Udany start nowego sezonu w wykonaniu drużyny Ajaksu. W pierwszy meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów Ajax pewnie pokonał Sturm Graz 2:0. Wynik określić należy jako najmniejszy wymiar kary.

Podopieczni Erika ten Haga utrzymywali pełną koncentrację od pierwszej minuty i szybko przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Już w szóstej minucie dobre podanie posłał Schone, ale futbolówki nie opanował Neres. Ajax dominował i po kwadransie gry objął zasłużone prowadzenie. Hakim Ziyech postanowił oddał strzał zza pola karnego, nie było to fenomenalne uderzenie, ale błąd popełnił golkiper rywali i mieliśmy 1:0. Kilka minut później z dystansu huknął Huntelaar i trafił jedynie w słupek.

Sturm Graz ustawiony był defensywnie i czekał na okazje do kontrataków. Większość akcji przerywali Amsterdamczycy w zasadzie już w samym zarodku. W 29. minucie kolejną okazję miał Neres, ale po podaniu Huntelaara oddał nieudany strzał z trudnej pozycji. Kilka chwil później z rzutu wolnego dośrodkowywał Lasse Schone. W polu karnym niepilnowany był De Ligt. Kapitan nie zdołał niestety oddać celnego strzału w tej znakomitej sytuacji. Tuż przed przerwą dość groźny strzał oddali przyjezdni. Zza pola karnego mocno uderzył Ferreira, ale nie trafił w światło bramki. Dobra pierwsza część w wykonaniu Ajaksu i zasłużone prowadzenie 1:0.

Tuż po przerwie groźnie głową uderzał Huntelaar, ale z tym poradził sobie golkiper Sturmu. Austriacy wyszli na drugą połowę z nieco innym nastawieniem i dość szybko widać było, że chcą dłużej utrzymywać się przy piłce. W 55. minucie doskonałą okazję miał Koch, ale uderzył niecelnie kończąc dobry kontratak swojego zespołu. Na odpowiedź Ajaksu nie czekaliśmy długo. Dwie minuty później w polu karnym faulowany był David Neres. Z jedenastu metrów pomylił się Lasse Schone, ale na szczęście Duńczyk zdołał skutecznie dobić i podwyższyć prowadzenie Joden. Kilka minut później pomocnik został zmieniony. Na murawie zameldował się Dusan Tadić, dla którego to oficjalny debiut w barwach Ajaksu.

Niedługo po swoim wejściu Tadić dobrze dośrodkował z rożnego, nieźle główkował Huntelaar, ale jednak w bramkę nie trafił. Napastnik Ajaksu nie miał dziś dobrego dnia i potwierdził to zwłaszcza w końcówce. W 84. minucie był niepilnowany w polu karnym, ale nie zdołał wykorzystać dobrego podania z bocznego sektoru boiska. Dwie minuty później Hunter zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem, co było ostatnią akcją w jego wykonaniu. Zmienił go Kaj Sierhuis, który zaliczył swój debiut w pierwszym zespole Ajaksu. Spotkanie na Johan Cruijff ArenA zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 2:0. To dobry wynik, choć nieco gorszy niż niespodziewanie dobra gra ekipy Ten Haga. Zaliczka przed rewanżem solidna!

Ajax Amsterdam 2-0 SK Sturm Graz

15. Ziyech, 57. Schöne

Ajax: Onana; Mazraoui, De Ligt, Frenkie de Jong, Tagliafico; Van de Beek, Schöne (66. Tadić), Eiting (84. Blind); Neres, Huntelaar (87. Sierhuis), Ziyech.

Sturm Graz: Siebenhandl; Koch, Spendlhofer, Avlonitis, Maresic, Ferreira (46. Lovric); Zulj, Lackner, Hierländer, Grozurek (76. Huspek); Eze (58. Hosiner).