Ajax wytrzymał presję i pokonał na wyjeździe PEC Zwolle 1:0. Jest to wygrana skromna, ale jak najbardziej zasłużona. Najmniejszy wymiar kary, bo Joden marnowali mnóstwo świetnych okazji strzeleckich.

Gospodarze rozpoczęli mecz agresywnie i ofensywnie, ale jak się niedługo później okazało – nie był to główny pomysł na ich grę. Zwolle szybko przeszło do defensywy, w której również mieli ogromne problemy. Ajax natomiast bardzo dobrze dobrze stosował pressing na połowie rywala i dzięki temu wiele razy udało się przejął piłkę i szybko ruszyć do ataku. W ósmej minucie oko w oko w bramkarzem stanął Van de Beek, ale nie trafił w światło bramki. Dwie minuty później swoją szansę zmarnował Kluivert. Skrzydłowy po podaniu Ziyecha przymierzył minimalnie niecelnie. Amsterdamczycy osiągnęli znaczną przewagę i powinni wyjść na prowadzenie.

Kolejne minuty to nieco spokojniejsze tempo i mniej błędów ze strony obu drużyn. W 28 minucie obrońców zaskoczył Kluivert i ruszył na bramkę Boera, ale ostatecznie oddał dość łatwy do obrony strzał. Chwilę później nieznacznie obok słupka strzelał Schone. Zwolle odpowiedziało jedną akcją, po której niecelny strzał głową oddał Saymak. W 31 minucie znakomitą okazję zmarnował Huntelaar. Napastnik po dośrodkowaniu z głębi pola strzelał głową, ale zrobił to dość nieudolnie. Tuż przed przerwą niezłe strzały oddali jeszcze Van de Beek i Kluivert, ale nie zdołali pokonać Diederika Boera. Do przerwy tylko 0:0, co można było uznać za duże rozczarowanie, zważywszy na ilość i jakość okazji strzeleckich Ajaksu.

W przerwie jedna zmiana w składzie Ajaksu. Carel Eiting zastąpił Lasse Schone. Chcieliśmy bardziej zabójczej drużyny Joden w drugiej połowie, ale natychmiast zostaliśmy sprowadzeni na ziemię. Tak oto w 49 minucie Donny van de Beek trafił w słupek, a dobitka Davida Neresa na pustą bramkę była niecelna. Brak słów. Na szczęście udało się zdobyć gola stosunkowo szybko. Sześć minut później świetne podanie Neresa wykorzystał Huntelaar. Stracona bramka pobudziła nieco gospodarzy, którzy odważniej ruszyli do przodu.

W 60 minucie akcję w swoim stylu przeprowadził Kluivert i uderzył znakomicie zza pola karnego, lecz trafił tylko w poprzeczkę. Ajax miał wyraźną przewagę, ale spotkanie stało się bardziej otwarte. Zawodnicy mieli więcej miejsca na boisku, Zwolle narażało się na kontry, ale ekipa Ten Haga nie potrafiła dobrze rozegrać akcji, która doprowadziłaby do podwyższenia prowadzenia. Wciąż na fatalnym poziomie była skuteczność. W 85 minucie Huntelaar nie zdołał strzelić drugiego gola, choć bramka była wręcz pusta, strzeżona instynktownie przez obrońcę. Po nieco nerwowej końcówce udało się utrzymać prowadzenie i zgarnąć niesamowicie ważne trzy punkty.

PEC Zwolle – Ajax Amsterdam 0:1 (0:0)

54. Huntelaar

Zwolle: Boer, Ehizibue, Marcellis (46. Freire), Sandler, Van Polen, Dekker (73. Ondaan), Thomas, Saymak, Namli, Marinus (62. Menig), Mokhtar.

Ajax: Onana, Veltman, De Ligt, F. de Jong, Tagliafico, Ziyech, Schöne (46. Eiting), Van de Beek, Neres (90+1. Siem de Jong), Huntelaar, Kluivert