AFC Ajax
3 - 1
FC Groningen
7 marca 2021 - 12:15 Johan Cruyff ArenA Eredivisie 25 Kolejka

W meczu 25. kolejki Eredivisie Ajax pewnie pokonał FC Groningen 3:1. Bramki zdobyli Gravenberch, Haller i Tadić.

Drużyna gospodarzy szybko wzięła się do pracy i wyszła na prowadzenie już w piątej minucie. Neres zagrał w tempo do Tadicia, Serb wypatrzył Gravenbercha i wycofał do niego piłkę. Pomocnik oddał precyzyjny strzał, który powinien być wybity z linii bramkowej. Skiksował Dankerlui i nie zatrzymał futbolówki. Ajax szybko zdobył gola i miał ochotę na więcej. Kilka chwil później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego bliski trafienia był Martinez, ale świetnie w bramce zachował się Padt. W 23. minucie wręcz powinno być 2:0. Skrzydłem ruszył Tadić, zagrał w pole karne w drugie tempo do wbiegającego Klaassena, ale Holender w znakomitej okazji uderzył prosto w bramkarza.

Amsterdamczycy kontrolowali przebieg spotkania i dominowali na boisku. Groningen nie zostało jednak zepchnięte do defensywy i cały czas wykazywało chęć walki poprzez wysoki pressing. Ajax radził sobie z tym całkiem nieźle. Przyjezdni nie wykreowali żadnej okazji strzeleckiej pod bramką Stekelenburga, ale to zmieniło się w 38. minucie. Po dośrodkowaniu w pole karne bardzo groźnie głową uderzył Van Hintum i interweniował musiał golkiper Ajaksu. Stanął na wysokości zadania. Ajax odpowiedział obiecującym wejściem Timbera, ale zakończyło się to bardzo złym strzałem. Tuż przed przerwą z wolnego z 17 metrów nieźle spróbował Gravenberch, ale z jego próbą poradził sobie Padt. Zawodnicy do szatni schodzili więc z wynikiem 1:0 dla Joden.

Pierwsze minuty po zmianie stron były dość trudne dla Ajaksu, który przegrywał walkę w środku pola. Goście zaczynali się rozkręcać, jednak dość szybko i w świetny sposób zostali powstrzymani. Ajacieden zdołali rozegrać doskonałą akcję i podwyższyli prowadzenie. Tadić zagrał idealnie do Neresa, ten oddał piłkę Hallerowi a napastnik umieścił ją w pustej bramce. Kilka chwil później w miejsce Kudusa wszedł Ekkelenkamp. W kolejnych minutach podopieczni Ten Hag już tak bardzo nie dominowali, ale nawet nie będąc w posiadaniu piłki można było odnieść wrażenie, że wciąż kontrolują przebieg spotkania.

W 72. minucie arbiter podyktował jedenastkę dla Ajaksu. Strzał Alvareza ręką zablokował Te Wierik. Tadić z karnego trafił w poprzeczkę, jednak niespodziewanie sędzia zdecydował się powtórzyć wykonanie jedenastki, ponieważ jeden z graczy Groningen zbyt szybko wbiegł w szesnastkę. Druga próba Serba była już bezbłędna. Ten Hag przy korzystnym wyniku zdecydował się przeprowadzić kolejne zmiany. Tadicia i Neresa zmienili Idrissi i Antony. W ostatnich minutach swoje okazje mieli jeszcze zawodnicy Groningen. Najpierw w doskonałej sytuacji pomylił się Joosten, a w 84. minucie Stekelenburga pokonał El Messaouidi. Amsterdamczycy mogli odpowiedzieć trafieniem Hallera, ale napastnik podsumował swój bardzo słaby występ nie wykorzystując sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Ajax Amsterdam 3:1 FC Groningen