Fortuna vs Ajax – przegląd prasy

Zapraszamy na przegląd opinii holenderskich mediów po wysokim zwycięstwie Ajaksu z Fortuną Sittard.

Zespół Ajaksu nie zatrzymuje się i we wtorkowy wieczór rozbiła kolejnego przeciwnika. Piłkarze Erika ten Haga od zeszłego weekendu zasiadają na pozycji lidera i śrubują coraz bardziej imponujący bilans strzelecki. Pod wrażeniem gry Joden są wszystkie media w Holandii.

De Telegraaf: „Jasny przekaz: najpierw punkty, potem rotacja”

Dziennikarze komentują decyzje Erika ten Haga dotyczące wyjściowego składu. Trener w Sittard dał wyraźnie do zrozumienia, że nie ma zamiaru przesadnie rotować składem. „To dobre dla zachowania ostrożni, rytmu meczowego oraz formy kluczowych zawodników. Nie jest to problem, ponieważ dziewięciu na dziesięciu przeciwników w lidze wystawia białą flagę po 45 minutach” – czytamy na łamach De Telegraaf.

Komentarz ten jest oczywiście nawiązaniem do Rogera Schmidta, który ostatnio jest krytykowany w Eindhoven. Niemiecki szkoleniowiec znalazł się pod ostrzałem kibiców i ekspertów po tym, jak zdecydował się na kilka zmian w składzie PSV na szlagierowy mecz z Feyenoordem, zakończony porażką 0:4 u siebie. Zupełnie inne podejście stosuje Ten Hag, który w kolejnych spotkaniach wystawia mocny skład i chce jak najszybciej zabezpieczyć trzy punkty, a następnie chętnie zmienia piłkarzy. Za dobry występ w Sittard chwalony jest Perr Schuurs, który w ostatniej chwili zastąpił zmagającego się z dolegliwościami żołądkowymi Jurriena Timbera. Defensor wykazuje bardzo profesjonalne podejście i etykę pracy. Przegrał sportową rywalizację z Timberem, jednak trener wciąż może na niego liczyć w każdej sytuacji, stał się niezwykle cennym zmiennikiem.

Algemeen Dagblad: „Oczekiwana kombinacyjna gra na pełnych obrotach”

Miesiąc temu Ajax stracił punkty w Enschede, ale teraz wszystko wygląda inaczej. Po tym czasie Ajax jest skąpany w luksusie, rozbija kolejnych przeciwników, jest liderem w Lidze Mistrzów i Eredivisie z imponującym bilansem bramkowym. Co jednak równie ważne – pożądana przez kibiców fenomenalna gra kombinacyjna funkcjonuje na pełnych obrotach.

Omówiony został także powrót Mohammeda Kudusa. Utalentowany pomocnik wyleczył swoją kontuzję i stał się trzynastym zawodnikiem Ajaksu, który wpisał się na listę strzelców w lidze. To nie wszystko, bowiem numerem czternaście wśród strzelców został głodny gry Nicolas Tagliafico. W obu przypadkach bramki padły przy udziale Dusana Tadicia, który na kilkanaście minut wrócił do pozycji napastnika. Szkoleniowiec przypomniał tym samym interesujący wariant z poprzednich sezonów.

De Volkskrant: „Ten Hag zmienia skład tylko wtedy, gdy wynik na to pozwala”

W poprzednich sezonach drużyna Ajaksu nie miała łatwego zadania w Sittard, ale tym razem obyło się bez problemów. Dziennikarze zwracają uwagę, że mistrzowie kraju znajdują się obecnie w imponującej, szczytowej formie. Rozegranie tych akcji wygląda niesamowicie łatwo i musi być też przyjemne dla piłkarzy. Ajax prawdopodobnie kiedyś się potknie lub zagra słabiej, jednak różnica w starciach z innymi drużynami jest teraz ogromna. Bilans bramkowy 27:1 po sześciu pojedynkach musi robić wrażenie.

Ajax wygląda na topową europejską ekipę, więc nie można dziwić się, że w lidze rozbija rywali. Erik ten Hag ma do dyspozycji bardzo mocną i szeroką kadrę. Warto zwrócić uwagę na głodnych gry zmienników, którzy po wejściu na boisko wnoszą dodatkową jakość. Widać również, że Ten Hag różni się od Rogera Schmidta i nie chce rotować składem. Zmienia tylko wtedy, gdy pozwala mu na to wynik.

Trouw: „Problem luksusu Ajaksu”

Erik ten Hag nie był w pełni zadowolony po zwycięstwie w Sittard, ponieważ widział swoich zawodników zachowujących się zbyt nonszalancko na boisku. To jest jednak problem luksusu w zespole z Amsterdamu. Trener stara się zachować ostrość i koncentrację swojego zespołu. Nie jest to jednak łatwe i oczywiste w czasach, gdy piłkarze są wszędzie zachwalani. Wydaje się jednak, że póki co wszystko działa odpowiednio. Amsterdamczycy nie mieli problemów w Sittard i zdaniem dziennikarzy nie może to nikogo dziwić. „W Amsterdamie możesz wydać niemal dziesięć razy więcej pieniędzy niż w mniejszych klubach. Fortuna jeszcze w poprzednim sezonie była w stanie powalczyć z Ajaksem (porażka 1:2), ale we wtorek bez swoich napastników Flemminga i Semedo była kompletnie bez szans.”

Share:

Dodaj komentarz