AFC Ajax
1 - 2
AZ Alkmaar
12 grudnia 2021 - 16:45 Johan Cruyff ArenA Eredivisie 16 Kolejka

Ajax rozegrał fatalne spotkanie i przegrał z AZ Alkmaar nie wykorzystując potknięcia Feyenoordu. Przed szansą na pozycję lidera staje już za niedługo PSV.

Pierwszy kwadrans spotkania zdecydowanie należał do Ajaksu, który dominował w 100%, ale nie potrafił stworzyć sobie żadnej klarownej sytuacji. Ekipa AZ skupiła się na obronie i dopiero w 16 minucie po raz pierwszy wybrała się z akcją ofensywną. Uderzenie De Wita przeleciało jednak nad poprzeczką bramki. Kolejny piętnaście minut nie przyniosło zmiany i niczego dobrego ze strony mistrza Holandii. W 32 minucie AZ miało rzut wolny tuż sprzed pola karnego, ale strzał pewnie złapał Pasveer. Do końca pierwszej połowy nie wydarzyło się nic i Joden kończyli połowę bez chociażby celnego strzału na bramkę rywali.

Początek drugiej połowy zwiastował lepsze drugie 45 minut, bo już po chwili po strzale Berghuisa interweniować musiał bramkarz, a piłkę niemal do pustej bramki nieudanie dobijał Tadić. Po chwili jednak to AZ wyszło na prowadzenie. Kilka podań wystarczyło na rozmontowanie defensywy Ajaksu, a piłkę do siatki uderzeniem z bliskiej odległości wykończył potężnym uderzeniem Pavlidis. Kilka minut później było już 0:2, kiedy piłkę do bramki wpakował Wijndal. Szczęśliwie dla Ajaksu arbiter wskazał na słuszną pozycję spaloną. W 58 minucie Ten Hag zdecydował się na dwie zmiany. Klaassen i Schuurs zajęli miejsce Alvareza i Renscha. Po godzinie gry po doskonałym dośrodkowaniu Antonego okazję miał Haller. Iworyjczyk uderzył głową z czym poradził sobie bramkarz. Golkiper odbił jednak piłkę jeszcze przed siebie, ale 26-latek nie zdołał z pół metra wbić piłki do siatki i kopnął jeszcze raz w leżącego już bramkarza.

W 74 minucie niemrawo grający Ajax zdołał jednak wyrównać. Dobrą piłkę w pole karne posłał Schuurs, a futbolówka dotarła do Dusana Tadicia. Serb odegrał jeszcze do Hallera, który w 200% sytuacji nie mógł tym razem się pomylić i skierował piłkę do siatki. W 77 minucie AZ pogubiło się w rozegraniu piłki, czego jednak Ajax nie wykorzystał. W niezłej sytuacji znalazł się już w polu karnym Berghuis, ale uderzył źle, słabo i zmarnował szansę. Minutę później Tadić popisał się dobrym dograniem do Berghuisa, który zagrał wzdłuż do Hallera, ale ten z bliskiej odległości przeniósł piłkę nad poprzeczką. Piłkarze Ajaku skupieni na grze do przodu zapomnieli jednak o obronie i w 83 minucie goście wyszli na prowadzenie. Dobra akcja kombinacyjna Alkmaar doprowadziła do tego, iż w polu karnym znalazł się Wijndal. Kapitan AZ dograł idealnie wzdłuż bramki, a tam pozostało już tylko wykończyć sytuację i wpakować piłkę do pustej bramki.

Ajax Amsterdam 1:2 AZ Alkmaar

0:1 Pavlidis, 1:1 Haller, 1:2 Aboukhlal

Ajax: Pasveer; Rensch (Schuurs 58′), Timber, Martínez, Blind; Álvarez (Klaassen 58′), Berghuis (Danilo 85′), Gravenberch; Antony, Haller, Tadić.