2
0
Czerwone kartki
0

Ajax napisał wielką historię w Lidze Mistrzów. Po raz pierwszy w historii Amsterdamczycy wygrali wszystkie sześć spotkań w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Joden pewni awansu do fazy pucharowej pokonali po raz drugi Sporting Lizbona.

Początek spotkania w Amsterdamie był wyrównany. Ajax nie zdołał od razu przejąć inicjatywy i narzucić swojego tylu gry. W 6 minucie po błędzie Sportingu piłkę przejął Schuurs, a już po chwili futbolówka wylądowała w polu karnym gości. Amsterdamczycy nie zdołali jednak wykorzystać błędu obrońcy Sportingu, który poślizgnął się w szesnastce. Po chwili do sytuacji w szesnastce wrócił arbiter, który uznał, iż Sebastien Haller dostał w szesnastce klasycznego stempla i musiał wskazać na 11 metr. Karnego na gola zamienił stosunkowo pewnym uderzeniem sam poszkodowany. W 11 minucie po raz pierwszy zaatakowali goście, a po błędzie i stracie Neresa jeden z graczy Sportingu uderzał z bliskiej odległości. Szczęśliwie dla Ajaksu piłka powędrowała daleko od bramki. Po kwadransie Joden rozegrali bardzo dobrą akcję, do której włączył się Martinez. Argentyńczyk zagrał dobrą piłkę do Berghuisa, ale strzał Holendra nieznacznie minął prawy słupek bramki. W 21 minucie po akcji Neresa z powietrza uderzył już w polu karnym Antony, ale golkiper pewnie poradził sobie z tym uderzeniem. Dwie minuty później Sporting doprowadził jednak do niespodziewanego wyrównania. Fatalny błąd popełnił Schuurs, który totalnie zlekceważył dośrodkowanie w pole karne, gdzie napastnik Sportingu uderzył lekko, ale nie do obrony dla Pasveera.

Między 32 a 34 minutą Ajax miał dwie okazje na gola. Najpierw po ciekawie rozegranym rzucie rożnym piłkarze Sportingu ratowali się wybiciem piłki, a po chwili koronkowa próba akcji zakończyła się zablokowanym strzałem z okolicy szesnastego metra. W 39 minucie świetna dwójkowa akcja Berghuisa z Antonym zakończyła ię strzałem tego drugiego, ale doskonałą interwencją popisał się golkiper. Po chwili po rzucie rożnym zamieszanie w polu karnym wykorzystał Martinez, ale i tą próbę zdołał odbić bramkarz gości. W 42 minucie katastrofalny błąd popełnił defensor Sportingu, który oddał Antonemu piłkę w polu karnym. Skrzydłowy zabrał się z piłkę, położył na ziemi kapitana gości i spokojnym uderzeniem wyprowadził Ajax na prowadzenie.

Od początku drugiej połowy na murawie w miejsce Blinda zajął Tagliafico, który przejął też opaskę kapitańską. Pierwsze 10 minut drugiej połowy wyglądał tak jak pierwsze 10 minut tego spotkania. Ajax przejmował powoli inicjatywę, ale Sporting próbował się odgryzać. W 58 minucie Joden podwyższyli jednak na 3:1! Błąd Santosa wykorzystał Schuurs, który przejął piłkę i pomknął do przodu. Środkowy obrońca zagrał dobrze na lewą stronę do Neresa, który w sytuacji niemal sam na sam pokonał bramkarza. Po chwili Neres opuścił boisko, a jego miejsce zajął Klaassen. Miejsce słabo grającego Schuursa zajął zaś Rensch. Po godzinie gry Amsterdamczycy podwyższyli na 4:1! Dobrze na lewej stronie zachował się Antony, który znalazł podaniem Klaassena. Rezerwowy rozprowadził piłkę na prawą stronę, gdzie świetnie zachował się Berghuis i strzałem po krótkim słupku zaskoczył bramkarza Sportingu. W 68 minucie ekipę gości uratowało obramowanie bramki. Po rzucie rożnym znowu w polu karnym znalazł się Martinez, ale jego uderzenie tym razem zatrzymało się na słupku. Na dwadzieścia minut przed końcem swoje minuty otrzymał też Taylor, który zmienił Alvareza. W 77 minucie kontuzji doznał Mazraoui, a jego miejsce zajął Timber. Dla Erika ten Haga było to jednak spore ryzyko, bowiem nad defensorem wisiała groźba zawieszenia na mecz fazy pucharowej. Minutę później drużyna Sportingu odpowiedziała i pokazała, że być może jeszcze wróci do gry. Po dobrej akcji piłka została wycofana na wbiegającego Tabatę, ale ten potężnym strzałem pod poprzeczkę nie dał żadnych szans Pasveerowi.

Ajax Amsterdam 4:2 Sporting CP

1:0 Haller (RK), 1:1 Nuno Santos, 2:1 Antony, 3:1 Neres, 4:1 Berghuis, 4:2 Tabata

Ajax: Pasveer; Mazraoui (Timber 77′), Schuurs (Rensch 60′), Martínez, Blind (Tagliafico, red.); Álvarez (Taylor 72′), Berghuis, Gravenberch; Antony, Haller, Neres (Klaassen 60′).