• Lesley
  • Pozostałe
  • 0
  • 392 wyświetleń

Mimo fatalnych warunków do gry Ajax pewnie pokonał Heerenveen i zameldował się w finale KNVB Beker.

Początek półfinałowego spotkania nie należał do porywających. Ajax starał się w pierwszych 5 minutach dłużej utrzymywać przy piłce i prowadzić grę, ale nie potrafił zbliżyć się pod bramkę gospodarzy. Co warte podkreślenia tan murawy na Abe Lenstra podobnie jak w weekend w Eindhoven był po prostu skandaliczny. Pierwszą okazję Joden mieli w 8 minucie. Dobrą akcję przeprowadził Tadić, a Haller uderzał z powietrza prostym podbiciem. 26-latek nie miał do bramki daleko, ale mimo tego posłał piłkę wysoko nad poprzeczką. W kolejnych minutach na boisku nie działo się nic ciekawego. Fatalny stan murawy na pewno nie ułatwiał gry, ale żadna ze stron nie chciała się też nadmiernie otworzyć. W 19 minucie ekipa Ten Haga wyszła jednak na prowadzenie za sprawą Klaassena! Holender bardzo dobrze odnalazł się w polu karnym po dośrodkowaniu Antonego i uderzeniem głową pokonał Muldera.

W 25 minucie Heerenveen miało bardzo dobrą okazję na wyrównanie. Po dośrodkowaniu w pole karne piłka minęła obrońców Ajaksu i trafiła na długi słupek, gdzie jednak gracz Heerenveen źle uderzył głową i nie trafił czysto w piłkę w dogodnej sytuacji. Po półgodzinie Joden przejęli pilkę w środku pola, Klaassen zagrał do Hallera, ten odegrał do Antonego, a Brazylijczyk technicznie szukał lewego słupka bramki, ale minimalnie przestrzelił. W 37 minucie sprzed pola karnego groźnie uderzył Klaassen, ale piłka przeleciała nieznacznie nad poprzeczką bramki Heerenveen. W 43 minucie piłka po raz drugi wylądowała w bramce Heerenveen, drugi raz po uderzeniu Klaassena. Sędzia anulował jednak to trafienie, bo sekundy przed dograniem do Klaassena ręką zagrał w polu karnym Dusan Tadić.

Od początku drugiej połowy na boisku zameldował się Sean Klaiber, który zmienił Daleya Blinda. Na środek obrony przeniósł się Timber, a Klaiber zajął swoją standardową pozycję. W 50 minucie strzał z dystansu oddał Gravenberch, ale była to próba bardzo niecelna i młody pomocnik nie miał chyba żadnego innego pomysłu na rozwiązanie akcji. 4 minuty później doskonałą szansę mógł mieć Klaassen. Mulder wyszedł z bramki, ale źle wybił piłkę. Strzelec gola miał przed sobą pustą bramkę, ale nieco spanikował, próbował uderzyć z pierwszej piłki i fatalnie przestrzelił. W 58 minucie Ten Hag dokonał drugiej zmiany, a miejsce Klaassena zajął Kudus. I ta zmiana wydawała się być podyktowana urazem, bowiem w trakcie jednej z akcji Klaassen zahaczył o fatalną murawę i zaczął utykać. Ghanijczyk dobrze zaznaczył swoją obecność na boisku, bo w 62 minucie rozpoczął akcję, a po chwili padł w polu karnym faulowany przez Bochniewicza. Jedenastkę na gola zamienił pewnym strzałem Tadić. Ekipa gospodarzy bardzo szybko mogła jednak odpowiedzieć i wrócić do gry. Fatalny błąd popełnił Alvarez, który dał wyjść na sytuację sam na sam Van Bergenowi. Dobrze w bramce zachował się jednak Stekelenburg, który zatrzymał skrzydłowego.

Po chwili na 0:3 mógł trafić Ajax, ale Hallera zatrzymał Mulder! Piłkę zgarnął jeszcze Tadić, który ponownie chciał obsłużyć swojego napastnika, ale ten nie zdołał przyjąć piłki. Na dwadzieścia minut przed końcem wydawało się, że będzie 0:3 i po meczu, ale piłka jakimś cudem nie wpadła do bramki gospodarzy. Antony zagrał bardzo dobrze wzdłuż bramki, ale tam akcji nie zdołał zamknąć dobrze Haller. W 74 minucie Ten Hag zdecydował się zmienić również skrzydła. Miejsce Antonego zajął David Neres, a za Tadicia pojawił się Idrissi. Brazylijczyk z bardzo dobrej strony pokazał się już po 3 minutach, kiedy po zgraniu głową Hallera pokonał Muldera uderzeniem po ziemi. Sytuacja bardzo długo była sprawdzana na VARze, ale ostatecznie gol został uznany. W 84 minucie na murawie pojawił się jeszcze Ekkelenkamp, który zmienił Gravenbercha. Ajax do końca kontrolował przebieg wydarzeń na boisku i w 88 minucie mógł pokusić się o kolejne trafienie. Piłkę w polu karnym otrzymał Haller, ale napastnik wyrzucił się za bardzo do boku i zmuszony był zagrywać na długi słupek, gdzie skiksował Idrissi.

19. Klaassen, 63. Tadić (karny), 77. Neres

HEERENVEEN: Mulder; Van Hecke, Dresevic, Bochniewicz, Kaib; Halilovic, Schone (69. Nygren), J. Veerman (75. Kongolo), De Jong (82. Hajal); H. Veerman, Van Bergen.

AJAX: Stekelenburg; Timber, Schuurs, Martínez, Blind (46. Klaiber); Álvarez, Gravenberch (82. Ekkelenkamp), Klaassen (59. Kudus); Antony (74. Neres), Haller, Tadić (75. Idrissi).