4 sierpnia 2021 - 20:15 Johan Cruyff ArenA Mecz Towarzyski
Schuurs
Gravenberch
Danilo
Scorers

Ajax zdał test generalny przed meczem o Johan Cruyff Schaal z PSV Eindhoven. Ekipa Erika ten Haga pokonała Leeds United w meczu towarzyskim rozegranym na Johan Cruyff ArenA.

Piłkarze Leeds rozpoczęli mecz od długiego utrzymywania się przy piłce, ale już w 2 minucie ta spokojna próba gry i wyprowadzania piłki przy pressingu zemściła się. Defensor stracił czujność, z za pleców wyskoczył Klaassen, wyłuskał piłkę i posłał ją w zasadzie do pustej już bramki. Ekipa Leeds mimo wpadki z drugiej minuty zaliczyła niezły początek meczu na Johan Cruyff ArenA, ale wraz z upływem minut Ajax coraz lepiej odnajdywał się na boisku. W 12 minucie pierwszy raz do wysiłku zmuszony został Pasveer, który dobrze odbił do boku strzał Kocha z okolicy 20 metra. Kolejne minuty należały znowu do drużyny z Premier League, która częściej gościła w okolicach pola karnego Ajaksu i dłużej utrzymywała się przy piłce. Amsterdamczycy mieli problem z tworzeniem sobie sytuacji bramkowych i z dłuższym utrzymaniem się przy piłce. W 22 minucie dobrze piłkę wyłuskał Mazraoui, a z akcją popędził Berghuis. Skrzydłowy poszukał lewego słupka bramki, ale nieznacznie się pomylił. Piłka ewidentnie otarła się jeszcze o nogi obrońcy, czego sędzia nie zauważył. W 28 minucie Ajax podwyższył na 2:0. Bardzo długo piłkę trzymał Blind i wydawało się, że Ajax nie ma żadnego pomysłu na akcję. Do przodu ruszył jednak niespodziewanie Schuurs, który zgrał na ścianę z Tadiciem i poszedł w pole karne, gdzie dopadł do piłki przed bramkarzem pakując ją do bramki. W kolejnym fragmencie to Joden dłużej utrzymywali się przy piłce i prowadzili grę, ale dalej nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. W 38 minucie Ajax ruszył z dobrą kontrą, którą niestety złym podaniem zaprzepaścił Tadić. Serb w wydawało się dogodnej sytuacji nie zdołał obsłużyć podaniem wychodzącego na pozycję Hallera. W 41 minucie Ajax znów mógł mieć poważną okazję na gola, ale tym razem źle zachował się Klaassen. Bardzo dobrą piłkę w środek pola dał Berghuis, ale Davy nieudolnie próbował przedłużać do ustawionego na czystej pozycji Tadicia. W 43 minucie na listę strzelców wpisał się Gravenberch. Młody pomocnik dostał piłkę w środku pola, podciągnął kilkanaście metrów i potężnie huknął z okolicy 30 metra.

Od początku drugiej połowy na murawie zameldowali się Neres i Timber, a boisko opuścili Berghuis i Schuurs. Początek drugiej połowy był w wykonaniu Amsterdamczyków nieco nerwowy i to Leeds starało się przejąć inicjatywę. W 51 minucie piłkę w pole karne dośrodkował nieźle Blind, a akcję zamykał Klaassen. Lekkie zgranie pomocnika sprawiło małe problemy bramkarzowi, ale ostatecznie piłka wylądowała w jego rękach. W 54 minucie Davy uderzał głową po dośrodkowaniu Tadicia, ale z trudnej sytuacji nie znalazł światła bramki. W 58 minucie goście mogli wrócić do gry, ale Ajax uratował Pasveer i nieco szczęścia. Doświadczony golkiper odbił bardzo mocny strzał sprzed pola karnego, a dobitka nabiegającego Bamforda trafiła tylko w słupek. Po godzinie gry Ajax zagrał niezłą akcję, którą jednak źle kończył Blind. Całą akcję dobrze rozprowadził Taylor, Blind zagrał przed pole karne do Tadicia, ale ten nie znalazł miejsca na strzał i oddał piłkę. Strzał Blinda powędrował wysoko nad bramką. Po chwili Klaassen, Blind i Martinez opuścili boisko, a na murawie zameldowali się Baas, Ekkelenkamp i Magallan. Już po chwili można było myśleć o bramce numer cztery, ale znowu zabrakło ostatniego podania. Bardzo dobrze piłkę w pole karne rzucił Tadić, ale zgranie Neresa nie znalazło żadnego z partnerów, a nabiegający na piłkę Baas został mocno chociaż zgodnie z przepisami poturbowany przez defensywę Leeds. W przeciągu kilku kolejnych minut Ajax kilka razy gościł w polu karnym Anglików, ale za bardzo się bawił i brakowało tego ostatniego podania, które mogłoby doprowadzić do idealnej sytuacji bramkowej. W 68 minucie murawę opuścili Tadić, Gravenberch i Haller, a swoje minuty otrzymali Danilo, Martha i Jensen. W 72 minucie młody napastnik miał swoją pierwszą okazję, ale po akcji Mazraouiego w zasadzie oddał piłkę w ręce bramkarza, bo próbę tą trudno było nazwać strzałem. W 75 minucie miejsce Mazraouiego zajął jeszcze Regeer. Grający niemal w rezerwowym składzie Ajax nieco ustępował już pola drużynie Leeds, ale mimo tego w 81 po strzale Jensena zapchniało golem numer cztery. Uderzenie młodego Duńczyka minęło jednak lewy słupek bramki. W 83 minucie boisko opuścił Taylor, a kilka minut w pierwszej drużynie otrzymał Llansana. Dwie minuty później Ajax wykorzystał niepierwszy błąd Anglików w tym meczu. Piłkę na 30 metrze przejął Danilo, zagrał ją do Jensena, który oddał futbolówkę. Brazylijczyk uderzył z okolicy szesnastego metra i pokonał golkipera gości.

Ajax Amsterdam 4:0 Leeds United

1:0 Klaassen, 2:0 Schuurs, 3:0 Gravenberch, 4:0 Danilo

Ajax: Pasveer; Mazraoui, Schuurs, Martínez, Blind; Taylor, Klaassen, Gravenberch; Berghuis, Haller, Tadic.