3
0
Czerwone kartki
0

Ajax w eksperymentalnym składzie wygrał na wyjeździe z AZ 1:0 i awansował do ćwierćfinału KNVB Beker.

Pierwsza połowa w Alkmaar była bardzo otwarta. Obie drużyny nie zamierzały się bronić, ani badać swojego przeciwnika. Pierwszą okazję wypracowali sobie gospodarze. Prawą stroną świetnie ruszył Stengs, ale jego płaskiego podania nie wykorzystał chwilę później Gudmundsson. Niespodziewanie szybko odpowiedział Ajax. Piłkę przejął Promes i postanowił oddać strzał z dystansu. Holender uderzył bardzo dobrze, ale trafił w słupek.

Obie drużyny próbowały konstruować kolejne akcje ofensywne, obie też pozostawały skoncentrowane w obronie. W 18. minucie po zamieszaniu w polu karnym AZ swoją okazję miał Ekkelenkamp, ale ostatecznie został powstrzymany przez Bizota. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź gospodarzy – chwilę później groźnie z dystansu uderzył Boadu. Z upływem czasu Ajax czuł się bardziej komfortowo i próbował przycisnąć nieco odważniej. Efekt tego mieliśmy w 34. minucie. Przed szansą stanął Ekkelenkamp, ale uderzył słabo. Piłkę przed siebie odbił Bizot, dobitka Promesa została wybroniona, ale wszystko skutecznym strzałem zakończył Zakaria Labyad i mieliśmy 1:0 dla Amsterdamczyków. Do końca pierwszej połowy rezultat nie uległ zmianie.

W przerwie w szatni został Neres, a na boisko wybiegł Sebastien Haller. Drużyna Ajaksu wyszła na drugą część meczu z nieco odmienioną taktyką. Zawodnicy Ten Haga ustawili się zdecydowanie wyżej i podchodzili pressingiem aż pod pole karne rywali. Ekipa z Alkmaar miała duże problemy z rozegraniem akcji, a nawet z wyjściem z własnej połowy. Joden nie wypracowali sobie żadnej dogodnej okazji, jednak kontrolowali przebieg spotkania, nie dając AZ miejsca, by się rozkręcić.

W 61. minucie Ten Hag wprowadził Klaassena i Timbera za Ekkelenkampa i Renscha. Chwilę po wejściu niezłą okazję na uderzenie z dystansu miał Klaassen, ale nie była to udana próba. Dwie minuty później swoją szansę miał Boadu po stracie piłki przez Martineza. Młody Holender spudłował, ale trafił do siatki w 70. minucie. Arbiter dopatrzył się zagrania ręką i nie uznał wyrównującego gola. Ajax odpowiedział uderzeniem Alvareza w poprzeczkę, choć wydawało się, że golkiper kontroluje futbolówkę. W 84. minucie Gravenberch był bliski zamknięcia rywalizacji, ale jego świetny strzał zza pola karnego zatrzymał się na słupku. W końcówce mieliśmy jeszcze groźny strzał Letscherta oraz niewykorzystaną sytuację sam na sam z golkiperem przez Promesa. Ajax zdołał utrzymać prowadzenie i awansował do ćwierćfinału.

AZ Alkmaar 0:1 Ajax Amsterdam

34. Labyad

AZ: Bizot; Hatzidiakos (62. Sugawara), Koopmeiners, Letschert, Wijndal; Clasie (46. Martins Indi), Midtsjo, Gudmundsson (80. Evjen); Stengs, Boadu, Aboukhal (61. Karlsson).

AJAX: Stekelenburg; Rensch (61. Timber), Schuurs, Martínez, Tagliafico; Álvarez, Ekkelenkamp (61. Klaassen), Gravenberch; Neres (46. Haller), Labyad (79. Tadić), Promes.