Ajax Amsterdam pewnie pokonał na wyjeździe VVV Venlo 4:1. Mistrzowie Holandii mieli problemy tylko do momentu wyjścia na prowadzenie, a później już bez większych trudności zdobywali kolejne bramki.

W pierwszej części gry oglądaliśmy mniej więcej taki mecz, jakiego mogliśmy się spodziewać. Ajax z ponad 70% posiadania piłki przebywał głównie na połowie przeciwników. Venlo ustawione było bardzo defensywnie i tylko sporadycznie próbowało wychodzić z kontrą. Żadna z prób nie była dla ekipy z Amsterdamu dużym zagrożeniem. Ajax pierwszy strzał oddał w siódmej minucie. Z dystansu uderzył Schuurs, ale piłkę pewnie złapał bramkarz.

Kolejne okazje mieliśmy dopiero 20 minut później, ale wtedy Amsterdamczycy powinni byli wyjść na prowadzenie. Najpierw przed szansą stanął Promes po świetnym podaniu Ziyecha. Holender oddał niestety niecelny strzał. Trzy minuty później dobre długie podanie posłał Martinez, a za linię obrony wybiegł Dest. Młody obrońca został powstrzymany przez golkipera Venlo. Tuż przed przerwą boisko z urazem opuścił Promes, zastąpił go Neres. W 44. minucie podopieczni Ten Haga w końcu przełamali defensywę rywali i trafili na 0-1. Z siedemnastu metrów precyzyjnie przy słupku uderzył Ziyech.

Tak jak spodziewaliśmy się pewnych trudności od początku, tak w drugiej części gry słusznie można było oczekiwać łatwiejszej przeprawy dla Ajaksu. Tak też było. Joden szybko przycisnęli i chcieli zamknąć rywalizację. Trzy minuty po wznowieniu gry strzał Tagliafico został zablokowany ręką, sędzia wskazał na jedenasty metr. Do futbolówki podszedł oczywiście Dusan Tadić i pewnie pokonał bramkarza. W kolejnych minutach Venlo odważniej ruszyło do ofensywy, jednak pewnie w bramce interweniował Andre Onana. W 66. minucie na 3:0 trafił wprowadzony wcześniej Klaas-Jan Huntelaar. Napastnik wykończył bez problemów bardzo ładną akcję, obrona rywali została po prostu “rozklepana”.

Na około 20 minut gry wprowadzony został Edson Alvarez. Meksykanin zaliczył tym samym oficjalny debiut w barwach Ajaksu. Co ciekawe, defensor zastąpił Martineza, ale Ten Hag ustawił go w roli defensywnego pomocnika. Do obrony przesunięty został Blind. W 74. minucie gospodarze byli bliscy gola, ale kontrę świetnym wyjściem zatrzymał Onana. Ajax odpowiedział czwartym trafieniem. Fantastyczne podanie w polu karnym Van de Beeka wykorzystał David Neres. Na kilka chwil przed końcem spotkania podopieczni Maaskanta zdołali zdobyć gola honorowego. Na szesnastym metrze dość łatwo został ograny Marin, a precyzyjnym uderzeniem popisał się Linthorst.

VVV Venlo 1:4 Ajax Amsterdam

89. Linthorst – 44. Ziyech, 49. Tadić (karny), 66. Huntelaar, 76. Neres

Venlo: Kirschbaum; Schäfer (46. Kum), Van Bruggen, Röseler, Janssen; Van Ooijen, Pachonik, Linthorst, Neudecker; Soriano (84. Scheimann), Sinclair (71. Wright).

Ajax: Onana; Dest, Schuurs, Martínez (73. Álvarez), Tagliafico; Blind, Marin, Van de Beek; Ziyech (59. Huntelaar), Tadić, Promes (41. Neres).