Erik ten Hag zaapelował do Rady Nadzorczej Ajaksu, aby w zimowym okienku transferowym już więcej się nie osłabiać.

Amsterdam opuścił wczoraj Max Wober i ma to być jedyny transfer z klubu w tym oknie. Sporo plotek w dalszym ciągu krąży jednak w okół Davida Neresa.

„Chcemy utrzymać trzon tej drużyny razem, a David Neres jest tego częścią. Nie chcemy dać mu odejść i będziemy walczyć o jego pozostanie. David cieszy się grą w Ajaksie i pokazał to również w tym tygodniu. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni i potrzebujemy go. Sugestie w prasie, że jest tylko rezerwowym są po prostu nieprawidłowe. Zagrał w tym sezonie wiele spotkań. Nie mam w tym momencie statystyk pod ręką, ale David nie jest rezerwowym. To nonsens i nieprawda. Mamy więcej niż jedenastu graczy i nie mogę już powtarzać tego częściej. Nie można odnieść sukcesu mając jedenastu graczy na cały sezon.”

„Dyskusji o Neresie jest sporo i o tym czy powinniśmy go puścić. Dyskusje są jednak również wobec Matthijsa de Ligta, Frenkiego de Jonga, Hakima Ziyecha czy Andre Onany. To dla nas nic nowego, ale najważniejsze jest to, że nie chcemy nikogo wypuścić. W tym okresie trudne jest również znalezienie zastępstwa, które od razu da wymaganą jakość. Nie mamy kolejnych sześciu tygodni na aklimatyzację i przyzwyczajenie się do naszego stylu gry, podobnie jak życia w nowym otoczeniu. Nie mamy czasu. Rozgrywki rozstrzygną się w nadchodzących miesiącach. Właśnie dlatego mam nadzieję powiedzieć 1 lutego, że selekcja pozostała nienaruszona.”

Menadżer po raz pierwszy odniósł się również do osoby Diego Laineza. Meksykanin miał być piłkarzem Ajaksu, ale niestety ponownie się nie udało.

„To rozczarowanie, że Diego Lainez nie trafi do nas. Byliśmy przekonani, że będzie tutaj pasował i to byłoby dobre dla Ajaksu i samego zawodnika. To był długi proces, w który włożyliśmy sporo energii. W ostatnich miesiącach mieliśmy stały kontakt z Meksykiem i również byliśmy tam fizycznie. Ostatecznie piłkarz wybrał Hiszpanię.”

„Transfer Laineza był jednak odseparowany od sprawy Neresa. Nie zakładaliśmy, że będzie on bezpośrednim zastępstwem i że pomoże nam w nadchodzących miesiącach. To byłoby bardzo dobre, bo to niesamowity talent, ale nowi i młodzi gracze potrzebują czasu. Mamy na ten moment wystarczającą liczbę dobrych graczy z przodu.”

Piłkarzem, który ostatecznie nie uciekł Ajaksowi jest Lisandro Magallan. Argentyńczyk po wielkiej sadze transferowej trafił w końcu to Ajaksu.

„Lisandro Magallan wystarczająco wiele razy się pokazał i mieliśmy dobre wrażenie zarówno z oglądanych materiałów jak i raportów skautów. Jeśli obserwujesz zawodnika, musisz włożyć go w swoją drużynę i nam wszystko tutaj pasowało. Argentyna ma jednak zupełnie inny styl grania w piłkę. My w Holandii chcemy budować akcje od tyłu. Trzeba wówczas ocenić, czy zawodnik będzie w stanie robić to w Holandii. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony co do Lisandro. Myślę, że kiedy zacznie więcej grać w strukturze naszej drużyny, urośnie jeszcze bardziej pod względem piłkarskim. Patrząc na Nico Tagliafico, ma tutaj doskonały przykład. Nico też potrzebował się dopasować.”

„Przyjście Magallana z pewnością grało rolę w odejściu Maximiliana Wobera. Nie było łatwo go wypuścić, ale Sevilla to numer trzy w Hiszpanii i fajna perspektywa dla niego. U nas miał wbrew pozorom mniej perspektyw i w takim wypadku, łatwo mi sobie wyobrazić, że zawodnik chce skorzystać z tak wielkiej okazji. Mamy sporo alternatyw na pozycji Maxa. Nie tylko w przyjściu Magallana, ale również w powrotach do gry Sinkgravena oraz Veltmana.”

Czy nadzieje Ten Haga na to, że drużyna do końca stycznia nie zostanie już osłabiona mają szanse na spełnienie?

„Cały czas powtarzamy, że nie chcemy dać odejść nikomu z członu tej drużyny. Okienko jest jednak trudne do przewidzenia i czasem niektórych rzeczy nie da się zatrzymać. Będziemy jednak walczyć o tą drużynę. Mam doskonały kontakt z Markiem Overmarsem każdego dnia. Wspólnie determinujemy selekcję przy wsparciu skautów. Na ten moment mam przeczucie, że wszyscy myślimy tak samo, również Rada Nadzorcza. Rozumiem, że zarząd i Rada ma zupełnie inną odpowiedzialność, ale ja już wspomniałem, że nie chcę nikogo stracić. Jeśli jednak tak się stanie, natychmiast potrzeba bezpośredniego zastępstwa.”

Jeśli Ajax się osłabi, trudno będzie mówić o powtórce z poprzedniej rundy, która okazała się dla Amsterdamczyków wyjątkowo dobra.

„W ciągu roku przeszliśmy przez naprawdę dobry proces rozwoju. Mamy dobrego ducha i doświadczenie w drużynie. Piłkarze pomagają sobie nawzajem, a jednocześnie czynią się lepszymi. Widać tutaj chemię i dla trenera jest to fajne i kosztuje znacznie mniej energii niż w zeszłym sezonie. To jednak logiczne. Jeśli wchodzi się gdzieś w połowie sezonu, trzeba przywyknąć do nowego otoczenia i to sporo kosztuje. Latem stworzyliśmy jednak drużynę wobec której mieliśmy dużą pewność. Chodzi o ustalenie odpowiedniego balansu wieku, doświadczenia, talentu i odpowiedniej charakterystyki zawodników.”

„W ostatnim fragmencie przed przerwą zimową w drużynie zauważyć się dało nowe wyzwania. Im wciąż jest mało i to dobrze, że nie jest wystarczająco dobrze. Chcą więcej. Zawodnicy pracują nad tym, aby wyciągnąć z siebie jak najwięcej. Weźmy dla przykładu różnicę bramek. Wydaje mi się, że na sześć kolejek przed przerwą byliśmy 10 bramek za PSV. Teraz jest już remis. To krok, który ta grupa zrobiła pod względem mentalności. Żądają od siebie jeszcze więcej. W przerwach spotkań często wyznaczamy nowe cele, tak jak było w meczach z ADO czy De Graafschap. Rozwój zawodników indywidualnie jak i całej drużyny jest ważny każdego dnia.”

Dzisiaj piłkarze Ajaksu rozegrają mecz sparingowy z Sao Paulo, a następnie wrócą do Holandii, gdzie 20 stycznia rozpoczną wojnę z PSV o mistrzostwo kraju.

„Mamy dobrą selekcję, ale to samo odnosi się do PSV. Oni podobnie jak Ajax, w ostatnich latach sporo zainwestowali. Myślę, że obraz pierwszej części sezonu może pozostać bez zmian i Ajax wraz z PSV będą dominować w Eredivisie. Scenariusz tego, że mistrzostwo rozstrzyga się w ostatniej kolejce naprawdę może się wydarzyć. Nie patrzę jednak na PSV, a na to, co my możemy robić lepiej. Szersza ławka? To może być ważne. Musimy więcej rotować, ale czy będzie to decydujące to się okaże. Wciąż walczymy na trzech frontach i musimy mieć to na uwadze. Co jednak dla mnie ważne: poprzeczka cały czas idzie w górę.”

„Sezon nie będzie udany bez mistrzostwa. To nasz cel i to jasne. Chcemy wygrywać trofea, co tyczy się również KNVB Beker. Chcemy dalej walczyć na 3 frontach. Przezimowanie w Lidze Mistrzów było sukcesem, ale chcemy uczestniczyć w tych rozgrywkach jak długo to możliwe. Jesteśmy przekonani o naszych umiejętnościach i że mamy selekcję, która powinna być w stanie wygrać mistrzostwo. Do tej pory gramy dobry sezon. Wciąż walczymy o wszystkie trofea i gramy dobrą piłkę. Potrafimy zabawić publiczność, ale wiemy jednocześnie, że to ma sens tylko, kiedy do czegoś prowadzi, a tym celem są trofea. Mamy misję. Na koniec chcemy mieć paterę.”

Share:

Dodaj komentarz