołał sobie wywalczyć miejsce w pierwszym składzie i rozpocząć sezon Eredivisie w jedenastce.

Ten sezon z pewnością był dla Gravenbercha przełomowy. Młody pomocnik był pewnym punktem środka pola i miał wiele spotkań, w których pokazywał swój potencjał. Młody Holender miał naturalnie spore wahania formy i zagrał wiele spotkań, po których nie można było powiedzieć o nim niczego dobrego, ale ogółem grał naprawdę dobry sezon. Kampania 2020/21 zakończyła się 47 występami z 5 golami i 6 asystami. Ryan otrzymał też powołanie do drużyny narodowej, w której zaliczył debiut pod wodzą Franka de Boera.

Share: