W piątek odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, z którego można wyciągnąć kilka wniosków dotyczących najbliższych planów dyrekcji Ajaksu.

Wspomniane zgromadzenie odbywa się każdego roku i jest okazją do przedyskutowania najpilniejszych spraw związanych z działaniem klubu. Nie inaczej było tym razem. Edwin van der Sar został formalnie zatwierdzony jako dyrektor generalny z nową umową obowiązującą do 2025 roku. Ogłoszono również kilka innych formalności, jak choćby fakt, że Leen Meijaard przestanie pełnić funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej w 2024 roku. Skupmy się jednak na decyzjach najbardziej zbliżonych do pierwszego zespołu Ajaksu.

Rada Nadzorcza dokonała szczegółowej analizy oraz oceny pracy Hamstry i Huntelaara w trakcie letniego okienka transferowego. Meijaard wyraził zaskoczenie, że w ubiegłych miesiącach tyle informacji przedostało się do mediów, również tych mniej prawdziwych. Rada Nadzorcza kontroluje dokonywanie transferów, lecz odbywa się to poprzez liczne wewnętrzne dyskusje. Podkreślone zostało to, że transferowe lato w Ajaksie było wyjątkowe i kierownictwo musiało działać w nietypowych warunkach, mierząc się choćby z licznymi wnioskami piłkarzy o odejście, co nie było wcześniej brane pod uwagę. To natomiast stwarzało pewne problemy, ponieważ skauting klubu jest narzędziem do sprowadzania nowych zawodników z potencjałem, a nie od razu dostosowanych do poziomu Ligi Mistrzów. Stąd spadek jakości drużyny.

Podsumowując – kierownictwo z Hamstrą, Huntelaarem i Van der Sarem na czele nie zostało ocenione jednoznacznie negatywnie i Rada Nadzorcza nie planuje w najbliższym czasie zmian na tych stanowiskach. Ogłoszono natomiast, że w najbliższych tygodniach absolutnym priorytetem będzie powołanie nowego członka Rady Nadzorczej do spraw piłki nożnej. Po odejściu Overmarsa przeprowadzano rozmowy z kandydatami na stanowisko nowego dyrektora technicznego, ale ostatecznie nie nawiązano z nikim współpracy. W mediach pojawiały się informacje, że dyrektorem mógłby zostać Danny Blind, choć prawdopodobnie tak się nie stanie. Holender pełnił wcześniej funkcję członka Rady Nadzorczej do spraw piłki nożnej. Dokładnie to stanowisko chce obsadzić klub. Po Mistrzostwach Świata w Katarze Blind odejdzie z reprezentacji Holandii i wówczas zostanie podjęta decyzja, czy wróci on do poprzedniej roli w klubie z Amsterdamu. Czy to będzie Blind czy ktoś inny – dopiero ten członek Rady Nadzorczej do spraw piłki nożnej otrzyma zadanie powołać nowego dyrektora technicznego.

Jak widać, klub nie spieszy się z powołaniem nowego dyrektora technicznego, który nakreśliłby nowy plan działania Ajaksu na rynku transferowym. Można też wywnioskować, że łączy się to również z przyszłością Alfreda Schreudera, ponieważ ewentualna decyzja o jego zwolnieniu a później zatrudnienie nowego trenera prawdopodobnie będzie należeć do nowego dyrektora. Wnioski te pokrywają się z doniesieniami mediów, ponieważ zdaniem Algemeen Dagblad Ajax w najbliższym czasie nie zamierza zwalniać Schreudera. Kierownictwo klubu czuje się po części odpowiedzialne za obecny stan rzeczy i za fakt, iż selekcja Ajaksu została znacznie bardziej przebudowana niż zakładano i obiecywano Schreuderowi. Zdaniem dyrekcji trener został postawiony przez trudnym zadaniem i obecny kryzys nie jest powodem do zwolnienia.

1 Comment

Zostaw komentarz