Wracamy! Już w najbliższą niedzielę Ajax wznowi rywalizację w Eredivisie domowym meczem z SC Heerenveen. Na tradycyjnej konferencji prasowej pojawił się dziś Erik ten Hag.

Szkoleniowiec na początku nie miał dobrych wiadomości. Z powodu choroby dzisiejszy trening opuścił Andre Onana i jego występ w niedzielę stoi pod znakiem zapytania. Na pewno nie zagra Nico Tagliafico, który zmaga się z urazem kolana.

„Tak, Onana nie był w stanie dziś trenować. Na szczęście mamy trochę czasu do niedzieli i musimy poczekać, jak będzie się czuć później. Dostępny nie będzie teraz Tagliafico. Ponownie ma on problemy z kolanem. W Stanach Zjednoczonych odnowiła mu się kontuzja i teraz nie jest sprawy w stu procentach. Jesteśmy spokojni, ponieważ na jego pozycji może zagrać kilku innych zawodników. Zakładam i mam taką nadzieję, że on wróci do nas szybko, liczę na pucharowe starcie w czwartek” – powiedział Ten Hag.

Jedną z opcji będzie Daley Sinkgraven.

„Daley pod koniec roku wrócił do treningów na pełnych obrotach, teraz jest bliski całkowitej gotowości meczowej. On doskonale może sprawdzić się w roli lewego obrońcy. W naszym stylu gry boczni obrońcy mają zadania ofensywne i często pełnią rolę pomocników a nawet skrzydłowych. Oczywiście na pozycji Nico mogą również zagrać Blind i Mazraoui.”

Kilka dni temu z Ajaksem pożegnał się Max Wöber, o którym również rozmawiał dziś trener Ajaksu.

„Oczywiście jest to dla nas strata, ale uważamy, że zasłużył na taki transfer. Przeszedł do świetnego klubu, występującego w mocnej lidze. Jego decyzja o odejściu była logiczna. Do zdrowia wrócił Sinkgraven, zakupiony został Magallán. Trzeba więc spojrzeć na to z większej perspektywy, dlatego pozwoliliśmy mu odejść.”

Następnie Ten Hag został zapytany o sytuację Joëla Veltmana. Defensor niedawno wyleczył kontuzję, ale nie może zaliczyć cennych minut w Jong. Holender nie znajdzie się w kadrze Ajaksu na najbliższy mecz.

„Musimy to jeszcze przemyśleć, ale nie sądzę, by Veltman już w niedzielę był w selekcji. Regulamin rozgrywek nie pozwala mu grać w ekipie Jong, więc postaramy się znaleźć dla niego jakieś rozwiązanie. Być może zagramy jakieś dodatkowe mecze sparingowe. On jest jednak bardzo doświadczony i liczymy, że nie będzie potrzebował dużo czasu, by ponownie zgrać się z drużyną. Może więc wrócić do kadry za tydzień lub dwa” – powiedział Ten Hag.

W przeciwieństwie do Veltmana w Jong Ajax cenne minuty gry będzie zbierał Lassina Traoré. Zawodnik z Burkina Faso skompletował już wszystkie potrzebne dokumenty.

„Dostrzegam w nim duży talent. Chcieliśmy sprowadzić go do nas już w zeszłym roku, ale okazało się to niemożliwe. Szkoda, ponieważ w tym momencie byłby już w innym miejscu rozwoju. W Ajax Cape Town wykonano jednak kawał dobrej roboty i odpowiednio przygotowano zawodnika do takiego transferu.”

„Traoré będzie teraz grać w Jong, gdzie musi przyzwyczaić się do naszego systemu i stylu gry. Naturalnie będziemy go bacznie obserwować i zobaczymy, jak ten proces będzie przebiegać” – dodał opiekun Joden.

Ten Hag liczy na to, że jego zespół szybko i sprawie wznowi rozgrywki ligowe po przerwie zimowej. Ajax walczy z PSV o mistrzostwo kraju i jest to wyścig bardzo wyrównany, gdzie nie ma miejsca na potknięcia.

„Byliśmy w bardzo dobrej formie, ale taka przerwa również była przydatna. Zagraliśmy już 32 spotkania. Kilku zawodników wyraźnie odczuwało zmęczenie i czekali na odpoczynek. Teraz najważniejsze jest, by wrócić do naszego rytmu i kontynuować dobrą grę. Zdajemy sobie sprawę, że każda mała pomyłka może okazać się decydująca.”

„W dwóch sparingach w USA straciliśmy 4 bramki, z czego nie jestem zadowolony. Mierzyliśmy się oczywiście z mocnymi rywalami i na pewno nie nazwałbym tego zwykłymi sparingami, ale to coś dobrego. To były przydatne mecze” – zakończył trener Ajaksu.

Mecz Ajax Amsterdam – SC Heerenveen odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia o godzinie 16:45. Transmisja w Polsacie Sport Extra.

Share:

Dodaj komentarz