Krok bliżej celu

Ajax pokonał PEC Zwolle w meczu 31 kolejki Eredivisie. Po bramkach Tadicia i Klaassena Joden wygrali 3:o i zrobili kolejny krok w kierunku mistrzostwa Holandii.

Już w 1 minucie ekipa Zwolle rozklepała sobie obronę Ajaksu, a napastnik PEC z najbliższej odległości nie trafił głową z dwóch metrów. W pierwszych minutach meczu obserwując Ajax można było odnieść wrażenie, iż Amsterdamczycy próbują grać ustawieniem 4-4-2 z Tadiciem obok Hallera. Po nieco szokującym początku Joden przejęli inicjatywę na boisku i próbowali zaskoczyć Lamprou, ale w pierwszym kwadransie wielkich szans na gola nie było. Kolejne minuty również upłynęły pod znakiem przewagi ekipy Ten Haga, ale Lamprou dalej nie został poważnie zatrudniony i zmuszony do interwencji. Po trzydziestu minutach Joden objęli jednak prowadzenie. PEC popełniło błąd w środku pola, co szybko udało się wykorzystać. Piłkę za linię obrony dał Taylor, a Tadić nietypowo dla siebie przymierzył bez przyjęcia z powietrza i pokonał Lamprou naprawdę pięknym uderzeniem. W 35 minucie mogło i powinno być jednak 1 do 1, po tym jak goście zaskoczyli obronę Ajaksu rozegraniem rzutu rożnego. Redan podobnie jak jego kolega w 2 minucie, nie trafił w zasadzie do pustej bramki z dwóch metrów. W 40 minucie z dystansu nieźle uderzył Kudus, ale Lamprou stosunkowo łatwo złapał piłkę. Chwilę później reprezentant Ghany miał kolejna okazję, ale tym razem jego strzał już z pola karnego przeleciał dość wysoko nad bramką PEC.

W 50 minucie Ajax podwyższył na 2:0 po kolejnym błędzie Zwolle w środku pola. Piłka trafiła do Tadicia, który natychmiast odegrał do Timbera. Strzał środkowego obrońcy zatrzymał się na słupku, ale do pustej bramki piłkę skierował Klaassen. W 56 minucie boisko opuścił Kudus, a jego miejsce zajął Berghuis. W 65 minucie na murawie zameldował się Rensch, który zmienił lekko kontuzjowanego Regeera. W 68 minucie nie 100 a 200 procentową okazję miał Haller, ale 26-latek z pięciu metrów przed bramką wysłał ją absurdalnie wysoko nad bramką Lamprou. Ajax zabawił się dość łatwo z obroną gości, ale Iworyjczyk totalnie zepsuł sytuację. W tym fragmencie Ajax miał jednak bardzo dużą przewagę nad zmęczonymi już gośćmi i wynik nie wydawał się być w żaden sposób zagrożony. W 80 minucie fantastycznym strzałem z dystansu popisał się Klaassen, który nie dał zans bramkarzowi na interwencję. Po chwili Alvarez i Brobbey zajęli miejsce Hallera i Taylora.

Ajax Amsterdam 3:0 PEC Zwolle

30. Tadić, 51. Klaassen, 80. Klaassen

AFC AJAX: Stekelenburg; Regeer (67. Rensch), Timber, Blind, Tagliafico; Taylor (82. Alvarez), Klaassen, Gravenberch; Kudus (58. Berghuis), Haller (81. Brobbey), Tadić.

PEC ZWOLLE: Lamprou; Van Polen, Nakayama, De Wit; Anderson, Van den Belt, Clement (87. Beelen), Paal (86. Strieder); Kastaneer (69. Van den Berg), Redan, Landu (69. Van Gilst).