Dyrektor sportowy Ajaksu, Marc Overmars skrytykował przedstawicieli KNVB, którzy zgodnie z zaleceniami UEFA chcą próbować dokończyć rozgrywki ligowe.

„Dlaczego chodzi o pieniądze a nie o zdrowie publiczne? Miałem nadzieję, że oni podejmą niezależną decyzję, a zamiast tego chowają się za UEFĄ. To nie jest łatwa sytuacja, ale w Holandii nie jesteśmy tak zależni od pieniędzy z praw telewizyjnych jak w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech czy Anglii. Myślę, że duże kraje wywierają presję, by dokończyć sezon za wszelką cenę. UEFA też na tym skorzysta, ponieważ kontynuacja Ligi Mistrzów lub jej brak to różnica kilkuset milionów euro” – powiedział Overmars w rozmowie z De Telegraaf.

„Obecnie porównuję KNVB i UEFA z prezydentem USA, Donaldem Trumpem sprzed tygodnia: ekonomia ważniejsza niż koronawirus. Halo! Każdego dnia w Holandii umiera z powodu koronawirusa ponad 100 osób.”

Stanowisko dyrektora sportowego Ajaksu jest jasne i stanowcze – sezon Eredivisie powinien zostać zakończony.

„Wiem, że kilka innych klubów podziela taką opinię. Chcą klarowności i tego, by ten sezon został zakończony. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że zakończenie rozgrywek będzie miało mnóstwo konsekwencji. Problemy jednak będą tak czy inaczej. Chcą grać latem, a co powiedzą na temat Hakima Ziyecha, który od 1 lipca będzie zawodnikiem Chelsea?”

„Przedłużenie sezonu jest niemądre. Następny zaczniemy w okolicach września lub października, a wszystko ma zakończyć się turniejem EURO 2021? To oznacza chaos i bardzo napięty terminarz, bez przerwy zimowej. Co jeśli zima będzie ciężka lub pojawi się sztorm uniemożliwiający grę, tak jak to miało miejsce przecież w tym roku? Ponadto kluby będą musiały zwalniać graczy na mecze towarzyskie reprezentacji, przygotowujących się do Mistrzostw Europy. Nastąpi ogromne przeciążenie piłkarzy, od teraz aż do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.”

Overmars odpiera także zarzuty, że jego stanowisko jest związane z tym, że Ajax jest aktualnym liderem.

„Tak, jesteśmy liderami i mamy też pełne zaufanie, że bylibyśmy w stanie zdobyć mistrzostwo po wznowieniu gry. Selekcja prawie w całości wraca do pełni sprawności. Powtarzam jednak, że wznowienie gry będzie nieodpowiedzialne.”

„Pracujemy nad stworzeniem specjalnego funduszu dla mniejszych klubów, zwłaszcza z zaplecza Eredivisie. Ostatecznie wszyscy potrzebujemy takich klubów. Należy jednak zauważyć, że w ostatnich latach sami stworzyliśmy naszą dobrą sytuację finansową, nie otrzymując od nikogo żadnych prezentów” – dodał Overmars.

„Wróćmy do gry w nowym, zdrowym świecie, gdy wszystkie problemy zostaną zażegnane. Będzie to pełne szacunku wobec wszystkich ludzi, którzy teraz walczą o życie na oddziałach intensywnej terapii. Sytuacja jest dynamiczna, oni mają teraz inne plany, ale mogą ogłosić koniec sezonu w czerwcu lub lipcu. Wszyscy pamiętamy, jaką mieliśmy opinię o zagrożeniu koronawirusem kilka tygodni temu. KNVB – my po prostu oczekujemy w końcu jakiejś klarowności!” – apeluje na zakończenie Overmars.

W holenderskich mediach zawrzało. Opinie na temat ostrej wypowiedzi Overmarsa są mieszane. Holender ma wielu zwolenników, ale tyle samo przeciwników, którzy podkreślają, że Ajax znajduje się w wyjątkowo komfortowej sytuacji i zakończenie sezonu będzie oznaczać po prostu awans do Ligi Mistrzów. Zakończenia sezonu chcą takie kluby jak RKC Waalwijk, Fortuna Sittard czy PEC Zwolle, które do tej pory walczyły o utrzymanie i mogłyby uniknąć spadku. Zdania są również podzielone wśród kapitanów drużyn Eredivisie. Niektórzy zwracają uwagę, że tak stanowcza decyzja w tym momencie byłaby przedwczesna i mądrzej było poczekać przynajmniej do czerwca i zobaczyć rozwój sytuacji.

Share:

Dodaj komentarz