W sobotni wieczór przed Ajaksem kolejny trudny mecz wyjazdowy, ale i okazja do przełamania. Bieżące tematy na konferencji prasowej omówił dziś Erik ten Hag.

Szkoleniowiec Ajaksu nie mógł uniknąć trudnych pytań. Ajax notuje rozczarowujące wyniki i oczywistym jest, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem. Holender nie uważa, że w tej sytuacji należy zmienić styl gry.

„Pojawiają się takie głosy, które natychmiast zyskują poklask. Ja patrzę na to okiem analitycznym. Zbyt otwarta gra? Podatność na kontry i zła postawa defensywna? Ludzie nie wiedzą, o czym mówią.”

„Uważnie analizujemy i patrzymy na wszystko, co poszło nie tak. Te elementy musimy poprawić. Po pierwsze – kreujemy zdecydowanie za mało sytuacji strzeleckich. Następne problemy to niewymuszone błędy. Tracimy bramki zbyt łatwo. Grając w ten sposób każdy zespół byłby narażony na zagrożenie. O wyniku meczu mogą również zdecydować stałe fragmenty i musimy być w tym elemencie znacznie ostrzejsi” – powiedział Ten Hag.

„Różnica polega na tym, że będąc w doskonałej formie możemy odpowiednio wywierać presję po utracie piłki. Co innego mielibyśmy robić? Cofnąć się do obrony? To stworzy tylko kolejne nieporozumienia. Połowa pójdzie do przodu, połowa się cofnie, to niedopuszczalne. Struktura jest kluczowa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zawodnicy muszą grać lepiej. Oni wiedzą, co od nich oczekuję. Mamy pewne ustalenia, również w temacie obrony i zabezpieczeniu przed kontrami. Każdy musi wypełniać swoje zadania. Siłą naszej defensywy jest również odważny ruch do przodu, ale musi być on rozsądny. Bronimy jedenastką i atakujemy jedenastką. Jeśli jednak nie potrafisz utrzymać się przy piłce, od razu stajesz się bezbronny.”

Kryzys Ajaksu był więc głównym tematem konferencji prasowej. Każde kolejne pytanie dotyczyło właśnie tego.

„Cóż, sami widzicie. Musieliśmy wprowadzać Blinda, Promesa i Ziyecha, którzy w ostatnich tygodniach byli kontuzjowani. Zastąpienie takich graczy nie jest łatwe. Po urazach potrzebny jest też czas, by dojść do formy, jednocześnie oczekuje się, że oni po powrocie będą w stanie zagwarantować pewną jakość. Bez wątpliwości – wygralibyśmy znacznie więcej meczów, gdybyśmy mieli do dyspozycji tych kontuzjowanych chłopaków” – tłumaczy Ten Hag.

„Czy jest problem na linii trener – zawodnicy? Nic o tym nie wiem, ja zawsze jestem chętny do rozmowy. Nasza relacja jest dobra i przejrzysta. Oni wiedzą, że oczekuje się od nich więcej. Wiele zmian charakteryzuje problemy, z którymi obecnie musimy sobie radzić. Wszyscy jesteśmy rozczarowani, wydaje mi się, że jest to logiczne. Rozczarowana jest także dyrekcja, to normalne. Są krytyczni wobec naszej gry, tak samo jak ja jestem krytyczny wobec zawodników, a oni są krytyczni wobec siebie” stwierdził Ten Hag.

„Mieliśmy fantastyczne tygodnie aż do grudnia. Mówiło się nawet, że zespół prezentuje się nawet lepiej niż w poprzednim sezonie. Nagle ze składu wypadło aż sześciu zawodników i jakość naszej gry spadła drastycznie. Obecnie nadal jesteśmy sporo poniżej oczekiwań. Czy obwiniam siebie? Dokonuję tysiąc decyzji każdego dnia. Tak, wśród nich z pewnością znajdą się błędne decyzje. Nie zamierzam mówić publicznie tego, o co mam do siebie pretensje. Zachowam to dla siebie i dla mojego sztabu.”

„To wszystko nie jest dla nas czymś niezrozumiałym. Piłkarze doznają kontuzji i nasza jakość spada. Oni wracają i od razu nie są w stanie podnieść naszego poziomu. To cały proces. Nie patrzmy wyłącznie na wyniki. Pracujemy nad naszą grą, która już jest lepsza, ale mamy problem z kreowaniem sytuacji. To wiążę się z innymi kłopotami, musimy szukać miejsca i wolnych przestrzeni. Muszą wrócić automatyzmy i pewna koordynacja” – powiedział opiekun Ajaksu.

Na koniec Ten Hag zdradził, że w Heerenveen prawdopodobnie będzie miał do dyspozycji taką samą grupę zawodników, którą zabrał do Utrechtu na mecz pucharowy.

„Selekcja będzie podobna, nie spodziewamy się, że wrócą jutro kolejni gracze. Ryan Babel wznowił treningi wczoraj, ale nie jesteśmy pewni, czy będzie dostępny w sobotni wieczór. Zobaczymy” – powiedział krótko trener.

Mecz SC Heerenveen – Ajax Amsterdam odbędzie się w sobotę, 7 marca o godzinie 20:45. Transmisja w Polsacie Sport Extra i w serwisie IPLA.

Share:

Dodaj komentarz