Powrót Daleya Blinda do Ajaksu wciąż jest głównym tematem wśród kibiców. Spotykamy się z różnymi opiniami, ale postanowiliśmy zapytać o zdanie również przedstawicieli drugiej strony, czyli kibiców Manchesteru United, którzy patrzą na to z innej perspektywy.

W tym celu skontaktowaliśmy się z zaprzyjaźnioną redakcją DevilPage.pl, z którą mieliśmy już przyjemność współpracować w maju 2017 roku przy okazji meczu finałowego Ligi Europy. Swoje opinie przedstawiło nam dwóch redaktorów.

aruna12:

„Nie będę ukrywał, że nie ucieszyło mnie odejście Daleya Blinda. To dobry piłkarz, świetnie czyta grę, potrafi posłać bardzo dokładną długą piłkę, braki fizyczne nadrabia inteligentnym ustawieniem. Zresztą jestem pewien, że sympatycy Ajaksu doskonale znają jego atuty.

W ciągu czterech lat na Old Trafford Blind na pewno się rozwinął. Przede wszystkim nauczył się grać na pozycji stopera, przez długi czas był podstawowym środkowym obrońcą United. W drugim sezonie Louisa van Gaala tworzył żelazny duet z Chirsem Smallingiem – była to najlepsza kampania w karierze Anglika, w dużej mierze dzięki temu, że partnerował mu Blind. Ostatnio najlepiej wyglądał na pozycji półlewego stopera w formacji z trójką środkowych obrońców. Żałuję, że nigdy nie dano mu prawdziwej szansy na pozycji defensywnego pomocnika, bo miał umiejętności, dzięki którym mógł zostać naturalnym następcą Michaela Carricka.

Przez trzy lata Blind był zawodnikiem podstawowej jedenastki, ale w minionym sezonie grał zdecydowanie rzadziej. Na pozycji stopera, po transferach Bailly’ego i Lindelofa, zrobiło się tłoczno. Na „szóstce” niepodważalną pozycję ma Nemanja Matić. Na lewej obronie świetnie zaczął sobie radzić Ashley Young; zresztą akurat tam Daley prezentował się najsłabiej, gdyż na grę w Premier League na tej pozycji zwyczajnie brakuje mu szybkości. Ostatecznie gwoździem do jego trumny stała się wszechstronność – był rzucany po całym boisku, co nie pomagało w osiągnięciu stabilnej formy. Dodatkowo stracił sporo czasu z powodu kontuzji, a po powrocie nie zdołał już wskoczyć do składu.

Wielu kibiców cieszy się ze sprzedaży Blinda, co wydaje mi się co najmniej dziwne. W ostatnim sezonie spadło na niego sporo krytyki, wielu ludzi zapomniało, że wcześniej na ogół był niezawodny. Wbrew obiegowej opinii nie popełniał on zbyt wielu błędów, był jednym z najinteligentniej grających zawodników w kadrze United, za rzetelną pracę chwalił go Mourinho, a do tego łatał dziury kilku pozycjach. Człowiek od czarnej roboty, który od czasu do czasu wnosił coś ekstra (w postaci świetnego podania czy asysty). Taki piłkarz w zespole to skarb. Ajax za rozsądną cenę zyskuje znakomitego zawodnika. Wprawdzie do końca jego kontraktu został jedynie rok, więc niektórym kibicom cena może wydać się wygórowana, ale warto pamiętać, że to etatowy reprezentant kraju, aktualny wicemistrz Anglii, zdobywca Ligi Europy i Pucharu Ligi oraz zawodnik, który przez trzy sezony był jednym z najbardziej eksploatowanych graczy czołowego klubu Premier League. Nie mam wątpliwości, że będzie kluczowym elementem nowej-starej drużyny i stanie się jednym z ważniejszych ogniw w walce o mistrzostwo Holandii.”

Rio5fan:

„Choć w obecnej kadrze Manchesteru United znajduje się kilku zawodników, których chętnie nie oglądałbym w przyszłym sezonie w czerwonej koszulce United, to Daley Blind nie był jednym z nich.

Sprowadzony na Old Trafford w 2014 roku przez Louisa van Gaala po udanych mistrzostwach świata w Brazylii (wszyscy pamiętamy cudowną asystę Blinda przy trafieniu Robina van Persiego w spotkaniu z Hiszpanią). Holender idealnie pasował do opartej na krótkich podaniach i utrzymaniu posiadania filozofii menadżera Manchesteru United. Jak na wychowanka Ajaxu przystało, bardzo dobrze wyszkolony technicznie, ale przede wszystkim, posiadający ogromną boiskowa inteligencję.

Van Gaal uczynił z Blinda środkowego obrońcę, z czym ten poradził sobie zaskakująco dobrze, biorąc pod uwagę jego warunki fizyczne oraz realia gry w Premier League. Przychodzi mi do głowy kilka mniejszych czy większych błędów Blinda, ale prezentował on równą i stabilną formę, niezależnie od powierzonej mu roli.

Z czasem (i odejściem ze stanowiska Louisa van Gaala) rola Blinda w ekipie Czerwonych Diabłów była stopniowo marginalizowana. Wciąż okazywał się bardzo przydatny ze względu na swoją uniwersalność, ale trudno było go sklasyfikować jako pewniaka do gry w wyjściowym składzie.

Uważam, że Ajax przeprowadził bardzo dobry transfer, choć działacze Manchesteru United również nie zawiedli, biorąc pod uwagę niezłą cenę sprzedaży Holendra. Blinda zapamiętam jako gracza, który radzi sobie w każdych warunkach, przystosowuje się do boiskowej sytuacji i zapewnia drużynie stabilizację. Żałuję, że w United nie oglądaliśmy go częściej tam, gdzie moim zdaniem spisuje się najlepiej, czyli jako cofnięty pomocnik.

W aktualnej kadrze United właściwie tylko Victor Lindelöf dysponuje zbliżoną umiejętnością wyprowadzenia piłki ze strefy obronnej, choć do Blinda wciąż mu daleko. Sądzę, że Ajax będzie miał jeszcze sporo pożytku ze swojego wychowanka, a na Old Trafford Holender także będzie dobrze się kojarzył.”

Share:

Dodaj komentarz