Z okazji awansu drużyny Ajaksu Amsterdam do fazy grupowej Ligi Mistrzów przygotowaliśmy coś specjalnego. By przybliżyć Wam grupowych przeciwników porozmawiamy o nich z wybranymi ekspertami. Część pierwsza – AEK Ateny.

Już w najbliższą środę Ajax w pierwszej kolejce Champions League zagra u siebie z greckim AEK-iem Ateny. W ostatnich latach nie mieliśmy okazji zagrać przeciwko tej drużynie i mówiąc całkowicie szczerze – niewiele o niej wiemy. Z pomocą przychodzi więc Pan Leszek Nieużyła, autor strony „Grecka Piłka„. Zapraszamy.

AEK Ateny w ubiegłym sezonie świętował mistrzostwo Grecji po raz dwunasty w historii, ale po 14-letniej przerwie. Jak wyglądał tamten sezon i w jaki sposób w końcu udało się odzyskać tytuł mistrzowski?

„To był konsekwentnie wykonany plan, który został opracowany już w 2013 roku, kiedy to AEK został zdegradowany do trzeciej ligi. Prezes i główny udziałowiec klubu Dimitris Melissanidis zapowiedział, że w 2017 roku AEK zdobędzie tytułu i jak widać niewiele się pomylił. Klub po uwolnieniu się od długów spokojnie budował drużynę na Super League i choć kadra z tamtego czasu uległa roszadom, to jednak rozważna polityka pozwoliła stworzyć mocny team, który zdetronizował Olympiakos Pireus. Praktycznie od początku sezonu AEK przewodził stawce, a dwukrotne pokonanie ówczesnego mistrza tylko potwierdziło dominację AEK-u.”

Jak wygląda selekcja AEKu po oknie transferowym? Czy odszedł jakiś ważny zawodnik z poprzedniego sezonu i czy można wyróżnić jakieś wzmocnienia?

„Niestety wraz z końcem sezonu 2017/2018 z klubu odszedł sprawca tego wielkiego sukcesu trener Manolo Jimenez. Klub zmieniło też trzech podstawowych zawodników, którzy robili na murawie różnicę – skrzydłowy Lazaros Christodoulopoulos, pomocnik Jakob Johansson i napastnik Sergio Araujo. Jeśli chodzi o zawodników, którzy przyszli w letnim okienku to na pewno należy zwrócić uwagę na Ezequiela Ponce wypożyczonego z AS Roma i Lucasa Boyé z Torino FC. Do AEK-u trafili też Giannis Gianniotas z Olympiakosu Pireus, Marios Oikonomou z FC Bologna i objawienie zeszłego sezonu Christos Albanis, który grał w Apollonie Smyrnis.”

Wiemy już o pewnych osłabieniach greckiej drużyny na pierwszy mecz z Ajaksem. Trzech zawodników jest zawieszonych. Jak duże są to osłabienia?

„Największym osłabieniem jest absencja i to na dłuższy czas Marko Livaji, który podczas meczu z MOL Vidi FC dopuścił się wykroczenia, za które i AEK go ukarał. W meczu z Ajaksem zabraknie też Tasosa Bakasetasa i na pewno jest to kolejne osłabienie ofensywy, bo to zawodnik pracowity i pożyteczny. Za czerwoną kartkę odpoczywać będzie też Helder Lopes, ale jego brak mimo wszystko nie będzie tak odczuwalny jak wspomnianej dwójki.”

Na kogo więc trzeba zwrócić szczególną uwagę? Kogo zaliczyć należy do liderów drużyny z Aten?

„Liderem jest na pewno kapitan drużyny Petros Mantalos. To od niego dużo zależy i to on najczęściej na siebie bierze odpowiedzialność. Serce na murawie zostawia też Portugalczyk André Simoes. Ta dwójka plus młody Kostas Galanopoulos decyduje o jakości mistrza Grecji w środku pola. Zaś najmocniejszą stroną prócz zespołowości wydaje się być defensywa. Stoperzy Vasilis Labropoulos i Marios Oikonomou to jeden z najlepiej dysponowanych greckich duetów, a Michalis Bakakis, Rodrigo Galo, czy Niklas Hult to prócz zadań defensywnych również dobre wspomaganie ofensywy.”

Jaki styl gry prezentuje obecnie zespół prowadzony przez trenera Marinosa Ouzounidisa?

„W tym sezonie brak jest indywidualności. Trener Ouzounidis postawił na kolektyw i jak na razie przynosi to wymierny efekt. Szkoleniowiec AEK-u preferuje system 4-2-3-1, ale w meczu z Ajaksem zapewne będzie to wyglądać nieco inaczej, bo jednak zabraknie Livaji i Bakasetasa, a to oni byli pewniakami. Rolę tej dwójki w pewnym sensie przejmie zapewne duet Ezequiel Ponce – Viktor Klonaridis.”

Spodziewamy się, że Ajax na własnym stadionie będzie utrzymywał się przy piłce i dominował. Jaki więc plan może przygotować AEK? Czy takie elementy jak stałe fragmenty gry i kontrataki można zaliczyć do mocnych punktów Greków?

„Na pewno stałe fragmenty gry nie są domeną AEK-u, ale bite przez Mantalosa kornery, czy też rzuty wolne Galo potrafią zrobić w polu karnym chaos. Kontry AEK potrafi wyprowadzić, ale przy tych wspomnianych już osłabieniach niestety możliwości są ograniczone, choć oczywiście oba skrzydła są groźne i zapewne to na nich będzie opierał grę ofensywną Ouzounidis.”

Jak można porównać AEK grający u siebie do AEKu występującego na wyjazdach? Wybiegamy już nieco dalej w przyszłość i zastanawiamy się, co czeka Ajax w Atenach.

„OAKA to świątynia AEK-u, a kibice to rzeczywiście dwunasty zawodnik. U siebie Enosis będą groźni i konkurencyjni dla każdego. Na wyjazdach niestety jak pokazały nawet te poprzednie mecze w tym sezonie w europejskich pucharach czasem brakuje koncentracji i to wydaje się być bolączką ateńskiej drużyny. Kibice liczą jednak na to, że ostatnia przerwa reprezentacyjna pozwoliła drużynie na wyeliminowanie tego mentalnego problemu.”

Jak AEK podchodzi do rywalizacji w grupie LM z Ajaksem, Benfiką i Bayernem? Celem wyjście z grupy, Liga Europy przy urwanie kilku punktów faworytom?

„Na pewno nie ma wielkiej presji, bo wszyscy są świadomi różnic, zwłaszcza względem Bayernu. AEK podchodzi do Ligi Mistrzów bez kalkulacji, bo nie ma nic do stracenia, a dużo może zyskać, bo przynajmniej to trzecie miejsce jest w zasięgu. Na pewno każdy zdobyty punkt będzie celebrowany i o te małe sukcesy drużyna na pewno będzie walczyć.”

Ostatnie pytanie, tradycyjnie – jaki typ na środowy mecz w Amsterdamie z perspektywy kibica/obserwatora ligi greckiej?

„Stawiam na remis, bo jednak ta osłabiona ofensywa AEK-u nie będzie tak groźna i drużyna zapewne skupi się przede wszystkim na tym, by na inaugurację nie przegrać.”

Serdecznie dziękujemy za udzielony wywiad, który znacznie przybliżył nam środowego rywala Ajaksu w Lidze Mistrzów.

Świeże informacje na temat nie tylko AEK-u Ateny, lecz całego futbolu greckiego znajdziecie na profilu „Grecka Piłka” na twitterze oraz na stronie internetowej pod tym samym tytułem.  Polecamy!

Spotkanie Ajax Amsterdam – AEK Ateny odbędzie się w środę, 19 września o godzinie 18:55.

Share:

Dodaj komentarz