Daley Blind po czterech latach ponownie piłkarzem Ajaksu! Cieszymy się bardzo i witamy w domu! Czemu jednak nie cieszą się wszyscy?

Fani Ajaksu to niezwykle specyficzna grupa, której dogodzić bardzo ciężko, a transfer Blinda jest tego kolejnym przykładem. Zamiast cieszyć się z solidnego wzmocnienia, znowu pojawiają się narzekania na klasę piłkarza czy kwotę transferu. Robimy mocne transfery przewyższające całą Eredivisie źle…Nie robimy transferów też źle.

O co chodzi? Właściwie trudno odpowiedzieć. Ajax pozyskał zawodnika, który odchodząc z Eredivisie był najlepszym graczem całej ligi i przewyższał ją o kilka poziomów. Liga nie zmieniła się od tego czasu na lepsze, a Blind niewątpliwie tak. Daley zyskał wiele doświadczenia z gry w najlepszej lidze świata, w jednym z najlepszych zespołów świata, ma za sobą triumf w europejskich rozgrywkach i ponad 140 spotkań w nogach. Na poziom Eredivisie jest to niesamowite wzmocnienie, którego zazdrościć będzie nam cała liga, na czele z obecnym menadżerem mistrza kraju, który w superlatywach i z ewidentną zazdrością wypowiada się o transferach Ajaksu. 

Kiedy Ajax osiągnął poziom tak wysoki, że narzekamy na transfer piłkarza z Premier League, bo może coś przespaliśmy? Do niedawna taki ruch byłby nie do pomyślenia, podobnie jak ściągnięcie Tadicia. W tym okienku zarząd Ajaksu wyraźnie pokazuje, że chce walczyć o najwyższe cele i nie boi się wydać pieniędzy i nie boi się zaryzykować. Jakkolwiek byśmy się nie starali, w dalszym ciągu do Amsterdamu nie jesteśmy w stanie ściągać liderów Manchesteru City, Chelsea, Realu czy Barcelony. Kto bowiem chce grać w lidze, gdzie mistrz musi kwalifikować się do Ligi Mistrzów i wciąż gra się na sztucznych boiskach? Zejdźmy więc na ziemię i cieszmy się z tego, że udało się nam wytransferować tak doskonałego zawodnika.

Pora też skończyć z patrzeniem na gotówkę. Jakie znaczenie ma to czy płacimy 10 milionów czy 20? Ajax ma pieniądze i musi zacząć je wydawać jeśli chce w końcu zacząć wygrywać. Rynek transferowy dawno oszalał i często wydaje się znacznie większe pieniądze na znacznie gorszych czy też mniej znanych, niepewnych piłkarzy. Śmiało można powiedzieć, że 20 milionów na Blinda to znacznie lepszy wydatek niż 10 na Lisandro Magallana, który w wieku 25 lat dalej gra w swojej ojczyźnie i poza Ajaksem nie interesował się nim chyba nikt. 

Blind zna Ajax od podszewki, jest doświadczony, wie co to znaczy wygrywanie i może występować na wielu pozycjach – dla Amsterdamczyków jest to wzmocnienie na wagę złota. Może jest to lekka przesada, ale można się pokusić o stwierdzenie, że lepszego transferu wykonać się nie dało.

WITAJ W DOMU DALEY!!!! 

Share:

Dodaj komentarz