Konferencja przed Borussią

Erik ten Hag oraz Jurriën Timber spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej przed starciem z Borussią Dortmund w Lidze Mistrzów.

Szkoleniowiec Ajaksu tradycyjnie nie mógł ominąć pytań o stan zdrowia swoich zawodników. Holender przyznał, że tym razem ma do dyspozycji pełną selekcję i nie pojawiły się nowe kontuzje. Do pierwszej jedenastki wróci na pewno Edson Álvarez.

„Oczywiście nie zamierzam odkrywać kart tak wcześnie, ale mogę potwierdzić, że Edson zagra od początku. Ustaliliśmy już jedenastkę, dowiecie się o tym jutro wieczorem. Decyduje o tym kilka czynników, forma graczy oraz specyfika przeciwnika to ważne elementy do analizy. Álvarez jest dla nas ważny. Wnosi bardzo dużo pod względem organizacji w defensywie. Coraz lepiej radzi sobie z piłką przy nodze” – powiedział Ten Hag.

„Nikt nie jest niezastąpiony, ale niezaprzeczalnym faktem jest, że tracimy znacznie mniej bramek, kiedy na boisku są Martínez, Timber i Álvarez. Wiemy o tym. Jesteśmy w stanie ich zastąpić, ale to niewątpliwie nasze ważne ogniwa. Każdy piłkarz ma potencjał i może wnieść do zespołu coś dodatkowego. Następnie patrzymy na to, jak wszyscy funkcjonują jako całość. Wspomniana trójka doskonale ze sobą współpracuje, jest między nimi bardzo dobra komunikacja. Cieszy mnie również to, że wejście do składu na przykład Perra Schuursa niewiele zmienia w tej kwestii.”

Ten Hag nieco zirytował się, słysząc kolejne pytania o gwiazdora Borussii Dortmund, Erlinga Haalanda. Holender nie chce skupiać się wyłącznie na jednym graczu rywali.

„Nie gramy przeciwko Haalandowi, naszym rywalem jest Borussia Dortmund. Sposób w jakim mówicie o Haalandzie jest zniewagą dla dziesięciu pozostałych zawodników ze składu BVB. Oni mają naprawdę silny zespół. Z doskonałym napastnikiem, oczywiście. Nie zamierzamy skupiać się tylko na nim, nie planujemy krycia indywidualnego. Musimy powstrzymać go jako drużyna.”

„We wtorek spodziewam się ofensywnej gry z obu stron. Wszyscy są na to gotowi. Myślę, że coś podobnego może się wydarzyć za kilka tygodni, kiedy to my pojedziemy do Dortmundu. Najpierw jednak chcemy wznieść się na wyżyny w meczu u siebie, na wypełnionej kibicami Arenie. Myślę, że kluczem do sukcesu będzie poradzenie sobie z presją i wykorzystywanie tworzących się wolnych przestrzeni. Kto zrobi to lepiej, zwycięży.”

Jurriën Timber otrzymał niespodziewane pytanie o nadchodzący pojedynek z Erlingiem Haalandem.

„Poznałem go już we wrześniu, grając w reprezentacji Holandii. Jest najlepszym napastnikiem, przeciwko któremu grałem. To fantastycznym gracz, ale jestem gotowy na to wyzwanie. Rozmawiamy o nim, analizujemy wspólnie to, w jaki sposób będziemy się starać go powstrzymać.”

Borussia będzie dla Amsterdamczyków poważnym wyzwaniem, ale Erik ten Hag uważa, że Ajax również jest postrzegany w Europie jako rywal, którego lepiej unikać.

„Musimy podchodzić do każdego meczu z odpowiednim nastawieniem. Z zaufaniem do własnych umiejętności, ale bez przesady, nie możemy być aroganccy. Przez to traci się koncentrację, a to prowadzi zawsze do problemów. Czy chciałbym w przyszłości pracować w Dortmundzie? Nie zajmuję się tym, liczy się najbliższy mecz. W Niemczech jest Bayern, który ma za plecami Borussię i Lipsk. Graliśmy latem sparing z Lipskiem i wyglądaliśmy przeciętnie. Teraz czas na BVB, co będzie dużym wyzwaniem. Chcemy, by to było również wyzwanie dla nich. Ajax budzi szacunek i kluby w Europie inaczej podchodzą do rywalizacji z nami, ale to coś pozytywnego” – zakończył trener „Joden”.

Mecz Ajax Amsterdam – Borussia Dortmund odbędzie się we wtorek, 19 października o godzinie 21:00.

Share:

Dodaj komentarz