Na wczorajszej konferencji prasowej premier Holandii, Mark Rutte poinformował o złagodzeniu kolejnych obostrzeń, nałożonych wcześniej z powodu pandemii koronawirusa. Miał on dobre wiadomości dla kibiców, którzy będą mogli powrócić wkrótce na stadiony.

Formalnie od 1 lipca stadiony ponownie będą otwarte dla kibiców, choć piłkarski sezon w Holandii rozpocznie się dopiero we wrześniu. Powrót sympatyków na obiekty sportowe naturalnie będzie wiązać się z dodatkowymi zasadami bezpieczeństwa. Premier podkreślił, że podstawową zasadą będzie zachowanie 1,5 metra dystansu, co w praktyce oznacza, że stadiony będą mogły być zapełnione w około trzydziestu procentach, początkowo nawet mniej. Co zaskakujące i dość absurdalne, niedozwolony będzie doping, śpiewanie i radość po zdobytych bramkach. Słowa premiera spotkały się już ze sporą krytyką i stwierdzeniem, że jest to pomysł niedorzeczny.

Na wspomnianej konferencji ogłoszono ponadto, że od 1 lipca dozwolone będą treningi z nieograniczonym kontaktem zawodników oraz rozgrywanie meczów sparingowych. Dla holenderskich klubów będzie to rozpoczęcie poważnego etapu okresu przygotowawczego do nowego sezonu.

KNVB w oficjalnym komunikacie wyraził zadowolenie z powodu złagodzenia obostrzeń i przyznał, że taki stan rzeczy ułatwia przeprowadzenie ustalonego przez federację planu powrotu do normalności. Potwierdzono także, że pierwszą kolejkę Eredivisie wstępnie zaplanowano na drugi weekend września. Kilka dni wcześniej swoje mecze ma rozegrać reprezentacja Holandii w ramach Ligi Narodów.

Kilka dni temu Johan Cruijff ArenA została wyznaczona jako miejsce, w którym można krok po kroku testować powrót kibiców w najbliższych tygodniach. Pojawiła się także spora dyskusja na ten temat, ponieważ zarówno Ajax jak i oficjalne stowarzyszenie kibiców wyraża zaniepokojenie i podkreśla problemy z częściowym zapełnieniem stadionu. Klub sprzedał już około 40 tysięcy karnetów i nie chce dzielić kibiców na lepszych i gorszych w sytuacjach, gdy będzie można wpuścić na obiekt nieco ponad 10 tysięcy ludzi. Z drugiej strony ciągła gra przy pustych trybunach stwarza niedogodności dla klubu i problemy finansowe. Sytuacja jest więc skomplikowana i będzie omawiana przez wszystkie strony w najbliższym czasie.

Terminarz nowego sezonu powinniśmy poznać w lipcu. Wstępny plan został już przygotowany i przesłany do klubów, po czym zostanie szczegółowo przedyskutowany. Nieoficjalnie mówi się, że najbardziej atrakcyjne mecze zostaną zaplanowane na drugą część sezonu, czyli na rundę wiosenną, kiedy gra na pełnych stadionach jest bardziej prawdopodobna. To by oznaczało, że jesienią nie zmierzyły się ze sobą zespoły z TOP4 (Ajax, AZ, Feyenoord, PSV), przełożone mogą zostać też niektóre pojedynki derbowe. Pomysł ten jest brany pod uwagę, choć nie zostały podjęte ostateczne decyzje.

Share:

Dodaj komentarz