Ajax znany jest z posiadania grupy oddanych i fanatycznych kibiców, a najbardziej znane grupy to F-Side i VAK410. To wspomniane grupy odpowiadały czy też odpowiadają dalej za atmosferę i doping na stadionie. Duża część fanów obecnych w dzisiejszych czasach na Johan Cruyff Arena to raczej osoby oglądające mecz niż wspierające swój klub. Zaangażowanie i fanatyzm grup sprawia jednak, że atmosfera w Amsterdamie i na wielu wyjazdowych spotkaniach jest jednak wyborna. Fani Ajaksu przed ważnymi spotkaniami organizują również tak zwane Entrady, na których prowadzą rozgrzewkę przed wejściem na stadion. Dla kibiców Ajaksu najważniejsze są ligowe pojedynki z Feyenoordem Rotterdam, które nazywane są “Klasykami”. Od wielu lat kibice przyjezdnych nie są wpuszczani na trybuny, co ma związek z licznymi incydentami do jakich dochodziło między kibicami. Na ostatnim treningu przed Klasykiem fani Ajaksu tworzą niesamowitą atmosferę i są obecni na obiektach De Toekomst, gdzie zagrzewają swoich ulubieńców do walki.

F-Side postało 3 października 1976 roku, a swoją nazwę wzięło od lokacji F na starym stadionie De Meer w Amsterdamie. Grupa ulokowana jest obecnie tuż za bramką w południowej części stadionu. Przez wiele lat grupa F-Side znana była jako grupa chuliganów, które nie ograniczała się tylko do ostrego wspierania swojej drużyny na stadionie. 23 marca 1997 roku F-Side wdało się w bójkę z sympatykami Feyenoordu w Beverwijk. Z powodu ogromnej agresji starcie to nazwano później Bitwą o Beverwijk. W trakcie wsparcia zginął jeden z sympatyków Ajaksu, a wiele innych osób zostało rannych. Policja była niemal bezradna i nie potrafiła opanować sytuacji. Zdaniem wielu cudem było to, że tego dnia zginęła tylko jedna osoba. Fani Feyenoordu uzbrojeni byli w kije, tasery, kastety, łańcuchy oraz koktajle mołotowa. Śmierć młodego kibica Ajaksu do dzisiaj pozostaje świeżym wspomnieniem wśród sympatyków Joden, a jego miejsce na Johan Cruyff ArenA pozostaje puste dla upamiętnienia jego morderstwa.

VAK410 powstało w 2001 roku, a swoją nazwę wzięło od umiejscowienia na stadionie. Przez wiele lat członkowie VAK410 znani byli nie tylko z chóralnych śpiewów, ale również dużych bannerów wnoszonych na stadion, które tworzyły doskonałą atmosferę. Kilka lat temu grupa została jednak rozwiązana i połączyła się z F-Side.

W 2010 roku ogłoszono, iż Ajax ma w całej Europie 7,1 miliona fanów, co umiejscawia go na 15 miejscu wśród wszystkich klubów europejskich.

Największym fanklubem Ajaksu w Holandii jest Supportersvereniging Ajax, który liczy sobie około 94 tysięcy członków. Fanklub powstał 7 maja 1992 roku i regularnie organizuje wydarzenia związane z klubem. Grupa ta jest odpowiedzialna również za stronę Ajax Life oraz magazyn, który rozsyłany jest co miesiąc do wszystkich członków klubu, nie tylko w Holandii. W 2006 roku AFCA Supportersclub został ogłoszony drugim oficjalnym stowarzyszeniem fanów Ajaksu Amsterdam.

W internecie można znaleźć liczne nagrania, które pozwalają poczuć magię Johan Cruyff ArenA i atmosferę, jaką tworzą kibice. Nagrania z niemal każdego spotkania prezentuje kanał YouTube – Ventos.

W ciągu sezonu 18/19 wśród fanów Ajaksu narodziła się nowa tradycja. Kiedy na zegarze wybija 90 minuta, kibice odwracają się tyłem do murawy i śpiewają przyśpiewkę:

“90 minuten lang, Voor onze club uit Amsterdam, Gekkehuis op de tribune, Niemand die ons stoppen kan..” , co w wolnym tłumaczeniu oznacza “90 minut dla naszego klubu z Amsterdamu, Dom wariatów na trybunach, Nikt nie może nas powstrzymać.”