Jari Olavi Litmanen– urodzony 20 lutego 1971 roku. Legenda fińskiej piłki nożnej oraz Ajaksu Amsterdam. Od roku 1996-2008 dzierżył opaskę kapitańską reprezentacji narodowej. Grając dla Finlandii pomiędzy 1898 a 2010 stał się pierwszym w historii piłkarzem, który występował przez 4 dekady. W swojej karierze reprezentował takie kluby jak  Reipas, HJK, MyPa, Ajax, Barcelona, Liverpool, Hansa Rostock czy Malmö. W 2009 roku pisarz Paul Simpson powiedział, iż: kariera Litmanena nie pokazała całości jego talentu.

Od roku 1987 do 199 Litmamen występował w rodzinnej Finlandii. Pierw w barwach Reipas gdzie rozegrał ponad 85 spotkań. Następnie przeniósł się do HJK, a później MyPa. W obu klubach spędził jednak zaledwie po jednym sezonie.

W 1992 roku przyszedł w końcu wyczekiwany transfer do Ajaksu. Jak się okazuje Jari mógł trafił do rumuńskiego Dynamo Bukareszt, ale negocjacje jednak spaliły na panewce. Zainteresowanie Finem wyrażały również takie potęgi jak Barcelona, Leeds czy rywal Ajaksu- PSV. Ostatecznie jednak Litmanen trafił właśnie do Amsterdamu. W sezonie 1992–93 grywał głównie w drużynie rezerw gdyż Louis Van Gas lnie był przekonany co do jego umiejętności. Sztab szkoleniowy jednak podsunął pomysł użycia Fina jako zastępstwo dla często kontuzjowanego Dennisa Bergkampa. Van Gaal ostatecznie przekonał się do tego pomysłu, a zważywszy na niemal pewny już transfer Bergkampa do Interu, ogłosił iż jego zastępcą zostanie właśnie Litmanen. Wielu ludzi w rodzimej Finlandii nie mogło uwierzyć w tak ogromny sukces rodaka. Informacja jednak okazała się prawdą, a Litmanen otrzymał po Dennsie koszulkę z numerem 10, która często przyznawana jest rozgrywającym. Ruch jednak był strzałem w dziesiątkę. W sezonie 1993–94 Jari ustrzelił 26 goli czym pomógł Ajaksowi uzyskać tytuł mistrzowski, sam zdobył koronę króla strzelców i został ogłoszony piłkarzem roku w Holandii.

Litmanen był jedną z największych gwiazd drużyny Van Gaala, która trzy razy z rzędu zdobywała mistrzostwo kraju, oraz dwa razy z rzędu docierała do finału Ligi Mistrzów. Od początku sezonu 1994–95 do połowy 1995-96 Ajax był nie pokonany na obu tych frontach. W Eredevisie rekord wyniósł 52 spotkania, natomiast w Lidze Mistrzów 19. Kiedy w sezonie 1994-95 Ajax pokonał 1:0 Milan, Litmanen stał się pierwszym fińskim piłkarzem, który wygrał Ligę Mistrzów bądź Puchar UEFA. Już rok później Jari stał się najlepszym strzelcem Ligi Mistrzów zdobywając 9 goli, wliczając w to wyrównujące trafienie w starciu finałowym z Juventusem. Ostatecznie Ajax przegrał jednak po rzutach karnych. W 1995 po pokonaniu Gremio wygrał wraz z Ajaksem Puchar Interkontynentalny(Klubowe Mistrzostwa Świata), a w głosowaniu na najlepszego piłkarza europy zajął trzecie miejsce.

Litmanen spędził w Amsterdamie siedem lat. Przez ten okres zdobywał cztery Mistrzostwa Kraju, trzy Puchary Holandii. W tym czasie zdobył 129 bramek z czego 91 w rozgrywkach ligowych. Jest najlepszym strzelcem Ajaksu w historii rozgrywek europejskich z 26 golami.

W 1999 roku opuścił Ajax i przeniósł się do Barcelony, którą prowadził wówczas Van Gaal. Liczne kontuzje dzięki którym zyskał przydomek “Piłkarza ze szkła” sprawiły, iż nigdzie nie odegrał już znaczącej roli. W barwach Barcy zagrał zaledwie 21 spotkań przez 2 lata. W 2001 roku trafił do Liverpoolu, gdzie również nie zachwycił grając tylko 21 spotkań. Po roku odszedł i ponownie trafił do Ajaksu. Przez 2 lata rozegrał 20 spotkań i zdobył 5 goli.  W Amsterdamie witany był jednak jako legenda, a kibice skandowali jego nazwisko. Dla Ajaksu odegrał ostatnią ważną rolę będąc kluczowym zawodnikiem drużyny, która w 2003 dotarła do 1/4 Ligi Mistrzów. W 2004 definitywnie pożegnał się z Ajaksem.

Przełożone z:en.wikipedia.org