Scorers
Tadić
Haller
Gravenberch

Ajax Amsterdam niestety nie poprawił swojej gry i ponownie musiał walczyć o zwycięstwo do samego końca. Ekipa Ten Haga prowadziła z Cambuur 2:0, ale w drugiej połowie zaprezentowała się fatalnie i rywale doprowadzili do wyrównania. Trzy punkty dał świetnym strzałem z dystansu Ryan Gravenberch.

Pierwsze sekundy pojedynku w Leeuwarden były nieco nerwowe, ale udało się wszystko uspokoić równie szybko. Już w trzeciej minucie futbolówkę przejął Gravenberch i precyzyjnie dośrodkował w pole karne, gdzie czekał Dusan Tadić. Serb wykorzystał swoją pierwszą okazję i wyprowadził Ajax na prowadzenie. Szybki gol ostudził zapał gospodarzy i przez kolejne minuty oglądaliśmy rosnącą dominację Joden. W 16. minucie w niezłej sytuacji pomylił się Haller.

Spotkanie znacznie bardziej rozkręciło się w ostatnich 15 minutach pierwszej połowy. Ajax zaczął grać nieco szybciej w ataku pozyzyjnym. W 32. minucie po dobrej akcji zablokowany został Klaassen. Chwilę później odpowiedzieli rywale, ale napastnika Cambuur w ostatniej chwili powstrzymał Schuurs. W 36. minucie groźnie uderzał Mazraoui, lecz poradził sobie z tym bramkarz. Przewaga Amsterdamczyków została ponownie udokumentowana w 40. minucie. Przyjezdni przebili się prawą stroną, znowu świetnie zachował się Gravenberch i zagrał przytomnie do Hallera, który na dużym spokoju przyjął piłkę i oddał skuteczny strzał. 2:0, Gravenberch z dwoma asystami.

Byliśmy ostrożnie spokojni w przerwie, ale błyskawicznie przypomnieliśmy sobie, że z obecnym Ajaksem nie ma miejsca na spokój i komfortowe wygrywanie. Trzy minuty po wznowieniu gry Cambuur zdobyło bramkę kontaktową. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zamieszaniu w polu karnym Onanę pokonał Kallon. Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi Amsterdamczyków, którzy nie grali już tak dobrze jak w pierwszej części gry. Mnóstwo było niedokładnych i nieprzemyślanych akcji, które kończyły się stratami. W 62. minucie Rensch zmienił Mazraouiego.

W 73. minucie gospodarze byli bliscy wyrównania po wrzutce z rzutu wolnego. Strzał głową Paulissena świetnie wybronił Onana. Ten Hag zdecydował się na kolejne zmiany i wprowadził Kudusa i Timbera za Klaassena i Schuursa. To jednak nie wpłynęło na obraz gry i nie uchroniło przed utratą drugiej bramki. Tagliafico fatalnie stracił piłkę, podając do nikogo. Skorzystał z tego Paulissen, który wyłożył futbolówkę do wbiegającego Joostena, ten natomiast strzelił precyzyjnie obok bezradnego Onany. Joden ruszyli do ataku, ale na jedyną naprawdę świetną okazję musieliśmy czekać do doliczonego czasu. Wówczas dobre podanie otrzymał wprowadzony z ławki Brobbey, ale jego strzał głową z bliskiej odległości niesamowicie wyciągnął bramkarz. Chwilę później sprawy w swoje ręce wziął Gravenberch i huknął z dystansu z ponad 25 metrów. Pomocnik trafił fantastycznie, odbita od słupka piłka wylądowała w siatce i dawała Ajaksowi kolejne wymęczone trzy punkty.

SC Cambuur 2:3 Ajax Amsterdam

48. Kallon, 79. Joosten – 3. Tadić, 40. Haller, 90+1. Gravenberch

SC CAMBUUR: Bos; Ter Heide (66. Schmidt), Tol, Schouten, Bangura; Paulissen, Hoedemakers, Maulun (90+1. Van der Meer); Sambissa (77. Breij), Boere, Kallon (77. Joosten).

AFC AJAX: Onana; Mazraoui (62. Rensch), Schuurs (74. Timber), Blind, Tagliafico (85. Brobbey); Klaassen (74. Kudus), Gravenberch, Berghuis; Antony, Haller, Tadić.