Po dzisiejszej telekonferencji UEFA z przedstawicielami federacji otrzymaliśmy pierwsze konkretne informacje na temat ustaleń dotyczących dokończeniu sezonu. Rozgrywki ligowe zostały przedłużone!

KNVB w oficjalnym komunikacie przedstawił ustalenia z dzisiejszego spotkania. UEFA nalega, by krajowe federacje dostosowały się do całej piłkarskiej Europy w kwestii przedłużonego terminarza. Dotychczasowa i tradycyjna data zakończenia wszystkich lig to 30 czerwca, ale nie będzie obowiązywać w tym roku. Sezon został przedłużony do 3 sierpnia!

Eredivisie wciąż może doczekać się wszystkich rozstrzygnięć. W Holandii do 1 czerwca obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych, ponadto przynajmniej do 28 kwietnia zamknięte pozostaną kompleksy sportowe. Przedstawiciele federacji wstępnie planują, by kluby wznowiły treningi w czerwcu, a liga zostałby wznowiona w połowie lub pod koniec tego miesiąca. Oczywiście wciąż są to ustalenia wstępne, ponieważ nie wiadomo jak w czerwcu będzie wyglądać sytuacja z pandemią koronawirusa. KNVB zaznacza, że wznowienie treningów i próba wznowienia Eredivisie nastąpi tylko i wyłącznie za wyraźną zgodą przedstawicieli rządu.

W związku z przedłużeniem sezonu jednym z głównych problemów będzie kwestia transferów i kończących się kontraktów piłkarzy. Na przykład Hakim Ziyech formalnie od 1 lipca będzie graczem Chelsea. UEFA jest świadoma tego problemu i pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami. Rynek transferowy z pewnością będzie dostosowany. Więcej klarowności w tym temacie powinniśmy dostać po kolejnym spotkaniu UEFA w połowie kwietnia.

Wczoraj poinformowano w Holandii, że zakończone zostały rozgrywki amatorskie oraz młodzieżowe (poza ligą U19). Sezon został uznany za nierozegrany, nie przyznano mistrzostw, awansów i spadków.

Aktualizacja:

Źródła zbliżone do UEFA zaprzeczają, że na telekonferencji podano konkretną datę 3 sierpnia jako koniec sezonu. Ma to być tylko jedna z opcji. Sezon faktycznie zostaje przedłużony i europejska federacja chce rozgrywać mecze po 30 czerwca, ale sytuacja z pandemią jest na tyle niepewna, że nie można w tej chwili podawać konkretnych terminów. Oficjalny komunikat KNVB wprowadził więc sporo zamieszania.

Share:

Dodaj komentarz