AZ Alkmaar
2 - 2
AFC Ajax
8 maja 2022 - 14:30 AFAS Stadion Eredivisie 32 Kolejka

Ajax nie zdołał pokonać AZ Alkmaar w meczu 32 kolejki Eredivisie. Po remisie Amsterdamczycy muszą liczyć na wygraną Feyenoordu, bo inaczej przewaga punktowa w tabeli zmaleje do tylko 2 punktów.

Początek meczu w Alkmaar należał do Ajaksu. Joden starali się narzucić swoje tempo gry, a pierwszą okazję na gola mógł mieć szybko Brobbey. Młody napastnik znalazł się jednak w sytuacji spalonej i jego sytuacja sam na sam została przerwana. Po chwili po rzucie rożnym piłka nieznacznie minęła prawy słupek bramki AZ. W kolejnych minutach gospodarze byli w stanie kilka razy się odgryźć i groźniej zaatakować bramkę Stekelenburga. Doświadczony golkiper długo nie został jednak zatrudniony. Kolejny fragment meczu wyglądał podobnie. Ajax przeważał, ale nie potrafił sobie stworzyć żadnej naprawdę dogodnej sytuacji na to, aby zdobyć bramkę.

Gospodarze próbowali, czekali na błędy Amsterdamczyków i starali się przedostać pod bramkę Stekelenburga. W 43 minucie piłka wylądowała w bramce AZ. Piłkę za linię obrony dał Taylor, a z obrońcą dobrze powalczył Brobbey. Młody Holender poradził sobie świetnie, po czym przerzucił piłkę nad wybiegającym golkiperem AZ.

Początek drugiej połowy mógł być fatalny dla Ajaksu. Po stracie w środku pola AZ ruszyło do kontry, ale strzał Karlssona minął prawy słupek bramki Ajaksu. W 52 minucie Ajax mógł odpowiedzieć i podwyższyć na 0:2. Po akcji Tadicia sytuację w polu karnym miał Brobbey, ale jego uderzenie odbił na rzut rożny bramkarz. W 63 minucie gospodarze doprowadzili do wyrównania, po tym jak Wijndal dograł w pole karne, a Pavlidis uderzeniem głową pokonał Stekelenburga. W 65 minucie miejsce Taylora i Renscha zajęli Berghuis i Mazraoui.

Na dwadzieścia minut przed końcem miejsce Brobbeya, który doznał kontuzji zajął Daramy, dla którego były to…pierwsze minuty w drugiej części sezonu. Niestety ekipa Ajaksu po raz kolejny dała pokaz i dała sobie wyrwać prowadzenie, tak jak miało to miejsce w meczu z PSV. Po dośrodkowaniu Karlssona w pole karne, dramatyczne ustawienie obrony wykorzystał pomocnik AZ i totalnie niepilnowany z powietrza uderzył na bramkę i nie dał szans Stekelenburgowi. W 86 minucie ekipa Ajaksu doprowadziła do wyrównania. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę głową do siatki skierował Alvarez.

AZ Alkmaar 2:2 Ajax Amsterdam

0:1 Brobbey, 1:1 Pavlidis, 2:1 Evjen, 2:2 Alvarez

Ajax: Stekelenburg; Rensch (66′ Mazraoui), Timber, Blind (82′ Kudus), Tagliafico; Álvarez, Klaassen, Taylor (66′ Berghuis), Tadic; Haller, Brobbey (70′ Daramy).