1
0
Czerwone kartki
0

Ajax rozegrał dobre spotkanie i nie włączając piątego biegu pokonał Spartę Rotterdam utrzymując przewagę w tabeli.

Piłkarze Sparty już w 1 minucie pojawili się w polu karnym Ajaksu, gdzie Schuurs blokował strzał Smeetsa. W kolejnych minutach Ajax przejął już inicjatywę i zaczynał konstruować swoje akcje. Do 10 minuty golkiper Sparty nie został jednak poważnie zatrudniony. Ekipa gości porzynała sobie w Amsterdamie całkiem nieźle i między 11 a 12 minutą stworzyła sobie dwie ciekawe sytuacje, z których Joden wyszli jednak obronną ręką. W 14 minucie Amsterdamczycy objęli prowadzenie. Genialną piłkę za linię obrony posłał Martinez, a futbolówkę idealnie z pierwszej piłki zagrał wzdłuż bramki zagrał Tadić. Problemów z wykończeniem sytuacji nie mógł mieć Haller, który z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki. W kolejnych minutach Joden nieco przycisnęli z nadzieją na drugiego gola, ale najpierw w piłkę nie trafił Kudus, a później boiska zabrakło Blindowi. W 21 minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego na długi słupek głową zgrał Martinez, a Alvarezowi zabrakło centymetrów, aby wbić piłkę do pustej bramki.

W 24 minucie Ajax podwyższył na 2:0. Genialną prostopadła piłkę dał Blind, a Antony pomknął do przodu. Brazylijczyk zachował się bardzo przytomnie i odegrał piłkę do Tadicia, który popisał się spokojnym wykończeniem sytuacji. Niestety gol ten nie został uznany po konsultacji z wozem VAR. Defensywa Ajaksu nie grała w tym meczu źle, ale nie była jakimś wielkim monolitem. Po półgodzinie gry Sparta zdołała nieco przycisnąć Amsterdamczyków, a w 32 minucie Stekelenburg pewnie złapał uderzenie z dystansu. W 38 minucie było już jednak 2:0, mimo, że VAR znowu sprawdzał sytuację. Blind zagrał w pole karne, gdzie głową piłkę zgrał Alvarez. Z dwoma obrońcami pozycję wygrał Haller i również głową przełamał ręce interweniującego bramkarza Sparty. Jeszcze przed przerwą Joden zdołali podwyższyć na 3:0! W doliczonym czasie gry faulowany był Gravenberch, a rzut wolny na gola zamienił Schuurs. Tadić wystawił piłkę młodemu defensorowi, który potężnie uderzył z dystansu i znalazł miejsce w dolnym rogu bramki.

Od początku drugiej połowy w miejsce Antonego wszedł Neres, czego można się było spodziewać. Ajax potrzebował tylko pięciu minut, aby już całkowicie zabić ten mecz. Neres dał naprawdę wyborną piłkę ww pole karne, gdzie zgasił ją na raty Tadić, a następnie wyłożył Kudusowi, który z bliskiej odległości pewnie wpakował ją do siatki. Ekipa gości niespodziewanie jednak podniosła rękawicę i w 53 minucie było już „tylko” 4:1. Joden odpuścili w środku pola, piłki nie przeciął jak należy Alvarez, a Gravenberch przepchnął się w pole karne i z najbliższej odległości pokonał Stekelenburga. W 59 minucie Ten Hag zdecydował się na dwie kolejne zmiany. Na boisku zameldowali się Idrissi i Klaassen, a swój udział w meczu zakończyli Tadić i Kudus.

W 64 minucie po raz pierwszy pokazał się Klaassen, który uderzył sprzed pola karnego, ale golkiper pewnie złapał piłkę. W kolejnym fragmencie Ajax mając już pewny wynik zaczął nieco bawić się na boisku, co momentami było wręcz przesadzone. Fajnie na skrzydle wyglądał Idrissi, ale Marokańczykowi brakowało szczęścia lub zdecydowania w polu karnym Sparty. W 75 minucie na boisku pojawili się jeszcze Brobbey i Labyad, a ostatnie akcje mieli już za sobą Haller i Alavarez. 26-letni napastnik tuż przed zmianą miał okazję na to, aby skompletować hat-tricka, ale po podaniu Martineza nie zdołał umieścić piłki w siatce w naprawdę dogodnej sytuacji już w polu karnym. W 79 minucie po niezłej akcji Brobbeya na skrzydle znalazł się Idrissi, który po raz pierwszy poszukał strzału. Uderzenie skrzydłowego w sumie bez większych problemów wyłapał jednak bramkarz. Ostatni fragment tego meczu nie był w wykonaniu Ajaksu dobry. To Sparta utrzymywała się przy piłce i szukała kolejnego gola. Znacznie zmieniony Ajax miał problemy z konstrukcją akcji i w doliczonym czasie gry stracił kolejnego gola.

Ajax Amsterdam 4:2 Sparta Rotterdam

1:0 Haller, 2:0 Haller, 3:0 Schuurs, 4:0 Kudus, 4:1 Gravenberch, 4:2 Gravenberch

Ajax:  Stekelenburg; Timber, Schuurs, Martinez, Blind; Gravenberch, Kudus (Klaassen 60 ‚), Álvarez (Labyad 75’); Antony (Neres 46 ‚), Haller (Brobbey 75’), Tadić (Idrissi 60 ‚).