#
9
Nazwa
Brian Brobbey
Narodowość
nedHolandia
Pozycja
Napastnik
Obecna drużyna
AFC Ajax
Urodziny
1 lutego, 2002
Wiek
21

Brian Ebenezer Adjei Brobbey urodzony 1 lutego 2002 roku, wychowanek Ajaksu i młodzieżowy reprezentant Holandii.

Brobbey to wychowanek Ajaksu, który przeszedł przez cały okres szkolenia w klubie, zanim oficjalnie trafił do selekcji Jong Ajax, a następnie pierwszej drużyny.

Napastnik zadebiutował w Ajaksie 31 października 2020 roku, wchodząc jako rezerwowy w mecz z Fortuną Sittard i od razu strzelając gola. Debiut w Europie przypadł na fazę grupową Ligi Mistrzów i mecz z Atalantą Bergamo 9 grudnia 20200 roku.

Piłkarz bardzo długo nie mógł dojść jednak do porozumienia z klubem w kwestii nowego kontraktu. Brobbey deklarował chęć pozostania w Amsterdamie, ale pod wpływem agentów ostatecznie zdecydował się opuścić Holandię. 3 lutego 2021 roku ogłoszono, iż Brobbey opuści klub po zakończeniu sezonu. Mimo tego Erik ten Hag w dalszym ciągu stawiał na zawodnika, a ten odpłacał się golami, między innymi w wygranym meczu Ligi Europy z Lille. Brian dokończył mistrzowski sezon w Amsterdamie, a 1 lipca 2021 roku dołączył do niemieckiego RB Lipsk.

Przygoda z Bundesligą trwała jednak bardzo krótko, bo Brobbey kompletnie się tam nie odnalazł. Piłkarz otrzymywał sporadyczne szanse, których raczej nie wykorzystywał i już po pół roku wrócił do Ajaksu na zasadzie wypożyczenia.

Powrót młodego napastnika był bardzo udany, bo Brian strzelał bardzo ważne gole w starciach z Utrechtem czy PSV, pomagając Joden w wygraniu kolejnego mistrzostwa kraju.

22 lipca 2022 roku Ajax ogłosił oficjalnie pozyskanie Brobbeya na zasadzie transferu definitywnego. Amsterdamczycy przelali na konto Lipska blisko 17 milionów euro, a sam piłkarz podpisał kontrakt na pięć lat. Transfer ten spotkał się z mieszanymi odczuciami, bowiem zaledwie rok wcześniej piłkarz postanowił opuścić Amsterdam z wolnego transferu.