Ajax Amsterdam w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów i na pewno w fazie grupowej Ligi Europy! Sturm Graz odprawiony, pora na kolejne przeszkody.

Pierwszy strzał w drugiej minucie meczu oddał Eiting. Młody pomocnik zdecydował się na próbę z okolicy 20 metra, ale nie trafił w światło bramki. Po krótkiej chwili Amsterdamczycy skonstruowali ładną akcję, piłkę poklepali między sobą Ziyech, Tadić i Huntelaar, a ten ostatni skończył akcję strzałem nad bramką. W piątej minucie przed wyborną szansą na gola stanął Dusan Tadić. Serb wyszedł do prostopadłej piłki, ale w sytuacji sam na sam przegrał rywalizację dając się zablokować. Po 10 minutach znowu z dobrej strony pokazał się Tadić, który posłał prostopadłą piłkę w pole karne, ale Huntelaar miał trudną sytuację i nie zdołał pokonać bramkarza, który był już zbyt blisko piłki. Sturm po raz pierwszy spróbował szczęścia po kwadransie, kiedy strzał z pola karnego oddał jeden z napastników. Próba ta była jednak daleka od celu. Po 23 minutach ciekawą akcję indywidualną przeprowadził Hierländer, ale ostatecznie futbolówka powędrowała nad bramką Onany. Ajax mocno spuścił jednak z tonu i na coraz więcej pozwalał drużynie gospodarzy.

Po dobrym początku był to nieco rozczarowujący obraz. Trzy minuty później doskonała, idealną wręcz szansę miał Huntelaar. 34-letni napastnik otrzymał piłkę wzdłuż bramki od Neresa i musiał tylko wykończyć akcję, ale niestety przegrał pojedynek z bramkarzem. W 35 minucie swojego szczęścia szukał też Mazraoui. Marokańczyk otrzymał bardzo dobrą piłkę od Huntelaara, zszedł do środka i próbował zakręcić piłkę na długi słupek, niestety jednak bez rezultatu. W 40 minucie w końcu udało się jednak osiągnąć cel! Neres dośrodkował w pole karne, gdzie w końcu jak należy zachował się Huntelaar. Doświadczony napastnik z pełną klasą skleił piłkę na klatkę piersiową i z powietrza uderzył po długim słupku pokonując bramkarza. Jeszcze przed przerwą gospodarze zebrali się na próbę odrobienia straty. Znowu z dystansu próbował Hierländer i tym razem był to strzał znacznie lepszy. Świetnie w bramce spisał się jednak Onana, który przerzucił piłkę nad poprzeczką.

Początek drugiej połowy okazał się dla Ajaksu po prostu wymarzony. Już w 47 minucie wynik na 0:2 podwyższył Dusan Tadić! Serb zamknął na długim słupku dogranie Mazraouiego i wysłał Ajax do dalszej fazy Ligi Mistrzów. Gol przyniósł jednak ogromne rozluźnienie, czego efektem była idealna szansa dla Sturmu. Na całe szczęście napastnik gospodarzy popisał się równie dużą nieskutecznością co Huntelaar w pierwszej połowie i z najbliższej odległości, z centralnego punktu pola karnego kopnął w środek bramki, a Onana szczęśliwie odbił futbolówkę. Amsterdamczycy mając doskonały wynik nie szturmowali bramki rywali za wszelką cenę, ale spokojnie kontrolowali przebieg spotkania. Gospodarze próbowali szukać swojej szansy chociażby na gola honorowego, ale ich starania nie przynosiły żadnego rezultatu.

Na dwadzieścia minut przed końcem Joden powinni byli dobić rywala, ale doskonałą szansę zmarnował Van de Beek. Donny otrzymał prostopadłą piłkę, stanął oko w oko z bramkarzem i kopnął jakby od niechcenia prosto w niego. Dwie minut później Amsterdamczycy mieli kolejną okazję. Huntelaar wypuścił Ziyecha, ten zagrał w pole karne do Neresa, który piętką próbował zgrać jeszcze do Van de Beeka. Efektowna próba niestety została zablokowana przez obrońcę. W 77 minucie ostatni gwóźdź do trumny Sturmu wbił Huntelaar. 34-latek w końcu popisał się typową dla siebie klasą i spokojnie podciął piłkę nad wychodzącym z bramki bramkarzem. Warta odnotowania doskonała asysta Wobera, który na murawie pojawił się dwie minuty wcześniej zmieniając Eitinga. W 90 minucie Sturm dostał gola na otarcie łez. De Ligt zagrał w światło bramki do Onany, gdzie futbolówka przeskoczyła nad nogą Kameruńczyka i wpadła do siatki. Kuriozalne trafienie na zakończenie naprawdę dobrego spotkania.

Sturm Graz 1:3 Ajax Amsterdam

89. Onana (sam.) – 39. Huntelaar, 48. Tadić, 77. Huntelaar

Sturm Graz: Siebenhandl, Koch, Spendlhofer, Maresic, Filipe Ferreira, Lovric, Zulj, Lackner (59. Obermair), Hierländer, Hosiner (46. Pink), Eze (66. Huspek).

Ajax: Onana; Mazraoui, De Ligt, Frenkie de Jong, Tagliafico (55. Blind); Schöne, Ziyech, Eiting (75. Wöber); Neres, Huntelaar, Tadić (67. Van de Beek).