David Neres

  • Imię i nazwisko: David Neres
  • Narodowość: Brazylia
  • Data urodzenia: 3-3-1997
  • Numer: 7
  • Pozycja: Skrzydłowy
  • Wzrost: 176 cm
  • Waga: 76

David Neres – urodzony 3 marca 1997 roku w Sao Paulo. Reprezentant Brazylii występujący na pozycji skrzydłowego. Od 2017 roku piłkarz Ajaksu.

David Neres urodził się w São Paulo i w tym klubie w wieku 10 lat stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki. W lutym 2016 roku, Neres doznał kontuzji barku, która wyłączyła go z gry na kilka miesięcy i wstrzymała jego karierę. Skrzydłowy wrócił jednak silniejszy i w lecie 2016 roku został włączony do pierwszego zespołu klubu. Swój debiut w Serie A zaliczył 17 października, wchodząc na boisko z ławki w wygranym 2:1 meczu z Fluminense. 22 października, Neres zdobył swojego pierwszego gola, a São Paulo pokonało 2:0 Ponte Preta. Czternaście dni później David trafił po raz kolejny, a jego klub wygrał 4:0. Co jednak ciekawe, skrzydłowy zdążył trafić do siatki jeszcze tylko raz, bo już w styczniu 2017 roku zgłosił się po niego Ajax.

Joden na transfer młodego gracza wyłożyli niespodziewane i rekordowe 12 milinów euro. 30 stycznia Brazylijczyk zameldował się w Amsterdamie. Początkowo Neres miał jednak duże problemy z przystosowaniem się do Amsterdamu i nie grał wiele. Większość występów zaliczał w drużynie Jong Ajax, co powodowało niezadowolenie i krytykę tego transferu. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, Neres wyglądał co raz lepiej i zaczął regularniej występować w pierwszej drużynie. Niewątpliwie pamiętnym momentem sezonu 2016/17 było trafienie w domowym meczu z Feyenoordem, kiedy Joden pokonali odwiecznego rywala 2:1, a David zdobył bramkę na 2:0. W sezonie 2017/18, Neres był już podstawowym wyborem Marcela Keizera i regularnie zaczynał mecze na prawym skrzydle. Forma młodego gracza rosła i dzięki kolejnym bramkom i asystom, David stał się niezastąpiony dla Joden, ale klub nie mógł uznać sezonu za udany. Keizer stracił pracę, a Erik ten Hag nie zdołał uratować sezonu i Joden zakończyli go bez żadnego trofeum.

Kampania 18/19 była już jednak inna. Neres nie zawsze był pierwszym wyborem Erika ten Haga, który szukał najlepszego pomysłu na wykorzystanie Brazylijczyka. Kiedy już jednak grał, David był bardzo ważnym piłkarzem, który niejednokrotnie sam decydował o losach meczów. Sezon Joden zakończyli jako mistrzowie kraju i zdobywcy krajowego pucharu. Neres błyszczał również w Lidze Mistrzów, a jego gole na Bernabeu i z Juventusem na Arenie pomogły w awansie do półfinału Ligi Mistrzów, gdzie jednak Ajax odpadł pechowo z Tottenhamem.

Kolejny sezon miał być dla skrzydłowego jeszcze lepszy. Sporo mówiło się, że Neres może opuścić Ajax, ale ten pozostał, aby rozwinąć się jeszcze bardziej. Niestety rok ten nie był dla piłkarza udany. Kontuzja sprawiła, że Neres nie grał przez wiele długich miesięcy, a do gry powrócił dopiero w okresie przygotowawczym do sezonu 20/21. Dla Ajaksu sezon również nie był udany, bowiem przygoda w Europie zakończyła się szybko, a liga mimo, iż skończona na 1 miejscu, również nie dała wielkich powodów do zadowolenia. W między czasie Neres został ojcem, co również skłoniło go do tego, aby pozostać w Amsterdamie i ustabilizować swoją formę po kontuzji.

Kampania 20/21 była dla Neresa raczej przeciętna, a statystycznie bardzo słaba. David w większości przegrywał rywalizację ze swoim rodakiem Antonym, który grał bardzo dobry debiutancki sezon w Amsterdamie. Neres był głównie rezerwowym, a kiedy wchodził na boisko nie pokazywał niczego wyjątkowego. Brazylijczyk miał zaledwie kilka spotkań, w których można było zobaczyć w nim „starego” Neresa wkręcającego w ziemie graczy Realu czy Juventusu. Neres rozegrał łącznie 39 meczów, w których zdobył tylko 8 bramek i zaliczył 5 asyst.

Share: