Na cotygodniowej konferencji prasowej Peter Bosz przyznał, że całkowicie skupia się na najbliższym meczu ze Spartą Rotterdam. Trener nie chciał komentować przygotowań do spotkania z Legią oraz nadziei na potknięcia ligowych rywali.

W poprzednich latach Ajax bardzo pewnie i wysoko wygrywał u siebie ze Spartą. Szkoleniowiec został więc zapytany, czy również teraz zespół z Amsterdamu czeka spacerek.

"Nie, na pewno nie z takim nastawieniem. Oczywiście musimy pokonać Spartę, ale nie będzie to łatwe. Zajmują oni niską pozycję w tabeli i bardzo potrzebują punktów" - powiedział Bosz.

"Po prostu musimy patrzeć tylko na siebie. Musimy spojrzeć na to, co robimy dobrze i to, co wymaga znacznej poprawy. W ten sposób zdobywa się ważne punkty. W tym spotkaniu chcemy zagrać jak najlepiej, tylko to się liczy."

Tematem głównym wciąż nie jest zbliżające się starcie w Lidze Europy z Legią Warszawa. Amsterdamczycy w pełni skupiają się na ligowej potyczce.

"Ważne jest, by o Lidze Europy zacząć myśleć dopiero po meczu ze Spartą. W przeciwnym razie zawodnicy nie byliby w pełni skoncentrowani na ten niedzielny mecz" - przyznał opiekun Ajaksu.

Peter Bosz nie chciał również przewidywać jak potoczą się losy walki o mistrzostwo Holandii. Liderujący Feyenoord utrzymuje przewagę pięciu punktów, ale w kwietniu przyjeżdża do Amsterdamu. Nie można skreślać jeszcze zespołu PSV.

"Mecze bezpośrednie mogą być decydujące, gdy żadna z drużyn nie będzie gubić punktów z teoretycznie słabszymi przeciwnikami. Nie możemy jednak przewidzieć tego kto straci punkty" - powiedział krótko Bosz.

Zdecydowanie mniej uwagi niż w poprzednim tygodniu poświęcono Davidowi Neresowi, który wkrótce przybędzie do Amsterdamu.

"Należy przeznaczyć czas na odpowiednie procedury i polegać na organizacji. Nie wiadomo ile to wszystko potrwa" - odpowiedział Bosz.

"Jestem bardzo ciekawy jaki jest to piłkarz, ale również człowiek. Jak szybko on się zaadaptuje? To, że on potrafi grać w piłkę jest oczywiste. Problemem jest to, że zacznie grać w zupełnie nowym środowisku. Znaczenie może mieć na przykład zmiana temperatury."

Bardzo pozytywną wiadomością jest powrót Bertranda Traore, który zakończył udział w Pucharze Narodów Afryki. Tam wraz z reprezentacją Burkina Faso dość niespodziewanie zajął trzecie miejsce.

"On wrócił z turnieju całkowicie zdrowy. Nie chcę teraz zdradzać czy zagra ze Spartą od początku" - powiedział trener.

W ostatnich tygodniach na prawym skrzydle grał Justin Kluivert. Sytuacja młodego skrzydłowego może ulec znacznej zmianie po powrocie Traore i transferze Neresa.

"Tak działa świat piłkarski. Czy Dolberg grałby, gdyby w klubie był Huntelaar? Prawdopodobnie nie. Czasami tak wyglądają początki kariery. Kluivert jest naprawdę bardzo młody. Jest o dwa lata młodszy od Dolberga, o którym często też mówię, że jest młody. On zaczął z nami trenować, stawał się lepszym zawodnikiem i otrzymał swoją pierwszą szansę" - powiedział Bosz.

Trener Ajaksu przyznał, że nie zamierza rotować składem w niedzielnym spotkaniu.

"Chcę wygrać, dlatego wybiorę moim zdaniem najlepszych zawodników. Oczywiście to jest subiektywne, to jest moja opinia. Po konsultacji z innymi trenerami zawsze wybieramy to, co najlepsze dla Ajaksu."

Ajax w 2017 roku wygrał cztery ligowe mecze z rzędu, choć nie zawsze grał na odpowiednim poziomie. Szkoleniowiec dostrzega jednak progres.

"Widzę tendencję zwyżkową. Chcemy grać w piłkę coraz lepiej i wygrywać mecze z większym przekonaniem. Zauważyłem, że rywale mają mniej okazji, zachowujemy czyste konta. Jeżeli defensywa jest w dobrej formie, śmiało możesz atakować" - zakończył Peter Bosz.

Spotkanie Ajax Amsterdam - Sparta Rotterdam odbędzie się w niedzielę, 12 lutego o godzinie 14:30.

Źródło: ajax.nl