Ajax nie bez problemów pokonał dziś Rodę Kerkrade 5:1. Fatalna pierwsza połowa została przyćmiona przez zdecydowanie lepszą i skuteczną grę po przerwie. Trzy bramki dla Ajaksu zdobył Justin Kluivert.

Niewiele ciekawego i dobrego oglądaliśmy w pierwszej części spotkania. Ajax utrzymywał się przy piłce, ale miał duże problemy z kreowaniem sytuacji strzeleckich. Pierwszy groźny strzał oddali goście. El Makrini nie trafił z dystansu w światło bramki. Podobnie jak kilka minut później Neres przy próbie uderzenia z woleja.

Emocje tak naprawdę rozpoczęły się w 32. minucie. Po rzucie wolnym Roda sensacyjnie wyszła na prowadzenie. Z bliskiej odległości piłkę głową w bramce umieścił Chris Kum. Gospodarze nie byli jednak w stanie natychmiast ruszyć do ataku i zepchnąć rywali do defensywy. Słaby zespół Ajaksu wciąż rozgrywał swoje akcje powoli i niedokładnie. W 45. minucie, czyli tuż przed przerwą urwał się Justin Kluivert i pewnym strzałem pokonał bramkarza. 1:1 po rozczarowującej pierwszej połowie.

Drugie 45 minut Amsterdamczycy grali w systemie 3-4-3. W przerwie Keizer wprowadził Frenkiego de Jonga za Zeefuika. Choć początkowo nie widać było dużych zmian w grze to jednak Ajax zaczął dochodzić do sytuacji strzeleckich. Najpierw świetnego podania Ziyecha nie wykorzystał Dolberg. Duńczyk nie pomylił się już w 59. minucie po dobrym zgraniu Neresa. 2:1 i otwarcie worka z bramkami. Minutę później Ajacieden szybko odzyskali futbolówkę, przejął ją Kluivert i bez zastanowienia uderzył z dystansu. Tuż przy słupku i po raz drugi pokonał dziś golkipera.

Losy spotkania były już praktycznie rozstrzygnięte. Roda nie potrafiła już zagrozić bramce Onany, Ajax natomiast złapał luz w swojej grze i nieustannie dążył do zdobycia kolejnych bramek. W 73. minucie fantastyczne podanie posłał De Jong, ale sytuację sam na sam z bramkarzem przegrał Dolberg. Na kwadrans przed końcem meczu Donny van de Beek wpisał się na listę strzelców i było już 4:1. Wynik meczu ustalił w 85. minucie nie kto inny jak Justin Kluivert. Skrzydłowy w swoim stylu w indywidualnej akcji skompletował swojego hattricka. Chwilę później został zmieniony przez Dennisa Johnsena, otrzymując od publiczności zasłużone oklaski. Ajax rozbił dziś Rodę pomimo bardzo słabej połowy. Trzy punkty na koncie, jedziemy dalej.

Ajax Amsterdam – Roda JC Kerkrade 5:1 (1:1)

45. Kluivert, 59. Dolberg, 60. Kluivert, 75. Van de Beek, 85. Kluivert – 32. Kum

Ajax: Onana; Zeefuik (F. de Jong), Veltman, De Ligt, Wöber; Van de Beek, Schone (81. S. de Jong), Ziyech; Neres, Dolberg, Kluivert (86. Johnsen).

Roda: Jurjus; Götz, Kum, Auassar, Vansteenkiste; El Makrini, Ndenge (73. Vancamp), Gustafson; Van Velzen (64. Rosheuvel), Schahin, Engels (79. Milts).