Erik ten Hag ma już za sobą konferencję prasową przed niedzielnym meczem ligowym z PEC Zwolle.

Pierwszą kwestią wartą poruszania były zarzuty jakie coraz częściej pojawiają się w stosunku co do Ten Haga. Coraz więcej osób zarzuca menadżerowi, że w grze Ajaksu nie ma żadnej różnicy w porównaniu do Ajaksu prowadzonego przez Marcela Keizera.

„To nie jest faza, w której zaczyna się rozgrywki. Pewien automatyzm musi być już obecny. Nie mam powodów do wielu zmian i eksperymentów, ponieważ gdybyśmy to zrobili, to mogłoby skutkować stratą wielu punktów.”

„Zmiana którą przeprowadziliśmy w zeszłym tygodniu. Zejście Joela do środka, Frenkiego do pomocy i wprowadzenie Rasmusa na prawą stronę. To coś nowego. Wprowadziliśmy nowe akcenty, bo wskazałem, że musimy przejść bliżej bramki przeciwnika. Bramka strzelona Twente była tego doskonałym przykładem.”

Zdaniem menadżera, na pewne zmiany po prostu nie ma też czasu i mogą być one widoczne dopiero w przygotowaniach do nowego sezonu. Obecnie Ajax nie stać na to, aby utrzymywać równą, pełną energii grę przez 90 minut. To już jednak element nie do poprawy…

„Będziemy musieli zwiększyć możliwość utrzymania tempa dłużej. Jednocześnie nie jestem w stanie zrobić większej poprawy pod względem kondycyjnym. W tej grupie jest do tego potencjał. Nie mamy zamiaru czekać do lata, pracujemy na tym już teraz, ale nie możemy zmienić wiele. Takie jest prawo zrównoważonego rozwoju. To proces, który musi trwać kilka miesięcy.”

„Zawodnicy muszą poświęcić godziny, aby się poprawić, zarówno na boisku jak i na siłowni. Myślę, że wielu zawodników chce w siebie inwestować. Piłka nożna to sport kompleksowy i indywidualnie również trzeba mieć swój własny plan. Oni wszyscy chcą coś osiągnąć, być najlepszymi i iść na sam szczyt. Wybór należy jednak do nich, bo sportowcem jest się przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu a nie od 9 rano do 1 popołudniu. To całodzienna aktywność od momentu pobudki, aż do położenia się do spania. Nawet dobrze przespana noc jest częścią tego procesu.”

Obecnie część zawodników nie jest przyzwyczajona i gotowa do tego, aby grać trzy mecze w tygodniu, co udało się zauważyć po właśnie takiej serii spotkań.

„Granie trzech spotkań w tygodniu jest trudne. Mamy wielu młodych zawodników, którzy nie są do tego przyzwyczajeni. Część zawodników fizycznie nie jest na tym poziomie.”

Ten Hag kilka słów poświęcił również najbliższemu rywalowi czyli PEC Zwolle. Tradycyjnie nie zabrakło dużej kurtuazji i pochwał dla rywala.

„PEC Zwolle to jeden z najjaśniejszych punktów w Eredivisie, co pokazały ostatnie miesiące. To bardzo mocna piłkarsko drużyna.”

Menadżer odniósł się również do stanu zdrowia Kaspera Dolberga i Nicka Viergevera.

„Kasper zacznie ponownie trenować od poniedziałku. To jak szybko wróci zależy od szybkości regeneracji po urazie i jego kondycji. Dużą przeszkodzą w jego urazie była obecność gipsu, który sprawiał, że nie był on w stanie zrobić niczego nawet kondycyjnie. Zakładam jednak, że przed finałową fazą rozgrywek będzie ponownie zdrów.”

W selekcji na mecz w Zwolle nie znajdzie się również Nick Viergever, który w tym tygodniu wrócił do pracy z drużyną.

Ten Hag pochwalił również Klaasa-Jana Huntelaara, który zbiera z wielu miejsc niezbyt pochlebne opinie dotyczące swojej gry.

„Ona ma bardzo ważną rolę w drużynie. Praca jaką wykonuje jest przykładem dla całego zespołu.”

„Pięć meczów i trzy gole. Jeśli wziąć pod uwagę również mecz z Lyngby, zagrał nawet sześć spotkań i zdobył cztery gole. Jako napastnik zawsze liczy się na gole. Ona ma bardzo ważne zadania. Czasem mógłby spisać się lepiej, czasem ma pechowe momenty, ale to przecież oczywiste.”

Huntelaar w niedzielę najprawdopodobniej również rozpocznie w pierwszym składzie, ale Ten Hag podkreślił swoje zadowolenie z postawy Mateo Cassierry. Kolumbijczyk póki co szansy jednak nie dostanie.

„On znajduje się w selekcji meczowej, co znaczy, że jest blisko składu. Mateo pokazał w Jong Ajax, że potrafi strzelać bramki i że jest zawodnikiem z potencjałem i dużymi możliwościami fizycznymi. Wciąż potrzebuje jednak czasu, aby umieć znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie.”

Bardzo dobre opinie w oczach Ten Haga zbiera również Noussair Mazraoui.

„Zrobił on bardzo pozytywne wrażenie na treningach i obozie szkoleniowym. Przekonał mnie do siebie spotkaniem przeciwko Duisburgowi i w kilku meczach Jong Ajax. Ma umiejętności, które są już na poziomie pierwszej drużyny. Fizycznie musi jeszcze popracować. Chcemy dać mu jednak możliwości i mam nadzieję, że widzi to jako bodziec do poprawy. On ma coś w sobie i jest bardzo inteligentnym graczem.”

Share:

Dodaj komentarz