Vitesse Arnhem
2 - 2
AFC Ajax
15 maja 2022 - 14:30 GelreDome Eredivisie 34 Kolejka

Ajax rozegrał nierówne spotkanie z Vitesse i po kilku niezłych fragmentach, ale również kilku bardzo słabych, zremisował na zakończenie sezonu 2:2.

Po 5 minutach gry Ajax miał dwie dobre okazje na gole. Najpierw po zamieszaniu w polu karnym do strzału z bardzo bliskiej odległości doszedł Tadić, ale nie trafił w światło bramki. Po chwili Serb znowu miał okazję, ale tym razem zamiast strzelać decydował się na podanie do Berghuisa, co nie było najlepszym wyborem. W 12 minucie po prostej piłce w kierunku Opendy zrobiło się niebezpiecznie. Piłkarz Vitesse odstawił Renscha w pojedynku biegowym, ale uderzył bardzo źle i nie trafił nawet w bramkę. W 16 minucie piłka wylądowała w bramce Vitesse. Po podaniu Blinda piłka trafiła do Tadicia, który idealnie obsłużył wbiegającego w pole karne Brobbeya, który pokonał golkipera gospodarzy spokojnym uderzeniem. W 28 minucie bardzo duży błąd popełnił Rensch, który stracił piłkę przy próbie wyprowadzenia akcji. Szczęśliwie jednak Opendę w polu karnym Blind. Ajax poza kilkoma momentami spokojnie prowadził grę na boisku w Arnhem i utrzymał prowadzenie do przerwy.

Drugą część meczu mimi prowadzenia i w zasadzie meczu o nic, Ajax rozpoczął w tym samym zestawieniu. Już w pierwszej akcji Joden mogli i powinni prowadzić 2:0. Prostopadłą piłkę dostał Brobbey, wpadł w pole karne, ale ze stosunkowo ostrego kąta nie zdołał pokonać golkipera Vitesse. W 52 minucie gospodarze wyprowadzili jednak szybką kontrę, którą uderzeniem z najbliższej odległości wykończył Openda. W 54 minucie znowu zapachniało golem dla gospodarzy po kolejnym fatalnym błędzie Renscha. Szczęśliwie strzał minął jednak bramkę. Szczęścia nie było już jednak minutę później, kiedy drugiego gola zdobył Openda. Belg na raty dobijał wcześniejsze uderzenie. Jedną z jego prób doskonale sparował jeszcze Gorter, ale wobec drugiego uderzenia nie mógł mieć już nic do powiedzenia. Po godzinie gry Ajax mógł doprowadzić do wyrównania. Po zgraniu klatką pierwiową Brobbeya piłka spadła na nogę Berghuisa, ale piłka trafiła tylko w poprzeczkę. W 63 minucie Mohammed Kudus zastąpił dramatycznego Renscha, a w miejsce Tagliafico pojawił się Salah-Eddine. W 69 minucie kolejną wyborną okazję na gola miał Openda, ale w sytuacji sam na sam uderzył źle i ułatwił interwencję Gorterowi. W 78 minucie miejsce Regeera i Brobbeya zajęli Van Gelderen i Daramy. W 83 minucie bramkarz Vitesse sparował na poprzeczkę strzał Tadicia, a dobitka Daramiego nie znalazła drogi do siatki. W 88 minucie piłka trafiła już jednak do siatki, kiedy głową po rzucie rożnym celnie uderzył Alvarez.

Vitesse Arnhem 2:2 Ajax Amsterdam

0:1 Brobbey, 1:1 Openda. 2:1 Openda, 2:2 Alvarez

Ajax: Gorter; Regeer (Van Gelderen 79′), Rensch (Kudus 64′), Blind, Tagliafico (Salah Eddine 64′); Alvarez, Taylor, Berghuis, Tadic; Haller (Klaassen 57′), Brobbey (Daramy 79′).