Erik ten Hag ma za sobą pierwszą konferencję prasową w roli szkoleniowca Ajaksu. W niedzielę zaliczy oficjalny debiut na nowym stanowisku. Debiut wyjątkowy, bo do Amsterdamu przyjeżdża Feyenoord.

Ajax jest gotowy na niedzielny Klasyk. Tak w skrócie zakomunikował Ten Hag już na samym początku spotkania z dziennikarzami.

„Najbardziej wyjątkową rzeczą jest wielka ambicja, która napędza naszą drużynę. Dopiero zaczynamy naszą współpracę, więc trochę to potrwa zanim odpowiednio się przystosujemy. Jestem tylko trenerem, nie czarodziejem. Niemożliwe jest, by dokonać wielu zmian w ciągu dwóch tygodni. Mamy nadzieję, że pewien zalążek zobaczymy już w niedzielę, ale jesteśmy w trakcie długotrwałego procesu. Chcemy, by nasza gra była coraz lepsza. To moje główne zadanie, jako trenera. Dobry trener zdobywa więcej punktów w drugiej części sezonu” – powiedział Ten Hag.

„Oczywiście, że jesteśmy gotowi na pojedynek z Feyenoordem. Mogę to powiedzieć widząc reakcje wśród grupy. Zawodnicy są pewni siebie. Chcemy działać metodycznie. Nie będzie więc żadnej rewolucji w naszej grze. Naturalnie musimy się poprawić. Grać dobrze to dla nas za mało. Oprócz dobrego stylu bardzo ważne są wyniki. Futbol na tym polega, by wygrywać. Cel jest więc jasny i jest to mistrzostwo kraju” – kontynuuje trener.

Holender po przybyciu do Amsterdamu nie jest rozczarowany tym, co zastał. 47-latek jest przekonany, że wśród jego podopiecznych drzemie duża siła.

„Wszyscy zawodnicy mają duże ambicje. Nie kończą się one na zdobyciu mistrzostwa z Ajaksem, ale również są to myśli o grze w większej lidze. Do tego będą jednak potrzebować czasu i energii. W przypadku wielu naszych graczy jest mnóstwo miejsca do poprawy. Maksimum możliwości zawsze można podwyższać. Ostatecznie ma to związek z dynamiką i intensywnością, które trzeba poprawiać.”

Ten Hag uważa, dla całej Eredivisie jest bardzo korzystne to, że wracają tacy zawodnicy jak Klaas Jan Huntelaar czy Robin van Persie.

„To może przyspieszyć proces rozwoju młodych talentów. Niezależnie od tego czy młodzi grają ze starszymi czy tylko ich poznają. Jest to korzystne w obu przypadkach. Lubię pracować z piłkarzami z ekip U19 lub Jong. Nazywam ich stażystami. Z jednej strony dają nam większe możliwości treningu taktycznego, ale również sami mają okazję zaprezentować się z dobrej strony wśród graczy pierwszego zespołu” – stwierdził Ten Hag, który nie uniknął pytań na temat odczuć co do swojego debiutu i to w tak ważnym meczu.

„Jesteśmy Ajaksem i patrzymy głównie na własną siłę. Czy Feyenoord zdecyduje się na podobną taktykę do PSV? Nie wiem, musicie zapytać Van Bronckhorsta. Jesteśmy przygotowani na wszystkie warianty. Oczywiście De Klassieker jest wyjątkowym meczem. Wynik jest niesamowicie istotny. Czy chciałbym grać z Feyenoordem później? Jest jak jest. W terminarzu ten pojedynek jest teraz i musimy stawić temu czoła.”

Szkoleniowiec Ajaksu w miłych słowach wypowiedział się na temat Huntelaara. Doświadczony napastnik jest zdaniem trenera przedłużeniem sztabu szkoleniowego.

„To świetny napastnik, łatwo zdobywa bramki i jest dobrym punktem odniesienia w ofensywie. W dodatku ma znakomity kontakt z innymi zawodnikami, jest poniekąd grającym trenerem. Ma też znacząca rolę w aspekcie obronnym.”

Dobre wrażenie sprawia również sprowadzony z Independiente Nicolas Tagliafico.

„On potwierdził to, co wcześniej zobaczyłem na nagraniach. Natychmiast jest zaadaptował, znalazł wspólny język z drużyną i doskonale pasuje do stylu gry Ajaksu. Widać również, że ma już pewne doświadczenie. Zakaria Labyad? On jest piłkarzem, który powinien grać w top 3 tej ligi. Ma też możliwości, by występować w silniejszej lidze. Tak, myślę, że mógłby pasować do Ajaksu” – odpowiedział Ten Hag, który miał dobre wiadomości co do stanu zdrowia Maximiliana Wobera.

„Sytuacja Wobera wygląda bardzo dobrze. W ramach ostrożności dokonaliśmy zmiany w ostatnim sparingu. We wtorek trenował indywidualnie, ale później wrócił do ćwiczeń z drużyną. Jest gotowy do gry. W ubiegłym tygodniu kolejne badania przeszedł Nick Viergever. Wyniki były pozytywne. Wkrótce wróci do treningów” – wyjaśnił opiekun Ajaksu.

Spotkanie Ajax Amsterdam – Feyenoord Rotterdam odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia o godzinie 14:30.

Share:

Dodaj komentarz