W ostatniej kolejce ligowej Ajax pokonał na wyjeździe Excelsior Rotterdam 2:1. Po fatalnej pierwszej połowie Joden odwrócili losy meczu po przerwie.

Eksperymentalny skład Ajaksu nie zwiastował niczego dobrego i w pierwszej połowie mieliśmy sprawdzenie tych przeczuć. Ajax grał zbyt wolno, bez pomysłu i zaangażowania. Pierwszą okazję udało się wypracować po kwadransie gry. Ziyech dobrze podał do Kluiverta, ale ten nie potrafił pokonać bramkarza rywali. Do kuriozalnej sytuacji doszło pięć minut później. Matthijs de Ligt nie zrozumiał się z Lamprou. Młody defensor podał źle i nieodpowiedzialnie i w rezultacie skierował piłkę do własnej, pustej bramki.

Ajax przegrywał w Rotterdamie, choć nie spieszył się z odrabianiem strat. Excelsior natomiast skupiał się głównie na grze defensywnej, czekając na błędy w rozegraniu przyjezdnych. Tuż przed przerwą z powodu kontuzji zejść musiał Huntelaar. Zastąpił go David Neres. Po pierwszej połowie 1:0 dla rywali.

Na drugą część meczu Ajax wyszedł już ze zdecydowanie lepszym nastawieniem, bardziej ofensywnym. Było to widać już w pierwszych minutach po wznowieniu gry. Na efekty też nie musieliśmy długo czekać. W 48. Minucie dośrodkowanie Ziyecha wykorzystał Kluivert i było 1:1. Trzy minuty później Marokańczyk uderzał z dystansu, ale niecelnie. W następnej akcji świetną okazję miał Van de Beek, ale zabrakło skuteczności. Podobnie jak Neresowi przy dobitce, jednak piłkę przejął Ziyech i został sfaulowany w polu karnym. Z jedenastu metrów nie pomylił się Kasper Dolberg.

W kolejnych minutach tempo wyraźnie spadło. Wyraźną przewagę utrzymywał Ajax, jednak nie dochodził już z taką łatwością do sytuacji strzeleckich. Gospodarze natomiast najbliżej trafienia byli z rzutu wolnego, z którym jednak poradził sobie Lamprou. W 71. Minucie mocny strzał Van de Beeka wybronił golkiper Excelsioru. Chwilę później Dolberga zmienił Cassierra. Van de Beek ponownie pomylił się kilka minut później. W samej końcówce Excelsior wypracował sobie trzy niezłe sytuacje, które mogły doprowadzić do remisu. Dobrze między słupkami spisywał się Lamprou. Ajax mógł ten mecz wygrać wyżej, ale również nie grzeszył dziś skutecznością. Tak czy inaczej, trzy punkty wędrują do Amsterdamu.

Excelsior Rotterdam – Ajax Amsterdam 1:2 (1:0)

20. De Ligt (sam.) – 48. Kluivert, 53. Dolberg (karny)

Excelsior: Kristinsson, Karami, Mattheij, De Wijs, Fortes, Messaoud (73. Vermeulen), Faik, Koolwijk (79. Caenepeel), Elbers, Van Duinen, Hadouir (70. Garcia).

Ajax: Lamprou, Mazraoui, De Ligt, Tagliafico, Schöne, Matusiwa, Ziyech, Van de Beek (86. Ekkelenkamp), Dolberg (73. Cassierra), Huntelaar (38. Neres), Kluivert.