Nie 10, nie 13, a już tylko 7 punktów wynosi strata Ajaksu do lidera! Joden wspięli się na wyżyny i pokonali PSV 3:0. Rywal przyjechał do Amsterdamu po punkt, ale defensywna, brzydka gra na niewiele się zdała.

Początek meczu to zdecydowana przewaga Ajaksu wynikająca z tego, że rywal totalnie oddał pole gry. Joden prowadzili grę, utrzymywali się przy piłce, ale nie potrafili podejść pod bramkę PSV. W 7 minucie indywidualnie zagrał Neres, ale Brazylijczyk po ograniu Bruneta nie potrafił znaleźć w polu karnym żadnego z partnerów. Dwie minuty później próbkę takiej gry jakiej się spodziewaliśmy dało PSV. Długą piłkę otrzymał Locadia, ale De Ligt zdołał zatrzymać napastnika czysto, co mimo tego wyłączyło napastnika gości z gry. Jego miejsce zajął chwilę później Luuk de Jong. Pierwszy kwadrans można było jednak uznać za w pełni udany. Ajax atakował, dominował i grał z ogromną ambicją i chęciami. W 23 minucie stosunek posiadania piłki wynosił 82% do 18% na korzyść Ajaksu. Ta statystyka mówiła wszystko o tym spotkaniu. PSV przyjechało po remis i tak też grało od samego początku.

Po 25 minutach mocno zakotłowało się po starciu Schone z Hendrixem. Ostatecznie arbiter ukarał obu graczy żółtymi kartkami. Niestety poza faulami czy przypadkowymi sytuacjami i próbami wymuszenia kolejnych fauli, na boisku nie działo się nic. Poziom tego spotkania z całą pewnością nie przypominał “meczu sezonu” jakim to starcie było nazywane. W 37 minucie po szybko rozegranym rzucie wolnym do przodu poszedł Wober. Austriak rozruszał akcję ofensywną, ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. Dośrodkowanie Schone znalazło w polu karnym Dolberga, który jednak fatalnie przestrzelił! Duńczyk z kilku metrów przeniósł piłkę nad poprzeczką. Chociaż bardzo byśmy chcieli, do końca połowy nic się już nie wydarzyło. Mecz walki, ogromnej ilości fauli i kartek. Niewiele to miało wspólnego z futbolem, ale PSV realizowało swój cel.

Druga część spotkania nie przyniosła niczego nowego. Cofnięte PSV i Ajax bez większego pomysłu jak rozbić dobrze ustawioną obronę gości. W przeciwieństwie do pierwszej połowy, w drugie PSV atakowało częściej, ale również bez żadnego efektu. W 53 minucie akcję przeprowadził Pereiro, ale jego dogranie w pole karne trafiło do znajdującego się na spalonym Lozano. Ajax odpowiedział dynamiczną akcję Frenkie de Jonga. Holender zagrał w szesnastkę do Neresa, ale Brazylijczyk został szybko zablokowany. Po rzucie rożnym piłka piłka dostała się pod nogi Kluiverta, który dośrodkował idealnie na jedenasty metr, a tam fatalnie zachował się De Ligt. Defensor przestrzelił z doskonałej sytuacji podobnie jak w pierwszej połowie Dolberg. Joden mieli dwie doskonałe szanse i obie niestety koncertowo zmarnowali. Po godzinie gry nadeszło jednak przełamanie! David Neres i Ajax prowadził na Amsterdam ArenA! Nie minęły trzy minuty, a Joden podwyższyli na 2:0! Indywidualnie zagrał Lasse Schone, który minął De Jonga, a następnie Schwaaba i huknął w lewy róg bramki Zoeta nie dając mu najmniejszych szans na interwencję. Ajax zaczął uderzać z dystansu i natychmiast dało to rezultat w postaci dwóch bramek. Ajax nie zamierzał poprzestawać na dobrym rezultacie i dalej kontynuował swoją grę.

W 67 minucie do dośrodkowania z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Wober, ale Austriak nie zdołał skierować piłki w światło bramki. Na dwadzieścia minut przed końcem, bardzo groźnie z dystansu uderzał Lukassen, ale Onana sparował piłkę, a następnie pewnie ją złapał. Dwie minuty później było już po meczu! Ajax zadał decydujący cios, a jego autorem został Donny van de Beek! Świetną piłkę w pole karne zagrał Schone, jeszcze lepiej Van de Beeka znalazł Neres, a pomocnik uderzeniem po krótkim słupku pokonał Zoeta po raz trzeci. Lider znokautowany! Goście mimo tego starali się jeszcze coś zdziałać. W 82 minucie groźnie uderzał Hendrix, ale piłka przeleciała nad poprzeczką bramki Onany. Minutę później szczęścia z rzutu wolnego szukał Van Ginkel, ale na szczęście piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki.

Ajax Amsterdam – PSV Eindhoven 3:0 (0:0)

61. Neres, 64. Schöne, 72. Van de Beek

Ajax: Onana; Veltman (81. Zeefuik), De Ligt, Wöber, Schöne, Van de Beek, F. de Jong, Ziyech; Neres (87. S. de Jong), Dolberg (77. Huntelaar), Kluivert.

PSV: Zoet; Arias, Isimat, Schwaab, Brenet; Van Ginkel, Luckassen (73. Ramselaar), Hendrix; Pereiro (73. Bergwijn), Locadia (12. L. de Jong), Lozano.