Ajax Amsterdam 3:1 VVV Venlo

W przedostatniej kolejce Eredivisie Ajax pokonał Venlo 3:1. Rywale spadają z ligi.

Drużyna Ajaksu od samego początku ruszyła dynamicznie do ofensywy. Już w trzeciej minucie swoją okazję miał Kudus, ale z ostrego kąta oddał bardzo niecelny strzał. Chwilę później lewą stroną świetnie ruszył Rensch, podał do Hallera, a ten również nie trafił w światło bramki. Przełamanie szyków obronnych Venlo przyszło w 10. minucie. Amsterdamczycy rozegrali znakomitą akcję kombinacyjną, którą rozkręcił David Neres. Brazylijczyk w decydującym momencie odegrał jeszcze piłkę do Renscha, a ten bez trudu umieścił skierował ją do pustej bramki.

W kolejnych minutach tempo gry wyraźnie spadało. Ajax wciąż dominował i nie pozwalał rywalom praktycznie na nic, jednak sam kreował coraz mniej okazji. W 25. minucie defensywie urwał się Klaassen, który otrzymał dobre podanie od Idrissiego. Pomocnik stanął oko w oko z bramkarzem, ale pojedynek przegrał. Venlo odpowiedziało w 34. minucie, kiedy to dość przypadkowo przed szansą stanął Giakoumakis. Napastnik został zatrzymany przez Stekelenburga. Tuż przed przerwą uraz zgłosił Klaassen, zastąpił go Kenneth Taylor.

Na brak wrażeń nie mogliśmy narzekać w pierwszej fazie drugiej połowy. Joden ponownie odważniej ruszyli do ataku, a pierwszy groźny strzał oddał Idrissi. Skrzydłowy pomylił się naprawdę nieznacznie. Kilka chwil później swoją okazję miał Neres, ale uderzył prosto w bramkarza. W 53. minucie czerwoną kartkę za brutalny faul otrzymał Kenneth Taylor i Ajax musiał ponownie radzić sobie w osłabieniu. Reakcja zespołu była jednak doskonała, ponieważ trzy minuty później kontrę wyprowadził Neres, a skutecznie wykończył ją Haller i było już 2:0.

Na ostatnie nieco ponad 20 minut gry Ten Hag wprowadził Klaibera i Gravenbercha za Renscha i Idrissiego. Spotkanie stało bardziej otwarte, Venlo coraz odważniej szukało swoich szans w ofensywie. W 71. minucie groźnie uderzył Pachonik, ale poradził sobie z tym Stekelenburg. Doświadczony bramkarz dwie minuty później zatrzymał też strzał Ariasa. W 76. minucie futbolówka dość szczęśliwie trafiła w polu karnym do Giakoumakisa. Najlepszy strzelec ligi tym razem się nie pomylił i wślizgiem skierował piłkę do bramki. Było więc 2:1, ale Ajax odpowiedział błyskawicznie. Indywidualną akcję przeprowadził Kudus. Jego uderzenie z dystansu okazało się skuteczne i mieliśmy 3:1. W końcówce na murawie pojawili się jeszcze Tadić i Antony. Obie drużyny miały swoje okazje, ale rezultat nie uległ już zmianie. VVV Venlo oficjalnie żegna się z Eredivisie.

10. Rensch, 57. Haller, 77. Kudus – 76. Giakoumakis

AFC AJAX: Stekelenburg; J. Timber, Schuurs, Martínez, Rensch (69. Klaiber); Ekkelenkamp, Klaassen (44. Taylor), Kudus (79. Tadić); Neres (79. Antony), Haller, Idrissi (69. Gravenberch).

VVV VENLO: Kirschbaum; Pachonik, Swinkels, De Graca, Schmitz (58. Arias), Guwara; Post, Machach (68. Roemer), Janssen (58. Hupperts); Van Crooij, Giakoumakis.