Pogromem zakończyło się dzisiejsze spotkanie ligowe w Rotterdamie. Ajax przejechał się po ekipie Excelsioru strzelając siedem goli.

Początek meczu pod względem posiadania piłki rzecz jasna należał do Ajaksu, ale pierwsi na bramkę uderzyli gracze gospodarzy. Koolwijk poradził sobie w środku pola z Mazraouim i oddał strzał w kierunku bramki. Futbolówka powędrowała jednak nad poprzeczką. Odpowiedź Ajaksu była szybka. Onana posłał długą piłkę, którą w powietrzu przedłużył Dolberg. Ziyech wdał się w drybling z obrońcami, ale jego uderzenie po nogach defensorów wyszło za linię końcową boiska. Kilkadziesiąt sekund później na odważną próbę z dystansu zdecydował się Blind i był bardzo blisko celu. Uderzenie przeszło jednak pół metra obok prawego słupka. W 10 minucie ekipa Ajaksu zagrała ciekawą akcję. Tagliafico zagrał do środka w kierunku Van de Beeka, a ten z pierwszej piłki zgrał do De Jonga. Zagranie Frenkiego zostało jednak zablokowane przez obrońców. Po rzucie rożnym sprzed pola karnego uderzał Tadić, ale golkiper na raty złapał piłkę. W 12. minucie bardzo blisko gola był De Ligt. Matthijs pozostał w polu karnym po nieudanie rozegranym rzucie rożnym i skorzystał z dośrodkowania Ziyecha. Niestety i tym razem piłka przeleciała obok słupka. W kolejnych minutach gra zaczęła wyglądać jak wiele spotkań Ajaksu, szczególnie na wyjazdach. Duża przewaga optyczna, skomasowana obrona rywali, ogrom dośrodkowań do nikogo, a co za tym idzie brak klarownych sytuacji do zdobycia gola.

W 23 minucie w końcu udało się zagrać lepszą akcję i zaskoczyć rywali. Tagliafico wykorzystał miejsce, które zrobił mu obiegnięciem Schone, dośrodkował na długi słupek, gdzie piłkę na środek zgrał Dolberg. Do futbolówki doszedł Tadić, ale uderzenie Serba przeszło jeszcze po nodze obrońcy , a golkiper zdołał przerzucić je nad poprzeczką. W 32 minucie co ciekawe po okresie lepszej postawy gospodarzy, to Ajax wyszedł na prowadzenie. Joden wyprowadzili dobrą kontrę, świetnie na prawą stronę zagrał Ziyech, Tadić poczekał inteligentnie na Van de Beeka, który po obiegnięciu otrzymał piłkę i znalazł się w dogodnej sytuacji w której w końcu nie spudłował. W 35 minucie mogło i powinno być 0:2, ale źle zachował się Dolberg. Ajax świetnie przejął piłkę, De Jong zagrał własnie do Dolberga, ten z pierwszej piłki odegrał do Tadicia i ruszył do przodu. Serb obsłużył swojego napastnika świetną piłkę, którą Dolberg fatalnie przyjmował i zaprzepaścił okazję na bramkę. W 44 minucie podopieczni Ten Haga podwyższyli na 0:2. Cudownym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Lasse Schone i Amsterdamczycy mogli odetchnąć.

Od początku drugiej połowy na murawie zameldował się Rasmus Kristensen, który zmienił prawdopodobnie kontuzjowanego Mazraouiego. Już w pierwszej minucie po wznowieniu gry, Excelsior mógł wrócić do gry. Kompletnie niepilnowany w polu karnym był Koolwijk, który spokojnie oddał strzał głową, na całe szczęście minimalnie niecelny. Odpowiedź Joden była jednak zabójcza i niemalże zamykała ten mecz. Blind przerzucił piłkę na prawą stronę, w pole karne na długi słupek zagrał Kristensen, a z za pleców obrońców wyskoczył Van de Beek, spokojnie umieszczając piłkę w siatce. W 50 minucie sam Blind mógł się pokusić o gola i był tego bardzo bliski. Tadić dośrodkował w pole karne, Ziyech powalczył z obrońcą o piłkę, która spadła na nogę Blinda. Daley uderzył z najbliższej odległości, ale trafił w obrońcę. Niestety w 53 minucie nadzieje w serca kibiców wlał Messaoud, który pokonał Onanę w sytuacji sam na sam. Fatalny błąd w tej sytuacji popełnił De Ligt, który przegrał pojedynek bark bark z napastnikiem gospodarzy pozwalając mu na uwolnienie partnera i starcie oko w oko z Onaną.

Gospodarze złapali wiatr w żagle i w 56 minucie mogli zdobyć gola kontaktowego. Piłka rzucona za linię obrony zaskoczyła Ajax i ponownie w dogodnej sytuacji znalazł się Messaoud. Tym razem gracz Excelsioru nie trafił jednak w bramkę. Kilkadziesiąt sekund później fatalnie zachował się De Jong, który oddał piłkę rywalowi i gospodarze ponownie znaleźli się w polu karnym Ajaksu, a formę Onany sprawdził Fortes. Uderzenie było jednak zbyt słabe, aby zaskoczyć Kameruńczyka. W 59 minucie Ten Hag i jego gracze ponownie mogli odetchnąć, bo udało się wyjść na trzy bramkowe prowadzenie. Z pozoru niegroźna sytuacja zakończyła się trafieniem Dolberga z najbliższej odległości. Duńczyk otrzymał niesamowicie inteligentne zagranie piętką od Van de Beeka i nie mógł się pomylić. Po godzinie spotkania, Ten Hag przygotował zmianę i posłał na boisko Neresa. Brazylijczyk zmienił De Jonga, który miał ewidentne kłopoty zdrowotne i każdy ruch sprawiał mu ogromny ból. W 63 minucie Joden powinni byli trafić po raz piąty. Totalnie w obronie zaspali gracze Excelsioru, Schone szybkim wolnym uruchomił Tadicia, Serb znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale zdecydował się jeszcze zagrywać wzdłuż linii bramkowej, gdzie do uderzenia nie doszedł Dolberg. mogli nieco odetchnąć. Na dwadzieścia minut przed końcem Excelsior trafił po raz piąty i nie, nie jest to błąd. Dośrodkowanie Tadicia nie znalazło żadnego z partnerów, ale piłkę do własnej bramki skierował defensor gospodarzy. W 73 minucie na murawie zameldował się Huntelaar, który zmienił Dusana Tadicia. Trzy minuty później Hunter był bliski, aby zapisać się na liście strzelców chwilę po wejściu na murawę. 35-latek otrzymał bardzo ładną piłkę w pole karne, sprytnie uderzył na długi róg bramki, ale niestety trafił tylko w słupek. Większą celnością popisał się dwie minuty później Ziyech. Marokańczyk otrzymał podanie od Tagliafico, wszedł w pole karne i mocnym uderzeniem pokonał bramkarza po raz szósty. W 82 minucie Joden zagrali cudowną akcję, seria podań doprowadziła do uderzenia Neresa z jedenastego metra, ale strzał ten zdołał odbić przed siebie bramkarz. Dolberg próbował dobijać piłkę, ale był nieco spóźniony i golkiper zdążył się poprawić. Ajax dobił rozbitych gospodarzy w 86 minucie. Dobrą akcję przeprowadził Ziyech, który wpadł w pole karne i zagrał na środek, gdzie spokojnie akcję wykończył Neres.

Excelsior Rotterdam 1:7 Ajax Amsterdam

0:1 Van de Beek, 0:2 Schöne, 0:3 Van de Beek, 1:3 Messaoud, 1:4 Dolberg, 1:5 Schouten (OG), 1:6 Ziyech, 1:7 Neres

Ajax: Onana; Mazraoui (46 ‘Kristensen), De Ligt, Blind, Tagliafico; Schöne, De Jong (62 ‘Neres); Ziyech, Van de Beek, Tadic (74 ‘Huntelaar); Dolberg.