1
0
Czerwone kartki
0

Ajax po bardzo przeciętnym meczu pokonał Fortunę Sittard w meczu 7 kolejki Eredivisie.

Piłkarze Ajaksu źle rozpoczęli mecz na Johan Cruyff ArenA i po 7 minutach przegrywali z czerwoną latarnią ligi. Fortuna rozegrała dobrą akcję, cała obrona Ajaksu popełniła błędy, a Cox mocnym strzałem po ziemi pokonał Onanę. Pierwszy kwadrans w wykonaniu Ajaksu było bardzo słabe. Joden nie potrafili przedostać się pod bramkę Fortuny, a wszystkie piłki grane do przodu to raczej przypadkowe dośrodkowania na „aferę”. W 19 minucie na strzał z dystansu zdecydował się Klaassen, który sprawił bramkarzowi dużo problemów, ale Ekkelenkamp nie zdołał dobić piłki nie trafiając nawet w piłkę. W 24 minucie ekipa Fortuny przeprowadziła jednym podaniem kontrę, Blind został zwiedziony w polu karnym, ale Onana pewnie złapał piłkę.

Po 30 minutach powinno być już 1:1, ale fatalnie akcję wykończył Ekkelenkamp. Pomocnik otrzymał piłkę w uliczkę już w szesnastce, ale uderzył bardzo źle obok prawego słupka bramki. W 32 minucie w polu karnym faulowany był Lassina Traore, a do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł Klaassen. Pomocnik kopnął tylko w słupek bramki, ale po rękach bramkarza piłka wróciła pod jego nogi, a następnie wylądowała już w bramce. W 40 minucie piłka dotarła w pole karne do Traore. Napastnik był dobrze blokowany, ale jeszcze zdołał oddać strzał upadając na ziemię. Uderzenie sparował jednak golkiper Fortuny. Po chwili wyborną okazję zmarnował Klaassen, który odwrócił się z piłką w polu karnym, ale uderzył źle i obok bramki. W ostatniej minucie pierwszej połowy Joden wyszli na prowadzenie. Do dośrodkowanej piłki najwyżej wyskoczył Traore, a piłka zatrzymała się na poprzeczce. W polu karnym dobrze odnalazł się jednak Klaassen, który wpakował piłkę do siatki.

Od początku drugiej połowy w miejsce słabo grającego Ekkelenkampa pojawił się Quincy Promes, dla którego 45 minut z najsłabszą drużyną ligi powinno być kolejną szansą na to, aby w końcu zaprezentować w tym sezonie coś dobrego. Już dwie minuty po gwizdku ekipa gości mogła pokusić się o wyrównanie. Prosta prostopadła piłka zaskoczyła całą obronę Ajaksu, przeszła przez Perra Schuursa, ale Flemming nie sięgnął jej w polu karnym próbując jeszcze wymuszać rzut karny. Po chwwili z dystansu uderzał Promes, po tym jak piłkę dobrze odebrał rywalom Antony, ale uderzenie Holendra nie sprawiło bramkarzowi żadnych problemów. W 52 minucie dobrą prostopadłą piłkę w uliczkę dał Klaassen, do futbolówki wyszedł ambitnie Traore, ale w tej sytuacji bardzo dobrze zachował się bramkarz, który wyszedł z bramki i uprzedził napastnika z Burkina Faso. W 54 minucie Martinez posłał doskonała podcinkę do Promesa, ale ten pomimo tego, że dobrze obrócił się z piłką to zbierał się do strzału zbyt długo i obrońcy wybili mu futbolówkę. Po chwili Quincy dał naprawdę niezłą piłkę na długi słupek, ale nie zdążył do niej Traore. Na chwilę przed upływem godziny gry kolejną szansę zmarnował Promes. Pomocnik wyskoczył do dośrodkowania Mazraouiego, ale uderzył miękko i w dodatku niecelnie. Chwilę po dośrodkowaniu Marokańczyk doznał kontuzji i Ajax musiał grać w 10. Już po chwili sytuacja ta mogła się zemścić, bo długa piłka za linię obrony w miejsce, gdzie nie było Nousa pozwoliło na wyjście na dogodną sytuację. Ostatecznie jednak arbiter podniósł chorągiewkę i wskazał na pozycję spaloną Coxa. Ostatecznie Mazraoui opuścił murawę, a jego miejsce zajął Klaiber.

Po chwili Ten Hag dokonał nieco zaskakującej zmiany i posłał na murawę Briana Brobbeya, który zmienił Traore i zaliczył swój oficjalny debiut w pierwszej drużynie Ajaksu. Miejsce Antonego zajął jeszcze na murawie Tadić. W 73 minucie Amsterdamczycy mieli nieco szczęścia, bo Fortuna po rzucie wolnym była bliska gola, ale uderzenie głową minęło bramkę. Minutę później swój wielki moment miał Brian Brobbey! 18-latek bardzo przypadkowo ale zdobył swojego debiutanckiego gola. Piłka po strzale Neresa uderzyła w słupek, a następnie wróciła na nogę Brobbeya, który udem, może kolanem wpakował ją do siatki. Ajax nie grał w tym meczu dobrze i w 77 minucie mógł i powinien stracić bramkę. Para środkowych obrońców przyglądała się piłce lecącej prosto na głowę napastnika gości, ale szczęśliwie uderzenie powędrowało prosto w środek bramki. W 78 minucie Alvarez zmienił Ryana Gravenbercha. Po chwili Neres zabawił się Jachem w polu karnym, ale nie zdołał dokładnie przymierzyć i zakręcić piłki na długi słupek. Brazylijczyk miał naprawdę niezły ostatni fragment tego meczu, ale do pełni szczęścia brakowało mu gola. Defensywa Ajaksu była jednak dziurawa jak szwajcarski ser i w 81 minucie Flemming popędził sam na sam w kierunki bramki Onany, ale do końca przeszkadzał mu Schuurs co pomogło zainterweniować Onanie. W 85 minucie Ajax prowadził już 4:1, a rzut karny na gola zamienił Dusan Tadić. Po sprawdzeniu sytuacji na VARZe arbiter uznał, iż defensor gości blokował uderzenie Serba ręką. W ostatnich minutach Joden zdobyli jeszcze jednego gola z rzutu karnego, a Cox pięknym uderzeniem zdobył drugiego gola w tym meczu.

Ajax Amsterdam 5:2 Fortuna Sittard

0:1 Cox, 1:1 Klaassen (RK), 2:1 Klaassen, 3:1 Brobbey, 4:1 Tadić (RK), 5:1 Promes (RK), 5:2 Cox

Ajax: Onana; Mazraoui (Klaiber 64 ’), Schuurs; Blind, Martinez; Ekkelenkamp (Promes 46 ’), Gravenberch (Álvarez 78′), Klaassen; Antony (Tadic 66 ’), Neres; Traoré (Brobbey 66 ’)