Edwin van der Sar w rozmowie w Inside Ajax poruszył kilka ciekawych tematów, w tym polityki transferowej klubu.

Amsterdamczycy nieco zmienili swoje podejście tego lata i nie dość, że wydali spore pieniądze, to w dodatku na doświadczonych, mających swoje lata graczy.

„Ogłosiliśmy już wcześniej naszą politykę, ale wciąż byli ludzie, którzy w to wątpili.”

„Już przed końcem sezonu dokonaliśmy trzech zakupów w postaci Perra Schuursa, Zakari Labyada i Hassane Bande. Z Daleyem Blindem i Dusanen Tadiciem mamy selekcję, która może razem coś wygrać i o to chodziło. Blind był obserwowany ze Francji i Włoszech, ale byliśmy w stanie przekonać go do właściwego wyboru. Tadić chciał grać w Lidze Mistrzów i wygrać mistrzostwo. Deklaracja jaką daliśmy tego typu transferami nie jest do końca nowa, bo już wcześniej kupowaliśmy Hakima Ziyecha czy Davida Neresa za duże pieniądze.”

Nowe transfery i podejście nie oznaczają jednak, że Ajax zmieni nagle swoją politykę o 180 stopni. Wszystko ma być bardziej wyważone.

„W ostatnich latach sprzedaliśmy zawodników za 180 milionów euro, ale to zależy też od tego, jacy piłkarze przebijają się do składu z drużyn młodzieżowych. Trzeba znaleźć w tym wszystkim balans. Transfery takie jak chociażby Andre Onana to też prawdziwy Ajax. Z piątego bramkarza Barcelony do pierwszego w Ajaksie. Wciąż chcemy dawać piłkarzom szanse. Ajax nie patrzy tylko na wielkie nazwiska. Do zakupu takich graczy musi być też okazja. Jeśli się pojawi i będą na to pieniądze, celem jest utrzymywanie tak jakościowej selekcji, z którą możemy być mistrzami i dołączyć do europejskiej czołówki.”

Akademia Amsterdamczyków w dalszym ciągu pozostaje bardzo istotnym elementem, nad którym będzie się sporo pracować.

„Myślę, że byliśmy w stanie zatrzymać wszystkie nasze talenty, które chcieliśmy zatrzymać. Niemal cały skład A1 tworzą gracze, który przeszli tam z B1. Ostatecznie wiele zależy jednak od opiekunów, rodziców i samych graczy, którzy podejmują decyzje. Mamy wiele przykładów zawodników, którzy zrobili fajne kariery. Jeśli spojrzeć na to ilu wyszkolonych w Ajaksie piłkarzy gra na najwyższym poziomie, myślę, że to potwierdzenie dobrej pracy.”

Były golkiper odniósł się również do plotek na swój własny temat. Van der Sar był łączony z posadą dyrektora w Manchesterze United.

„Mam tutaj dwuletni kontrakt. Ajax to mój klub i chciałbym zostać tutaj dłużej. Sukces, który sobie wyznaczyliśmy i który chcemy osiągnąć to piękna rzecz. Widziałem coś w mediach w ostatnich tygodniach. Historia o Manchesterze United to jednak nonsens.”

Share:

Dodaj komentarz