Sezon w Holandii zakończony. Bez mistrzostwa, spadków i awansów. Ajax kończy rozgrywki na pierwszym miejscu, ale nie świętuje tytułu mistrzowskiego. Między innymi podjęte w piątek decyzje skomentował Erik ten Hag.

Szkoleniowiec Ajaksu przyznał, że czuje spory niedosyt spowodowany tym, że nie udało się dokończyć sezonu i co za tym idzie – wywalczyć mistrzostwa.

„Jesteśmy liderami po rozegraniu 76% spotkań tego sezonu. Byliśmy też na szczycie tabeli po 23 z 25 kolejek. Niestety decyzja jest taka, że nie jesteśmy mistrzami, ale rozumiem to. Bardzo chcielibyśmy wrócić na boisko i tam wywalczyć tytuł. Nie otrzymaliśmy takiej możliwości.”

Ten Hag rozumie jednak decyzję rządu holenderskiego o zakazie profesjonalnego futbolu aż do września.

„Zdrowie jest na pierwszym miejscu. Gospodarka może być na drugiej pozycji, ona też musi zacząć działać. Leży to też w interesie futbolu, ponieważ w tym kraju kluby są uzależnione między innymi od sponsorów. Firmy muszą wrócić do pracy jak najszybciej. To również jest związane z piłką nożną. Mam nadzieję, że piłka stanie się odporna na koronawirusa równie szybko” – powiedział opiekun Ajaksu w rozmowie z oficjalną stroną internetową klubu.

„Rozumiem, że w innych krajach sytuacja jest inna, odmienne jest również podejście do tematu. Tu jest inna kultura. Nie możemy stawiać siebie ponad społeczeństwem. W Niemczech pozwolono na powrót do treningów, tutaj było to wykluczone.”

Holender zdradził, że ma już przygotowany plan treningowy na najbliższe tygodnie i miesiące. Plan zostanie podzielony na trzy części, a rozpocznie się wkrótce.

„Ostatnio trenowaliśmy tylko indywidualnie, głównie pod względem fizycznym. Pozwolono już na powrót do treningów na określonych warunkach, z czego zamierzamy skorzystać. W bardzo małych grupach będziemy pracować na boiskach De Toekomst. To będzie pierwsza część naszego planu i potrwa do połowy maja. Później piłkarze otrzymają wolne. Druga część potrwa około 4 tygodnie. Wtedy chcemy wznowić treningi grupowe, jeśli będzie to dozwolone. Chcemy pracować z piłką, poprawiać kondycję i rozwijać nasz styl gry. Potem nastąpi kolejna przerwa, a część trzecią zaplanowaliśmy na sierpień. Wówczas będziemy trenować coraz bardziej intensywnie i z myślą bezpośrednio o przygotowaniu do początku nowego sezonu” – wyjaśnił Ten Hag.

„Jesteśmy elastyczni i będziemy działać zgodnie z zaleceniami rządu” – dodał.

Szkoleniowiec Joden na koniec zapowiedział, że kryzys rzeczywiście dotknie również Ajaksu i konsekwencje będą widoczna w trakcie okienka transferowego. Ajax będzie wydawał mniej pieniędzy.

„Dyskutowaliśmy na ten temat. Nasze możliwości będą inne. Byliśmy w stanie sporo inwestować w ostatnich latach, ale teraz nie będzie to możliwe. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy podejmować dużego ryzyka.”

„Podsumowanie sezonu? Powiem tak: osiągnęliśmy określone cele. Zdobyliśmy Johan Cruijff Schaal, awansowaliśmy do Ligi Mistrzów, zostaliśmy w pucharach do wiosny. Byliśmy też liderami i teraz mamy w rękach co najmniej fazę play-off Champions League. Jeśli zwycięzca obecnej edycji zakwalifikuje się z własnej ligi, my awansujemy bezpośrednio do fazy grupowej. To będą wszystkie nasze cele. Jasne jest jednak to, że ten sezon ma czarną krawędź i czujemy niedosyt” – zakończył Ten Hag.

Share:

Dodaj komentarz