• Lesley
  • Pozostałe
  • 1
  • 375 wyświetleń

Zdecydowanie najlepsze 90 minut Ajaksu w tym roku i mega pewne zwycięstwo w Alkmaar.

Początek meczu w Alkmaar był bardzo spokojny. Ajax miał optyczną przewagę, częściej był przy piłce i rozbijał dość szybko pierwsze próby AZ. Żadna z drużyn nie zdołała jednak zbliżyć się pod bramkę przeciwnika. W 8 minucie świetnie do przodu poszedł Rensch, który otrzymał prostopadła piłkę i wpadł w pole karne gospodarzy. Uderzenie z ostrego kąta nie mogło jednak zaskoczyć Bizota. Pomiędzy 11 a 13 minutą AZ nieco pogubiło się AZ, ale Ajax nie potrafił tego wykorzystać. W 14 minucie było 0:1! Joden rozegrali naprawdę dobrą akcję, których w ostatnich tygodniach brakowało. Blind zagrał do Klaassena, ten przepuścił piłkę Hallerowi. Napastnik podał do Antonego, a Brazylijczyk technicznym strzałem pokonał Bizota. W 22 minucie Antony dośrodkował na głowę Klaassena, Davy zrobił wszystko jak należy, ale Bizot niesamowicie się wyciągnął i sparował strzał na rzut rożny. W kolejnym fragmencie meczu drużyna gospodarzy przejęła inicjatywę i znacznie dłużej utrzymywała się przy piłce.

Gracze z Alkmaar starali się atakować, ale Ajax grał naprawdę uważnie i nie popełniał błędów defensywnych. W 33 minucie gospodarze mogli i być może powinni wyrównać. W idealnej sytuacji znalazł się Gudmundsson, ale Onana odbił jego strzał głową z najbliższej odległości. W 36 minucie to Ajax powinien podwyższyć prowadzenie. Rensch wpadł w pole karne, zagrał wzdłuż bramki, gdzie znalazł się Tadić, ale kapitan uderzył bardzo źle i w środek bramki, czym bardzo pomógł bramkarzowi w interwencji. W 44 minucie AZ zaskoczyło Ajax rozegraniem rzutu wolnego. Stengs zgrał głową do Gudmundssona, a ten ponownie chciał pokonać Onanę uderzeniem głową. Kameruńczyk drugi raz zachował się jednak bardzo dobrze i instynktownie odbił ten strzał. Pierwsza połowa zakończyła się bądź co bądź zasłużonym prowadzeniem ekipy z Amsterdamu.

Początek drugiej połowy był wyjątkowo wyrównany i żadna ze stron nie potrafiła przejąć inicjatywy oraz stworzyć sobie sytuacji. W 53 minucie nieco szczęśliwie, ale mimo to AZ mogło wyrównać. Stengs uderzył z powietrza po rozegraniu rzutu wolnego, a piłka przypadkowo trafiła na głowę Gudmundssona. Napastnik AZ trzeci raz głową, ale szczęśliwie trzeci raz dla Ajaksu niezbyt dobrze. Dwie minuty później z kontrą wyszedł Ajax, Haller zagrał prostopadle do Antonego, ale Brazylijczyk nie zdołał znaleźć żadnego z partnerów dobrym dośrodkowaniem. Po godzinie gry Ajax podwyższył wynik meczu na 0:2! Blind zagrał piłkę do Tadicia, a Serb posłał FENOMENALNĄ piłkę w pole karne. Futbolówka spadła prosto na nogę Klaassena, który Bizota płaskim uderzeniem. Dwie minuty później Ten Hag zdecydował się na pierwszą zmianę, a miejsce Renscha zajął Timber. W 68 minucie z dystansu uderzył bardzo groźnie Midtsjo. Piłka nabrała dziwnej rotacji, ale Onana nie dał się zaskoczyć i przeniósł ją nad poprzeczką.

Na dwadzieścia minut przed końcem po stracie Hallera groźną akcję przeprowadziło AZ, Stengs zagrał wzdłuż bramki, ale tam Boadu nie sięgnął piłki. W 75 minucie miejsce Antonego zajął David Neres. Skrzydłowy nie potrzebował wiele czasu na to, aby wpisać się na listę strzelców. W 80 minucie piłka wylądowała w siatce, po tym jak Neres agresywnie zaatakował ją szczupakiem. Niestety po interwencji VARu gol nie został uznany, bo wcześniej na pozycji spalonej znalazł się Haller. W 82 minucie serca kibiców zadrżały, po tym jak fatalny błąd popełnił Schuurs. Defensor pozwolił wyjść Boadu sam na sam z bramkarze, ale Onana wyczekał do końca, a napastnik gospodarzy uderzył tylko w boczną siatkę. W 88 minucie na placu gry w miejsce Hallera zajął Brobbey, a za Klaassena wszedł Labyad. Marokańczyk szybko mógł zaznaczyć swoją obecność na boisku, ale źle uderzył głową po zagraniu Tadicia. W doliczonym czasie gry cel osiągnął Neres. Tadić podał kapitalnie w pole karne na wybiegającego Brazylijczyka, a ten mierzonym uderzeniem pokonał Bizota z bliskiej odległości.

14. Antony, 60. Klaassen, 90+4. Neres

AZ: Bizot; Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal; Midtsjo, Koopmeiners, Stengs; Gudmundsson (64. Evjen), Boadu, Karlsson (77. Aboukhlal).

AJAX: Onana; Rensch (64. Timber), Schuurs, Martínez, Blind; Álvarez, Klaassen (89. Labyad), Gravenberch; Antony (76. Neres), Haller (89. Brobbey), Tadić.