Pierwsza bitwa dla PSV

Drużyna PSV Eindhoven z pierwszym trofeum w tym sezonie. W rozegranym dziś meczu o Johan Cruijff Schaal Ajax poległ aż 0:4. Rezultat nie odzwierciedla przebiegu spotkania, jednak to wicemistrzowie Holandii zasłużenie zwyciężyli. Dwie bramki zdobył Madueke, po jednej dołożyli Vertessen i Gotze.

Drużyna z Eindhoven rozpoczęła od mocnego uderzenia, bowiem już w drugiej minucie prawą stroną ruszył Noni Madueke. Skrzydłowy zbiegł do środka, mijając dwóch defensorów Ajaksu po czym oddał precyzyjny strzał, z którym nie poradził sobie Pasveer. Szybko mieliśmy więc 1:0 dla gości. Amsterdamczycy nie zamierzali czekać na odpowiedź, bo już trzy minuty później było gorąco po drugiej stronie boiska. Dośrodkowanie Tadicia, strzał Berghuisa, ale w bramce nieźle spisał się Drommel, który odbił piłkę na poprzeczkę. W 13. minucie spotkania Joden doprowadzili do wyrównania, ale po analizie VAR arbiter gwizdnął spalonego. Wielka szkoda, bowiem podopieczni Ten Haga świetnie rozegrali akcję, a piłkę do pustej bramki kierował Haller.

W 20. minucie kolejny strzał oddał Klaassen, ale nie trafił w światło bramki. Gospodarze mieli wyraźną przewagę i zaczynali nieco dominować na boisku, ale brakowało konkretów. To natomiast stało się siłą PSV, ponieważ w 28. minucie niestety mieliśmy już 0:2 po kolejnej szybkiej akcji. Po raz drugi z futbolówką ruszył Madueke i nie został zatrzymany. Jego uderzenia nie zatrzymał też Pasveer. Sytuacja Ajaksu zrobiła się dramatyczna kilka minut przed przerwą, gdyż z boiska wyleciał Tagliafico. Argentyńczyk sfaulował rywala z dużym impetem. Po pierwszej połowie 2:0 dla PSV i perspektywa gry w osłabieniu.

Na drugą część wybiegł Rensch, zmieniając Klaassena. Amsterdamczycy zaczęli ambitnie walczyć i wywierać presję na przeciwnikach, ale grając w dziesiątkę możliwości były ograniczone. Ekipa z Eindhoven sprawiała wrażenie, że kontroluje już przebieg spotkania. Groźne strzały oddali Gakpo i Madueke, Ajax odpowiedział niezłą akcją, którą niecelnie wykończył Mazraoui. W 61. minucie Neres zmienił Hallera. Chwilę później PSV miało okazję na trzeciego gola, ale Van Ginkela zatrzymał Pasveer.

Końcówka niestety należała do przyjezdnych. Ajax wyraźnie opadał z sił, a upływający czas coraz bardziej sprawiał, że gracze z Amsterdamu byli zrezygnowani i bezsilni. Wykorzystało to PSV, całkowicie dobijając mistrzów kraju. Najpierw futbolówkę stracił Martinez, a rywale szybką akcją znaleźli się w polu karnym. Celnie wykończył to Vertessen i mieliśmy o:3. Tuż przed końcem meczu czwartego gola dołożył Mario Gotze i blamaż Ajaksu na inaugurację został dopełniony. Prawdziwy zimny prysznic dla Ten Haga i spółki.

Ajax Amsterdam 0:4 PSV Eindhoven

2. Madueke, 29. Madueke, 76. Vertessen, 89. Götze

AFC AJAX: Pasveer; Mazraoui, Timber, Martínez (86. Magallan), Tagliafico; Blind (74. Ekkelenkamp), Gravenberch, Klaassen (46. Rensch); Berghuis (74. Danilo), Haller (61. Neres), Tadić.

PSV: Drommel; Mwene (46. Teze), Ramalho, Boscagli, Max (81. Oppegard); Sangare (61. Propper), Van Ginkel, Götze; Gakpo, Madueke (73. Obispo), Zahavi (46. Vertessen).