Quincy Promes

  • Imię i nazwisko: Quincy Promes
  • Narodowość: Holandia
  • Data urodzenia: 4-1-1992
  • Numer: 11
  • Pozycja: Napastnik
  • Wzrost: 174 cm
  • Waga: 67

Quincy Anton Promes – urodzony 4 stycznia 1992 roku w Amsterdamie. Były młodzieżowy gracz Ajaksu, a obecnie członek pierwszej drużyny.

Promes urodził się w Amsterdamie i do klubowych akademii trafił w 2002 roku. W 2008 roku przeniósł się już jednak do Haarlem, a następnie do Twente Enschede. W Amsterdamie nie uznano wówczas, że zawodnik ma na tyle dużo talentu, aby odnieść sukces. Promes odrzucenie przez Ajax uznawał długo za najgorszy dzień kariery. Holender przyznał jednak później, że odejście z Amsterdamu było spowodowane jego złym zachowaniem na boisku i poza nim. Promes rozważał zakończenie kariery, ale ostatecznie do tego nie doszło.

W lutym 2011 roku Quincy podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z FC Twente, a 11 kwietnia 2012 roku zaliczył swój debiut w Eredivisie. 31 lipca 2012 roku zawodnik trafił na wypożyczenie go Go Ahead Eagles, co jak sam przyznał było świetnym ruchem, który pozwolił mu rozwinąć się dojrzeć. To właśnie grając dla GAE piłkarz otrzymał przydomek „Promessi”. Grając dla Orłów piłkarz miał okazję trenować pod okiem Erika ten Haga, co później odegrało dużą rolę w jego powrocie do Ajaksu.

Po zakończeniu wypożyczenia Quincy wrócił do Twente, gdzie łącznie zagrał w 34 spotkaniach i strzelił 11 bramek. W lecie 2014 roku za kwotę 15 milionów euro Promes trafił do Spartaka Moskwa, gdzie jego kariera szybko się rozwinęła. Holender był bardzo ważnym graczem klubu i gwiazdą ligi. W Rosji rozegrał 115 spotkań, w których zdobył aż 59 bramek i stał się królem strzelców rosyjskiej ekstraklasy. Udana przygoda w Rosji sprawiała, że piłkarzem zainteresowała się Sevilla. Hiszpanie zapłacili 20 milionów euro, a Promes podpisał kontrakt na pięć lat, stając się najdroższym piłkarzem wytransferowanym ze Spartaka.

 

Kariera w Hiszpanii nie była jednak usłana różami i Quincy nie zdołał do siebie w 100% przekonać. Łącznie dla Sevilli zagrał tylko w 33 meczach ligowych, w których strzelił raptem 2 gole.

24 czerwca 2019 roku ogłoszono porozumienia na mocy którego, Quincy Promes za 15,7 miliona euro stał się graczem Ajaksu Amsterdam i wrócił do klubu, w którym stawiał swoje pierwsze piłkarski kroki. Promes swój debiut zaliczył w meczu o Johan Cruyff Schaal, w którym Ajax pokonał PSV Eindhoven 2:0.

Skrzydłowy strzelił 8 bramek w 12 ligowych meczach, w tych hat-tricka w starciu z Fortuną Sittard. Po słabym początku i miernym okresie przygotowawczym, gwiazda Promesa zaczęła w Amsterdamie świecić bardzo jasnym światłem. Quincy trafiał również w meczach fazy grupowej Ligi Mistrzów, ale Ajax ostatecznie nie zdołał zakwalifikować się do fazy pucharowej. Ligę Ajax skończył na 1 miejscu, ale pandemia sprawiła, że nikomu nie przyznano mistrzostwa. Swój udział w Europie Joden skończyli jeszcze przed pandemią, po tym jak przegrali dwumecz Ligi Europy z Getafe.

 

Share: