SL Benfica vs Ajax Amsterdam – 1/8 Ligi Mistrzów

SL Benfica
2 - 2
AFC Ajax
23 lutego 2022 - 21:00 Estádio da Luz Liga Mistrzów 1/8 Finału

Ajax chyba jednak nieco rozczarował swoich kibiców pierwszym meczem 1/8 finału Ligi Mistrzów. Po nerwowym meczu pełnym walki, Joden tylko zremisowali z Benfiką 2:2, mimo tego, że byli dużym faworytem starcia.

Już w pierwszej minucie z obroną Benfiki zabawił się Antony, a Joden rozegrali pierwszą niezłą akcję. Ostatecznie jednak arbiter wskazał na pozycję spaloną, a i tak z akcji nie wyniknęło nic groźnego. W 3 minucie to Benfika oddała jednak pierwszy strzał, kiedy po rzucie wolnym formę Pasveera sprawdził Vertonghen. W 7 minucie doskonały pressing Ajaksu mógł doprowadzić do groźnej sytuacji, ale na niezbyt dobre zakończenie akcji zdecydował się Haller, który długo zwlekał z podaniem, a następnie zagrał źle do Berghuisa. Pierwsze minuty mecz w Lizbonie były jednak bardzo intensywne. Żadna z ekip nie stworzyła sobie 100% sytuacji, ale i jedni i drudzy podchodzili pod bramkę rywali. W 19 minucie piłka zatrzepotała jednak w siatce gospodarzy. Benfika kolejny raz popełniła błąd, który wykorzystał Mazraoui. Marokańczyk wyłuskał piłkę, a po chwili otrzymał ją ponownie od Antonego. Dośrodkowanie w pole karne zakończyło się idealnym uderzeniem Tadicia z pierwszej piłki.

W 25 minucie Rafa Silva ograł Martineza i po jego strzale i pechowym odbiciu od Argentyńczyka dobrym refleksem popisał się Pasveer. Po chwilę później piłka wylądowała już w siatce Ajaksu. Po rzucie rożnym i dobrej akcji Vertonghena piłkę do własnej bramki skierował Haller. Odpowiedź Ajaksu przyszła po trzydziestu minutach gry. Z boku dośrodkował bardzo dobrze Berghuis, a formę swojego bramkarza sprawdził Vertonghen. Golkiper popisał się dobrą interwencją, ale czujny był Haler, który skierował ją do bramki. W 40 minucie po całkiem niezłej akcji Gravenbercha sprzed pola karnego uderzał Mazraoui, ale bramkarz bez problemu złapał ten strzał lecący w środek bramki. W 43 minucie piłka powinna po raz trzeci wylądować w bramce Benfiki, ale przestrzelił Haller. Napastnik dobijał z dwóch metrów uderzenie Alvareza, które zatrzymało się na słupku, ale skiksował i nie potrafił umieścić piłki w pustej bramce.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie do pierwszej. Dużo walki i duża intensywność sprawiła, że dwóch graczy gospodarzy szybko wyłapało kartki. Ajax dał się jednak wciągnąć w pomysł Portugalczyków na ten mecz. Benfika przerywała akcje Ajaksu bardzo agresywnie i prowokacyjnie. Ajax nie potrafił uspokoić gry i niepotrzebnymi decyzjami napędzał kontry Benfiki, które były naprawdę groźne. W 56 minucie Ajax miał nieco szczęścia, kiedy po strzale Evertona piłka odbiła się od jednego z obrońców i była blisko wylądowania w siatce. Ostatecznie jednak szczęśliwie przeleciała obok prawego słupka. Po godzinie duży błąd w wyprowadzeniu piłki popełnił Blind, co znowu dało gospodarzom okazje do kontry. Do przodu pomknął Rafa i jego dogranie prawie domknął Nunez kierując piłkę do pustej bramki.

W 63 minucie świetną piłkę do przodu zagrał Martinez, a z bliskiej odległości Mazraouiego zatrzymał golkiper. Na dwadzieścia minut przed końcem Benfica znowu była o krok. Po kolejnej kontrze piłka zmierzała już do bramki Pasveera, ale doskonale wrócił Timber, który w ostatnim momencie zatrzymał futbolówkę. W 73 minucie piłka wylądowała już jednak w bramce Ajaksu i był to w pełni zasłużony gol dla gospodarzy. Kolejna kontra w końcu dała gola. Potężny strzał sprzed pola karnego niezbyt dobrze odbił chyba Pasveer, a nabiegający na odbitą piłkę napastnik skierował ją do bramki. Ten Hag bardzo szybko zareagował na fatalną postawę swoich piłkarzy. Miejsce Blinda i Gravenbercha zajęli Tagliafico i Klaassen.

SL Benfica 2:2 Ajax Amsterdam

0:1 Tadić, 1:1 Haller (OG), 1:2 Haller, 2:2 Yaremchuk

Ajax: Pasveer; Mazraoui (90+2′ Rensch), Timber, Martínez, Blind (72′ Tagliafico); Álvarez, Gravenberch (72′ Klaassen), Berghuis; Antony, Haller, Tadić.